Спеціальні потреби

В Україні відстоювали свободу зібрань


У понеділок вранці в усіх великих містах України відбулася акція протесту «Вихід з демократії. Пароль: 2450» проти законопроекту про мирні зібрання, який цього тижня має розглядати український парламент.

В цих містах відбувся флеш-моб у формі анімації з людей –слово «так» для свободи зібрань і слово «ні» для закону 2450.
В Києві акція протесту почалася на Майдані Незалежності, та продовжувалася під стінами Верховної ради, де відбувалася погоджувальна рада керівників фракцій парламенту.

В ході погоджувальної ради спікер Володимир Литвин запропонував відкласти розгляд цього документа під номером 2450 на прохання мітингувальників: «До мене вранці приходила делегація з проханням не виносити цей законопроект на розгляд. Я думаю, варто було б нам не шукати пригод на порожньому місці – і варто було нам відкласти (розгляд законопроекту), комітету опрацювати, зустрітися з керівниками ініціативних груп».

Законопроект був розроблений урядом Тимошенко у 2008 році. Цікаво, що рік тому, коли закон ухвалили у першому читанні, його підтримали БЮТ, НУНС і блок Литвина.

Прийнятий у першому читанні у червні 2009 року, законопроект № 2450 отримав негативну оцінку Венеціанської комісії. Певні висновки і зміни були зроблені в законопроекті, підготовленому до другого читання. Нинішній варіант законопроекту, за який збираються проголосувати у парламенті, на міжнародну експертизу не направлявся.

Основною неоднозначною нормою проекту є встановлення чіткого строку для попередження місцеві органи про проведення зібрання за 4 доби до проведення самої акції. За цей час органи місцевого самоврядування можуть звернутися до суду і, як показує українська практика, суди практично завжди задовольняють позови органів влади. Відтак, зібрання переносять або в часі, або в просторі, визначаючи інше місце проведення.

Втім, лідер фракції регіоналів у парламенті Олександр Єфремов вважає цей документ прогресивним: «Якщо бути об’єктивним, то це, напевно, найдемократичніше написаний законопроект на цю тему за всю історію незалежності нашої держави».

Втім, погоджувальна рада вирішила не виносити це питання до порядку дня без проведення доопрацювання документа та консультацій.

XS
SM
MD
LG