Спеціальні потреби

Другий день суду в справі Трампа: суддя визначить, чи порушив експрезидент заборону на публічні висловлювання щодо свідків


Фото: колишній президент США Дональд Трамп звернувся до преси після судового засідання 22 квітня 2024 року в Нью-Йорку
Фото: колишній президент США Дональд Трамп звернувся до преси після судового засідання 22 квітня 2024 року в Нью-Йорку

Другий день судового засідання у Нью-Йорку у справі колишнього президента США Дональда Трампа має початись із дебатів щодо того, чи порушив Трамп заборону на публічні зневажливі висловлювання щодо свідків і ключових фігур у справі.

Потім перший свідок, якого викликала сторона обвинувачення в понеділок, Девід Пекер, колишній видавець популярного таблоїда National Enquirer, продовжить давати свідчення.

Прокурор Меттью Коланджело у понеділок заявив про те, що існувала так звана "змова у вежі Трампа" за участі Пекера, Трампа і колишнього адвоката Трампа Майкла Коена, щоб не допустити публікацію історій про Трампа, які могли зашкодити його іміджу напередодні президентських виборів 2016 року.

"Ми використовували "журналістику чеків" й платили за статті", — розповідав Пекер присяжним про свій час у National Enquirer. Пекер сказав, що він мав "останнє слово" щодо редакційних рішень і він схвалював історії, плата за які перевищувала 10 000 доларів.

Прокурори стверджують, що таблоїд заплатив моделі Карен Макдугал, яка каже, що у неї був 10-місячний роман із Трампом, 150 000 доларів, щоб купити права на її історію, а потім не опублікував її.

У вступному слові у понеділок Коланджело розповів про широкомасштабну змову, яку, за його словами, організував Трамп, щоб не дати виборцям дізнатися за кілька днів до виборів про його можливі романи з Макдугал і порнозіркою Стормі Деніелс, обидва з яких Трамп заперечує.

Коланджело сказав, що на підставі доказів, які він планує надати, присяжні дійдуть "лише одного висновку: Дональд Трамп винний у 34 пунктах звинувачення у фальсифікації ділової звітності першого ступеня", щоб відшкодувати Коену 130 000 доларів, які той заплатив Деніелс за її мовчання.

Трамп не визнає себе винним за 34 пунктами звинувачення.

Адвокат Трампа Тодд Бланш заявив присяжним: "Президент Трамп невинний. Президент Трамп не вчиняв жодних злочинів".

Бланш заявив, що прокурор уводить в оману і говорить неправду присяжним: "У мене спойлер: немає нічого поганого в спробі вплинути на вибори".

"Це називається демократія", — сказав Бланш.

Бланш повідомив присяжним, що гроші, виплачені Коену, не були призначені для відшкодування 130 000 доларів США, які Коен стверджував, що заплатив Деніелс, а радше призначались для виплати судових зборів, які Коен заборгував.

Коен виступив проти свого колишнього боса і, як очікується, стане ключовим свідком звинувачення.

Суддя Верховного суду Нью-Йорка Хуан Мерчан ухвалив у понеділок рішення, що якщо Трамп вирішить свідчити на суді, прокурорам буде дозволено ставити йому запитання щодо його попередніх цивільних справ, у яких його зобов’язали виплатити сотні мільйонів доларів компенсації.

Зрештою, Трамп вирішить, чи виступати свідком, вислухавши поради своїх адвокатів.

Справа в Нью-Йорку є одним із безпрецедентних чотирьох кримінальних обвинувачень, які висуваються Трампу, і охоплюють 88 звинувачень, усі з яких він заперечує. Однак судовий процес у справі про приховування грошей може бути єдиним, який відбудеться перед листопадовими виборами.

У двох інших обвинувачувальних актах — одному на рівні штату і ще одному - на федеральному рівні — його звинувачують у незаконній спробі компенсувати втрату 2020 року, а в третьому стверджується, що він незаконно взяв із собою сотні секретних документів національної безпеки у свій маєток у Флориді, коли закінчився його президентський термін, і потім відмовлявся повернути їх, попри запит слідства.

У жодній із цих трьох справ не було встановлено чітких дат судових розглядів, і Трамп намагався перенести дати початку на період після листопадових виборів.

Оскільки Трамп має бути в суді, справа про приховування грошей майже напевно обмежить час, який він матиме на участь у виборчій кампанії. Трамп вдруге балотуватиметься за посаду президента США.

Якщо підробку бухгалтерської звітності компанії доведуть - це стане кримінальним правопорушенням, але щоб засудити Трампа за більш серйозний злочин, прокурорам доведеться переконати присяжних у тому, що він скоїв основний злочин, наприклад, намагався вплинути на результати виборів 2016 року, приховуючи інформацію від виборців.

Платити гроші за мовчання не є незаконним і Трамп може стверджувати, що платежі були зроблені просто для того, щоб уникнути розголошення компрометуючих для себе моментів його життя, а не для спроби вплинути на вибори 2016 року.

  • 16x9 Image

    Англомовна служба Голосу Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG