Актуально
Потребу закону про зраду в Британії пояснюють тероризмом та гібридною війною проти України

Дискусії щодо британських громадян, які долучилися до так званої “Ісламської держави”, а також те, що сприймають як ворожі дії Росії, підштовхують аргументи на користь оновлення закону про державну зраду у Великій Британії.
Провідним у цих дискусіях став голос групи британських законодавців та аналітиків, об’єднаних аналітичним центром Policy Exchange, які доводять, що чинний закон, схвалений 1351 року, застарів і не може бути використаний в сучасних умовах.
...Ми це дуже чітко бачили на прикладі конфлікту останніх років в Україні. У тому конфлікті важливо те, якій стороні ви зберігаєте вірність, але сторони там не такі очевидні...Джонатан Еванс, колишній голова MI5
Опоненти нового закону про зраду вказують, що чинних законів цілком достатньо для покарання за різні злочини, а поняття “зрада” радше належить до моральної та емоційної категорії.
Прихильники оновлення і застосування закону про зраду вважають, що в умовах міжнародного тероризму та “гібридних” конфліктів це допомогло б притягати до відповідальності зловмисників та покращити безпеку країни.
Розгром “Ісламської держави” у Сирії та повернення в країни походження осіб, які були у лавах ісламістів, порушує питання, чи притягати їх до відповідальності, і на яких законних підставах?
Російська агресію щодо України у Лондоні називають прикладом конфлікту, в якому ворожа держава діє приховано і таким чином може ускладнювати застосування існуючих інструментів закону.
Колишній голова британської таємної розвідки МІ5 Джонатан Еванс наголосив у одній з останніх дискусій, що “йдеться про обов’язок членів суспільства захищати його і не підтримувати ворогів цього суспільства. Це особливо актуально в ситуації, коли концепція війни у порівнянні з тим, як на неї дивилися минулі покоління, тобто бойові дії між державами, відійшла у минуле”.
Еванс, який зараз є членом Палати лордів, серед прикладів називає багаторічну учать британської армії в бойових діях проти терористичних угруповань та інших “не пов’язаних з урядами груп”.
“Ми це також бачимо у розвитку концепції “гібридної війни”, яка полягає у навмисному розмиванні чітких ліній між війною і миром та використанні непевності щодо того, коли саме війна була оголошена, щоб здобути перевагу. І ми це дуже чітко бачили на прикладі конфлікту останніх років в Україні. У тому конфлікті важливо те, якій стороні ви зберігаєте вірність, але сторони там не такі очевидні, як були у міждержавних війнах, що проголошувалися офіційно” , - вважає лорд Еванс.
Депутат від Консервативної партії Том Туґендат, наполягаючи на потребі нового закону про державну зраду, стверджує, що концепція вини повинна бути однозначною і стосуватися дій особи, спрямованих на сприяння стороні, ворожій до країни, громадянином якої є особа.
“Зрада повинна бути обтяжуючою обставиною для злочинів, які вже підлягають покаранню чинними законами”, - вважає Туґендат, депутат консерватор, який має серед активних однодумців колегу, парламентарія від Лейбористської партії Халіда Махмуда.
Навіть ті, хто висловлює застереження щодо потреби оновлення закону про зраду, погоджуються, що, наприклад, якщо британський громадянин, поїхавши, наприклад, в Афганістан і, ставши до лав Талібану, вбиває там британського солдата, то це можна розглядати не так як інші убивства.
Проте саме цей емоційний аспект турбує деяких опонентів і зокрема юристів.
Колишній головний суддя Англії Іґор Джадж, обмірковуючи можливість оновлення закону, вказує, що “слово зрада дуже емоційне, а на емоціях дуже легко розбурхувати ентузіазм”.
Але відставний суддя і член Палати лордів однозначно переконаний, що застарілий закон про зраду застосовуватися не може і повинен бути скасований.
Історія зради по британськи
Досі чинний закон про зраду 1351 року був створений насамперед для захисту англійського монарха.
У той закон вносилися доповнення, наприклад, акт 1998 року замінив найвище покарання - замість передаченої раніше страти засудженим у найгіршому випадку загрожує довічне ув’язнення.
Але в основі того закону залишаються положення, які, наприклад, прголошують зрадою “уявлення про смерть короля, або його королеви, або їхнього старшого сина і спадкоємця...”
