Спеціальні потреби

Українські журналісти проти безкарності


Українські журналісти
Українські журналісти

За роки незалежності в Україні загинули 63 журналісти. Більшість із цих справ і досі не розкриті. 23 листопада, у Всесвітній день проти безкарності, журналісти вирішили нагадати владі, що всі злочинці повинні бути покараними. Марш проти безкарності підтримало понад 50 представників українських ЗМІ.

Спільна мета – змусити владу реагувати – об’єднала різні журналістські організації. Разом активісти передали петиції президенту, прокуратурі та МВС. Серед вимог журналістів – гарантування відкритого та прозорого суду по справі Георгія Ґонґадзе, покарання убивць, покарання винних у вбивстві журналіста Василя Климентьєва, розслідування численних фактів злочинів, пов’язаних із професійною діяльністю журналістів.

Як зазначила представниця міжнародної правозахисної організації «Репортери без кордонів» в Україні Оксана Романюк у коментарі Голосу Америки: «В першу чергу, все залежить від нас – або ми будемо ходити на круглі столи і просто говорити, або ми будемо проводити якісь кампанії та вимагатимемо від влади дотримання прав людини, дотримання прав журналістів».

Досить позитивним фактом правозахисниця відзначила намагання влади йти на діалог. Була створена Міжвідомча робоча група з аналізу стану додержання законодавства про свободу слова та захист прав журналістів, де представники влади та журналісти можуть за одним столом обговорити результати розслідування, підняти проблеми взаємодії правоохоронців та представників медіа.

До учасників маршу долучився представник Міжнародної федерації журналістів Олівер Мані-Кірле. Він зазначив, що безкарність не є суто українською проблемою, але дуже важливо, щоб журналісти діяли разом та мали підтримку суспільства. Голосу Америки Олівер Мані-Кірле підтвердив, що, за даними міжнародних дослідників, в Україні зростає кількість випадків цензури, застосування фізичної сили до журналістів та перешкоджання діяльності.

«Такі дані, така атмосфера свідчать про те, що влада не готова захищати журналістів під час їх роботи. Це дуже тривожно. Але той факт, що тут сьогодні зібрались різні організації, щоб висловити свій протест – є дуже позитивним», – сказав Олівер Мані-Кірле.

Наразі статистика випадків порушень прав журналістів за останні три роки свідчить про зростання. Такі дані представила на круглому столі між професійними організаціями та представниками МВС керівник юридичного бюро Незалежної медіа-профспілки України Юка Гаврилова. Найбільше випадків було торік, 376, з яких майже 100 із застосуванням фізичної сили. За словами експерта, основною причиною цьому були вибори.

«Тиск на журналістів не випадковість, а розповсюджена практика в Україні, – заявила Юка Гаврилова.

Натомість речник Головного управління МВС України у Києві Володимир Поліщук заявив, що у більшості випадків слідчі не побачили складу злочину. Щодо шляхів вирішення проблем Поліщук погодився, що спільні тренінги між правоохоронцями та журналістами, розробка ідентифікації журналістів сприятимуть позитивним змінам. Речник МВС нагадав, що порушення за участю представників ЗМІ знаходяться на особливому контролі керівництва МВС України.

Журналісти наголосили й на тому, що дуже важливо карати винних, а не тільки вибачатися за побиття. Тільки так можна змінити ставлення міліції до людей з мікрофоном, вважають активісти.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

XS
SM
MD
LG