Спеціальні потреби

Громадськість: Україна віддаляється від демократичних виборів


Громадськість: Україна віддаляється від демократичних виборів
Громадськість: Україна віддаляється від демократичних виборів

Застереження, зауваження та сумнівні моменти законопроекту про вибори нардепів озвучили українські експерти на громадському форумі. До обговорення долучилися й представники опозиційних партій та міжнародних організацій. Рекомендації планують покласти на стіл Тимчасовій слідчій комісії, яку створили у парламенті, щоб розробити спільні правила майбутніх виборів. Єдині, хто проігнорував участь у форумі – представники провладної партії, які є ініціаторами скандального законопроекту.

У форумі взяв участь депутат від БЮТу Сергій Підгорний, який увійшов у ТСК з розробки законопроекту. На його думку, створення такої комісії більше «камуфляж» для громадськості та закордону, щоб створити міф суспільного обговорення.

«Ми можемо дуже багато написати, дуже багато внести, але якщо машина голосування запущена – вона запущена”, – зазначив Підгорний.

По-іншому вважає голова представництва IFES (Міжнародний фонд виборчих систем) в Україні Девід Енніс. За його словами, «це добре, що опозиція і влада сіли й разом обговорюють виборчу систему – це крок до правильного напрямку». Інше питання, до чого ця дискусія призведе, говорить Девід Енніс. Подібної думки щодо того, чи мають сенс дискусії та обговорення, тримається і директор Національного Демократичного інституту Крістіна Вілфор.

«Є дуже багато рекомендацій, обговорень, порад для сьогоднішнього уряду в Україні, але чи будуть вони дотримуватися тих рекомендацій – ось питання”, – говорить Крістіна Вілфор.

Тим не менше важливо до 17 листопада, допоки ТСК не створить єдиний законопроект, щодня говорити про цей документ. Таку думку висловила керівник Головного управління з питань конституційно-правової модернізації адміністрації президента України Марина Ставнійчук.

«Комісія повинна знати, що громадськість за ними слідкує, тримає їх під своїм контролем», – зазначила Марина Ставнійчук.

Експерти окреслили чимало суперечливих моментів у законопроекті № 9265-1, який був запропонований парламентською більшістю. Наразі більшість експертів стверджують, що саме він і визначить правила для виборів нового парламенту.

Так, серед основних ризиків є перехід на змішану систему, яка, на думку голови правління Комітету виборців України Олександра Черненка, є сприятливою для провладних партій в першу чергу. Також для створення одномандатних округів та для формування дільниць відведено замало часу. Сумнівними є й нові стандарти безпеки бюлетенів. До того ж обмежуються права виборців закордоном, що безпосередньо суперечить Конституції.

«Закордонні виборці, слідуючи за цим законопроектом, будуть голосувати тільки за партійними списками, будуть голосувати тільки за мажоритарних кандидатів. Це означає, що у нас виборці діляться на одних, які мають 2 голоси, голосують за 2 бюлетені, і на інших, які будуть голосувати тільки за один. Хоча конституція усім обіцяє рівні виборчі права», – зауважив Олександр Черненко.

Нардеп від «Нашої України» Юрій Ключковський також звернув увагу, що виборчий процес розпочнеться тоді, коли ще не закінчиться Євро-2012. «Хто в цей час буде займатися серйозною справою – формувати округи, чи контролювати, що там намалювало ЦВК?», дивується Юрій Ключковський. На думку депутата, саме тому на таких дискусіях і відсутні представники більшості, бо вони не можуть нічого сказати.

Сьогодні ж важливим є формування саме відношення громадськості до майбутніх виборів. Крістіна Вілфор від НДІ зауважила, що понад половина українців наразі байдуже ставиться до майбутніх виборів. А українські експерти доповнили, що необхідно формувати бажання громадськості, щоб в країні відбулися чесні та справедливі вибори.

XS
SM
MD
LG