Упродовж Другої Світової війни у Британії діяв спеціальний закон про зраду, яким була передбачена смертна кара за невірність країні і зокрема за шпіонаж.
Востаннє закон про зраду у Великі Британії був застосований 1945 року в суді над пропагандистом нацистської Німеччини Вільямом Джойсом.
Народжений у США Джойс став німецьким громадянином 1940 року і вів англомовні програми німецького радіо, спрямовані на Британію.
Його визнали винним і стратили 1946 року.
Дивіться також: Чому ексгумація диктатора, фашиста Франциско Франко викликала запеклі дебати в Іспанії?
Всі новини дня
Європа і США кажуть, що Путін «не дочекається» припинення допомоги Україні

Представники Європейського Союзу і Сполучених Штатів виступили із запевненнями, що будуть і надалі допомагати Україні протистояти російській агресії на тлі ознак ймовірної затяжної війни і політичних суперечок в деяких країнах.
Якщо Путін вважає, що він може нас пережити, то він помиляється.Карін Жан-Пєр
Міністри закордонних справ ЄС, щоб засвідчити свою непохитність, вдалися до незвичайної поїздки на нараду 2 жовтня у Києві, з яким досі нема авіасполучення, і де нерідко лунають сирени повітряної тривоги.
Катрін Колонна, очільниця міністерства закордонних справ Франції, окремо наголосила, що це один з сигналів «для Росії, щоб вони не розраховували на нашу втому».
«Наша рішучість у підтримці боротьби за свободу і незалежність України тверда і триватиме далі», - заявив верховний представник ЄС у закордонних справах і з питань безпеки Жозеп Борель.
Борель також скористався нагодою, щоб оголосити новий план допомоги Україні на наступний рік на суму до 5 мільярдів євро ($5,26 млрд.) з Європейської мирного фонду.
Окрім програм ЄС Україна також отримує пряму допомогу від європейських держав на двосторонньому рівні, і за підрахунками Кільського інституту світової економіки загалом Європа тепер випередила США за обсягами заявленої допомоги Україні.
Серед найбільших пакетів двосторонньої допомоги Україні стала чотирирічна програма Німеччини на суму €10,5 мільярда, а також п’ятирічна програма Норвегії (яка не член ЄС) на €6,6 мільярда.
Але Сполучені Штати залишаються найбільшим і найважливішим донором військової допомоги Україні.
У Вашингтоні заявляють про збереження підтримки України попри побоювання про подальшу долю американської допомоги Україні на тлі міжпартійних суперечок у Конгресі США.
«За Україною стоїть потужна міжнародна коаліція. І якщо Путін вважає, що він може нас пережити, то він помиляється. Він помиляється. І у нас незабаром буде новий пакет допомоги Україні, що покаже нашу подальшу підтримку відважного народу України. І це наш сигнал. Якщо він, тобто пан Путін, вважає, що переживе нас, то ми вважаємо, що він неправий», - заявила речниця Білого дому Карін Жан-П’єр.
Його родину розстріляли росіяни при спробі евакуації. В машині були маленькі діти. Відео
«Я не міг повірити, що можна добити півторамісячну дитину...» 24 лютого родина Дениса Федька намагалась евакуюватись з Херсонщини через наступ російської армії. Але росіяни розстріляли машину, в якій в тому числі було двоє маленьких племінників Дениса.
- Голос Америки
Білий дім анонсував новий пакет допомоги для України вже незабаром

Сполучені Штати незабаром оголосять новий пакет допомоги для України, щоб засвідчити свою підтримку. Про це заявила у вівторок, 26 вересня, речниця Білого дому Карін Жан-П’єр. Так вона прокоментувала заяву Кремля про те, що “втома” Заходу від України зростатиме у США та інших країнах.
Відповідаючи на запитання про те, чи виключення фінансування України із тимчасової бюджетної резолюції Конгресу для уникнення шатдауну є показником втоми від війни, Жан-П’єр заявила, що за Україною стоїть дуже сильна міжнародна коаліція.
Якщо Путін думає, що зможе протриматись довше, ніж ми, то він помиляється.
