Спеціальні потреби

Ян Томбінський: «Зараз час для роботи, а не для заяв»


Європейська комісія оприлюднила щорічний «пакет-доповідей щодо країн-сусідів», у якому міститься огляд тенденцій у 2012 році та рекомендації на майбутнє. Окрему доповідь, присвячену Україні, взявся прокоментувати посол, голова Представництва ЄС в Україні Ян Томбінський.

Звіти Європейської комісії оцінюють впровадження Європейської політики сусідства у 2012 році. Україні ж присвячена окрема увага через «інтерес можливого підписання Угоди про асоціацію». Один із висновків Європи – «двояке враження». Ян Томбінський пояснює цю фразу так: «Було зазначено, що багато зроблено, в той же час ще багато чого треба зробити».

Те, що Україні треба ще зробити, не є новиною і проголошується європейськими політиками неодноразово. Голова Представництва ЄС в Україні Ян Томбінський вчергове перелічує основні невиконані рекомендації: «Вибіркове правосуддя, недоліки, які фіксувалися під час останніх парламентських виборів, реформа судоустрою, яка є передумовою для демократії та забезпечення балансу між різними гілками влади в Україні, а також створення здорового клімату для ведення бізнесу та подолання корупції».

Також у звіті по Україні йдеться мова про зупинення регресу в сфері державних закупівель та бюджетної прозорості, прозоре проведення конституційної реформи, виконання плану дій з візової лібералізації, дотримання зобов’язань у рамках Договору про енергетичне співтовариство тощо.

За словами Яна Томбінського, виконання цих рекомендацій не гарантуватиме вступу України до Євросоюзу, але забезпечить втілення верховенства права, демократії та сталого економічного розвитку в країні.

Разом з тим, Ян Томбінський підкреслив, що часу все менше й менше до Вільнюського саміту, де вирішуватиметься доля Угоди про асоціацію, і хоча український уряд, представники опозиції зробили чимало заяв та обіцянок, необхідно, щоб вони були таки виконані.
Якщо ж Україна не використає наданого їй час, вона втратить можливості. «Час – важливий. Він має велике значення в політиці. І якщо ми маємо можливості, то ми повинні чітко заявити, що такі можливості існують, і потім, коли мине час, цих можливостей може і не бути», – наголосив голова Представництва ЄС в Україні.

«Я сподіваюся, що буде хороша відповідь на необхідність забезпечення впровадження і виконання цих спільних рекомендацій. Відповідні заяви були зроблені урядом України, президентом, представниками опозиції, і я бачу широкий консенсус серед політичних сил в Україні стосовно європейської стратегії. Але зараз час для роботи, а не для заяв», – наголосив Томбінський.

Якщо ж Україна не використає наданого їй час, вона втратить можливості. «Час – важливий. Він має велике значення в політиці. І якщо ми маємо можливості, то ми повинні чітко заявити, що такі можливості існують, і потім, коли мине час, цих можливостей може і не бути», – наголосив голова Представництва ЄС в Україні.

До позитиву за 2012 рік Європейська комісія віднесла набуття чинності Кримінально-процесуального кодексу, закону про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту, закону про свободу зібрань та інших ініціатив. «Однак ці кроки були великою мірою затьмарені прикладами вибіркового правосуддя та парламентськими виборами 2012 року, що засвідчили погіршення ситуації в деяких сферах, порівняно зі стандартами, що їх уже було досягнуто», – йдеться у звіті.

Остаточне рішення щодо України та долі Угоди про асоціацію Україна-ЄС європейські політики зроблять восени, напередодні саміту у Вільнюсі. Ще більше часу для виконання вищезазначених рекомендацій Україні не дадуть, вона й так має достатньо часу, – наголошує Ян Томбінський.
XS
SM
MD
LG