Спеціальні потреби

Питання чемпіонату Євро-2012 в Україні вже давно вийшло за межі футболу


Те, що повинно було стати магнітом гостей з Європи та демонстрацією досягнень молодої країни на шляху до світових стандартів, перетворилося на відкриту демонстрацію ізоляції, в якій опинилася Україна.

Німеччина, Чехія, Естонія, Голландія, Австрія – збільшується список країн, політики яких офіційно заявляють про свої наміри не мати справ з Україною чи то в рамках Ялтинського саміту, чи відвідуючи матчі Євро-2012. До цього варто додати наміри бойкотувати Україну від представників офіційних установ ЄС та заяви американських високопосадовців про стурбованість ситуацією в Україні. Так чітко вимальовується картина того, як країна виглядає на міжнародному рівні сьогодні.

Причини відмови європейських політиків відвідувати Україну різняться, але загалом зводяться до того, що офіційний візит буде розцінюватися, як підтримка порушень прав людини, які мають місце в країні, а цього європейці не хочуть. Корупційний скандал, справа побиття Юлії Тимошенко, а також вибухи в Дніпропетровську, які іноземні медіа активно називають терактами – ці питання вийшли на перше місце, зробивши стан стадіонів та доріг напередодні чемпіонату з футболу зовсім другорядними.

Питання Євро-2012 вже давно вийшло за межі футболу. Про те, як саме його бачать у Європі написав у своєму Twitter єврокомісар з питань розширення та європейської політики сусідства Штефан Фюле.

«Чемпіонат стане тим вікном для Європи, через яке можна побачити не лише як Україна грає у футбол, а й як Київ грає за європейськими правилами та стандартами», – написав Фюле.

Утім, оскільки Євро-2012 офіційно неполітична подія, то у європейських політиків уже з’явилися ідеї щодо альтернатив бойкотувати чемпіонат. Так, президент Європейської народної партії Вілфрід Мартенс запропонував використати поїздку в Україну щоб вплинути на ситуацію зі станом демократії в країні, проводячи мітинги чи вимагаючи зустрічі з екс-прем’єром Тимошенко. Другу альтернативу запропонував депутат Європейського парламенту з Німеччини Міхаель Галер. Він закликає політиків з Європи, які таки збираються їхати на футбольні матчі в Україну, сидіти на трибунах з фанатами подалі від представників української влади.

На початкових етапах дипломатичного скандалу українська влада просто не бажала визнавати наявність проблем. У Міністерстві закордонних справ називали ситуацію, що склалася з відмовами європейських лідерів відвідувати Україну – штучною та надуманою.
Про наявність проблеми офіційний Київ заговорив після того, як заступник міністра економіки та розвитку Німеччини Гудрун Копп запропонувала провести всі матчі Євро-2012 у Польщі, через проблеми з порушенням в Україні демократичних стандартів:

«Я за те, щоб перенести зустрічі ... Є ще час на те, щоб перевірити, чи можна буде провести всі матчі виключно в Польщі або в Польщі й іншій країні. Хто постійно порушує права людини, має враховувати можливі наслідки. Ми несемо за це відповідальність і повинні бойкотувати Чемпіонат Європи в Україні».

Те, що європейці не жартують, стало очевидним після того, як ідея забрати від України проведення Євро-2012 почала отримувати підтримку і в представників інших країн. Трохи згодом знайшлася й альтернатива Україні. Президент Іспанської футбольної федерації Анхель Марія Вільяр запропонував керівництву УЄФА провести чемпіонат в Іспанії, про це повідомило «Эхо Москвы» з посиланням на іспанську радіостанцію «Одна Серо».

Ситуацію загострила інформацію прес-служби УЄФА про те, що на засіданні наглядової ради представники Європейської футбольної федерації попередили українську делегацію про стурбованість європейських високопосадовців політичною ситуацією в Україні.

«Хоча Європейський футбольний союз – це спортивна організація, яка ніколи не втручається в політичні справи, він усе ж таки попросив українську делегацію донести цю стурбованість до компетентних органів», – ідеться у повідомленні.

Українська сторона у свою чергу запевнила, що питання перенесення Євро-2012 не обговорюється, навіть попри «звернення європейських політиків в УЄФА» футбольний чемпіонат від України не заберуть.

«Це неможливо ні з технічної, ні з будь-якої іншої точки зору», – сказав директор турніру УЄФА Євро-2012 в Україні Маркіян Лубківський.

Про причини, з яких європейці вирішили бойкотувати візити в країну, українські політики продовжували говорити в контексті штучності та надуманості.

«Євро-2012 має пройти в Україні і Польщі. І крапка. Якщо хочете – знак оклику», – заявив голова Верховної ради Володимир Литвин, повідомила прес-служба парламенту. «Ми – живе суспільство, живий організм. Думаю, саме з таких міркувань треба підходити до цих питань».

Окрім політичних, до України з’явилися і питання безпеки. Після того, як 27 квітня у Дніпропетровську сталося чотири вибухи, європейців зацікавило і те, наскільки безпечно фанатам взагалі приїздити в країну на фінальну частину чемпіонату Європи з футболу.

У середу 2 травня представник УЄФА підтвердив, що Європейська федерація футболу не планує переносити матчі з України, проте уряд таки повинен буде відповісти на питання безпеки гостей країни.

«Ситуація в Україні породжує багато запитань. Ми поставили їх українській владі й отримали гарантію, що вони зможуть гарантувати безпеку на усіх об’єктах, які будуть використовуватися під час чемпіонату», – сказав директор з питань комунікацій УЄФА Александр Фуртуа в ефірі TVN24.

Напруження, яке з’явилося після вибухів у Дніпропетровську та повідомлень медіа про те, що міліція обшукує смітники по місту на наявність вибухівки, тільки додає відчуття хаосу. Урівноважити ситуацію та заспокоїти фанатів намагаються в українській Федерації футболу. Прес-служба Федерації – з посиланням на її президента Григорія Суркіса – передає, що УЄФА не має жодних претензій до України у зв’язку з підготовкою та проведення Євро-2012.

Відео - найголовніше

Врятовані з України коти знайшли дім у Вашингтоні. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:31 0:00
XS
SM
MD
LG