“Ось наше послання Путіну. Президент створив коаліцію із понад 50 країн, які надають Україні допомогу. І ми зібрали понад 140 країн, щоб засудити вторгнення Росії в Україну. За Україною стоїть дуже сильна міжнародна коаліція. І якщо Путін думає, що зможе протриматись довше, ніж ми, то він помиляється,” — сказала речниця Білого дому.
Вона зауважила, що Сполучені Штати продовжуватимуть допомагати Україні стільки, скільки буде потрібно.
“Ми продовжуватимемо просувати пріоритети нашої національної безпеки, тому що, допомагаючи Україні, ми також захищаємо та забезпечуємо національну безпеку американського народу,” — додала Жан-П’єр.
Білий дім сподівається, що кошти для України таки виділять
За словами речниці, грошей на підтримку України наразі достатньо, щоб задовольнити нагальні потреби на полі бою, однак це не довгострокове рішення.
Посадовиця заявила, що Білий дім очікує, що Конгрес все ж виділить кошти на підтримку України. Вона наголосила, що спікер Палати представників Кевін Маккарті сам неодноразово казав про необхідність робити все можливе, аби переконатися, що Україна має необхідну зброю, а в Конгресі є двопартійна підтримка щодо продовження фінансування України.
“Не забуваймо, що наша мета — переконатися, що хоробрі люди України можуть боротися за свою свободу та демократію. І це те, що президент хоче бачити й надалі. І не лише ми, а й республіканці та демократи в Конгресі, також хочуть, щоб фінансування України продовжувалось,” — сказала Карін Жан-П'єр.
Раніше Голос Америки повідомляв, що на тлі ухвалення закону про тимчасове фінансування уряду, який не містить нової допомоги Україні, законодавці від обох партій закликали колег продовжити фінансову підтримку України. А лідери республіканців та демократів в Сенаті виступили зі спільною заявою на підтримку Києва.
Хаос серед республіканців у Палаті представників
Тимчасова бюджетна резолюція, яку ухвалив Конгрес забезпечила безперебійну роботу уряду на 45 днів, тобто до 17 листопада. Однак Карін Жан-Пʼєр наголошує: Конгрес не має чекати з ухваленням бюджету до листопада, бо чергова криза “не має виправдання”, а ухвалення бюджету для забезпечення роботи уряду — базове завдання законодавців.
“Американський народ ситий по горло. Їм набридли політичні ігри. Їм потрібен уряд, який працює”, — заявила вона.
Посадовиця зауважила на "хаос" у крилі республіканців у Палаті представників. За її словами, політичні гравці із крайньо правих республіканців у палаті представників, які блокували ухвалення бюджету із коштами для України, ледь не привели країну до кризи. Окрім грошей для України, вони також закликали скоротити фінансування програм, які є критично важливими для американців по всій країні, сказала речниця Білого дому. Зокрема, йдеться про програму Meals on Wheels, яка запроваджена, щоб подолати голод та ізоляцію людей похилого віку та ініціативи у сфері освіти.
“У республіканському крилі є екстремальна група людей, яка висуває ці крайні законодавчі акти, що завдають шкоди американським сім’ям. Вони намагаються вразити нас, і вони ледь не закрили уряд”, — зазначила посадовиця.
Жан-Пʼєр закликала лідерів партії “розібратися із цим питанням”.
“Те, що ми бачили на вихідних взагалі не повинно було статися. Вони не мали довести нас до краю, як вони це зробили”, — сказала вона.
Серед республіканців у Палаті представників є група законодавців, які виступають проти допомоги Україні. Конгресмен-республіканець від Флориди Метт Ґетц напередодні заявив, що цього тижня він з однопартійцями спробують усунути спікера Палати представників республіканця Кевіна Маккарті після того, як той привітав майже одностайне голосування за законопроєкт про тимчасове фінансування уряду.
Вибори в Польщі: якими є настрої виборців. Відео
В неділю в польській столиці відбувся опозиційний «Марш мільйонів сердець», покликаний мобілізувати тих виборців, які ще не визначились з кандидатом на майбутніх парламентських виборах, що відбудуться за два тижні. На марші була наша колега Мирослава Гонгадзе.
Що буде з фінансуванням для України: деталі з Конгресу та Білого Дому. Відео
Як США вдалося відвернути шатдаун? І що буде з фінансуванням для України? Подробиці з Конгресу та Білого Дому – від Катерини Лісунової та Юлії Ярмоленко.
Форум