Спеціальні потреби

Опозиція та влада в ВР підтримали закон про доступ до інформації


Опозиція та влада в ВР підтримали закон про доступ до інформації
Опозиція та влада в ВР підтримали закон про доступ до інформації

Фракції українського парламенту вперше за останній час продемонстрували солідарне голосування за закон «Про доступ до публічної інформації». Документ, який мав бути ухвалений вдіповідно до міжнародних зобов’язань України і ухвалення якого вимагали українські громадські організації та журналісти, підтримали 408 депутатів із 433 зареєстрованих у залі.

У ході розгляду документів журналісти повісили у ложі преси плакат «Доступ до інформації зараз або ніколи», що викликало невдоволення віце-спікера комуніста Адама Мартинюка.

Ініціатор закону бютівець Андрій Шевченко каже, що відтепер будь-яка інформація, якою володіє чиновник, апріорі має бути доступною для суспільства, за виключенням державної таємниці. Особливо максимально відкритою для громадян має бути вся інформація про використання бюджетних коштів.

Загалом закон визначає такі основні новації у цій сфері:
– принцип, за яким вся інформація суб’єктів владних
повноважень відкрита, за винятком утаємниченої у визначеному законом порядку;
– законом охоплено органи місцевого самоврядування, які досі формально випадали з існуючого механізму доступу до інформації, а це посилить обізнаність місцевих громад;
– на розгляд запитів відводиться до 5-ти днів, дотепер було 30 днів;
– розглядом запитів займатиметься конкретний підрозділ в кожному органі публічної влади.
– відповідальність за ненадання інформації (надання неповної, перекрученої) збільшено з 255-425 грн. до 425-850 грн.

Також парламент проголосував і за нову редакцію закону «Про інформацію», авторства регіонали Олени Бондаренко та нунсівця Юрія Стеця
.
Серед новацій там:
– введено норми щодо акредитації для журналістів усіх видів ЗМІ, а також прав журналістів (наразі перелік прав журналіста є лише в законі «Про пресу»);
– покращено визначення оціночних суджень (чітко визначено, що
мовно-стилістичні засоби не є обов’язковою умовою в оціночному
судженні, образа може бути оціночною, але вона може тягти за собою компенсацію моральної шкоди, реалізацію права на відповідь);
– розширено визначення цензури (тепер вона може виходити не лише від суб’єкта владних повноважень і може стосуватися не лише представників ЗМІ).

Ці два документи розроблялися представниками опозиційних та провладних фракцій за підтримки українських громадських організацій. Вони стали результатом компромісу між владою та опозицією.
Опозиційні фракції, попри ігнорування засідань Верховної ради через побиття депутатів від БЮТ, сьогодні все ж прийшли до зали задля підтримки цього документа.

Представник президента в парламенті Юрій Мірошніченко висловив переконання, що президент Янукович підпише ухвалені закони, про що Віктор Янукович неодноразово заявляв особисто.

XS
SM
MD
LG