Спеціальні потреби

Тимошенко звинувачують у причетності до вбивства бізнесмена


Екс-прем’єра Юлію Тимошенко звинувачують у причетності до вбивства бізнесмена Євгена Щербаня в 1996 році. Поки тільки на словах, офіційного обвинувачення проти Тимошенко висунуто не було. Експерти говорять – так влада намагається переконати Захід та США, що Тимошенко заслуговує на ув’язнення.

Депутат Донецької облради від фракції Партії регіонів Руслан Щербань заявив, що має докази можливої причетності Юлії Тимошенко до вбивства його батька Євгена Щербаня. Документи, які можуть це свідчити, він передав до Генеральної прокуратури з вимогою розпочати розслідування. Про матеріали він заговорив тільки зараз, тому, що, за словами Щербаня, у справі з’явилися нові обставини, у зв’язку з якими необхідно допитати Тимошенко.

«Юлія Тимошенко не один раз приїздила до мого батька в офіс, там була якась сварка, але мені на той час було 17-18 років. Я в цьому участі не брав… У мене є факти, які я надам слідчим органам за фактом цього вбивства. У мене є фінансові документи, які підтверджують, що були певні справи при поставках газу ЄЕСУ і наших структур», – сказав Руслан Щербань.

У березні цього року перший заступник прокурора Ренат Кузьмін під час свого візиту до Лондона дав кілька інтерв’ю журналістам британських ЗМІ, в яких він звинувачував Тимошенко у тому, що її компанія заплатила убивцям Щербаня, якого разом з дружиною було застрелено в аеропорту 4 листопада 1996 року.

Цього тижня Руслан Щербань також надіслав листа на адресу посла Сполучених Штатів Америки Джона Теффта, в якому запевняє, що може довести причетність Тимошенко та Павла Лазаренка до вбивства його батька. Лазаренко, за словами Руслана Щербаня, в той час повинен був повернути його батьку борг у сумі 50 мільйонів доларів. У своєму листі Руслан Щербань висловлює здивування тим, як міжнародне співтовариство і представники США, в тому числі, реагують на ув’язнення Тимошенко і нові деталі у справі.

«Складається враження, що деякі політики намагаються захистити убивць від правосуддя, інакше не можна пояснити нескінченні ультиматуми українській владі відпустити Юлію Тимошенко з в’язниці», – йдеться у листі Щербаня.

Опозиція відкидає звинувачення

Перший заступник лідера партії Батьківщина Олександр Турчинов заявив про те, що заяви про причетність Тимошенко до вбивства Щербаня були написані під диктовку влади. Він вказав на те, що свідчення Руслана Щербаня стосовно Тимошенко суперечать його ж свідченням з 2003 року.

«Саме тоді … під час судових засідань Руслан Щербань давав свідчення про те, що радник прем’єр-міністра, яким на той час був його батько, мав нормальні стосунки з Лазаренком. Під час цих свідчень він жодного разу не згадав якимось чином Юлію Тимошенко, тим паче жодних звинувачень у цьому плані він не висував і не міг висунути», – сказав Турчинов.

У п’ятницю прес-служба партії «Батьківщина» поширила заяву чоловіка Юлії Тимошенко Олександра, у якій він говорить про можливу причетність оточення Віктора Януковича до вбивства колишнього депутата Щербаня та голови Нацбанку Вадима Гетьмана, які заважали президенту та його оточенню концентрувати владу у своїх руках.

Говорячи про Януковича та наближених до нього осіб, Олександр Тимошенко сказав: «[вони] можуть бути можливими причетними особами до вбивства колишнього голови Нацбанку Вадима Гетьмана, а також і самого Євгена Щербаня, який був достатньо зваженим керівником і організатором, і заважав їм рватися до влади і великого бізнесу».

Виправдання перед Заходом

Утім, деякі експерти припускають, що ці звинувачення – це спроба влади очистити своє обличчя напередодні виборів та аргументувати перед світовою спільною ув’язнення опозиційних лідерів.

«Які б справи проти Тимошенко не порушувалися, і які б звинувачення проти неї не були, ця справа продовжуватиме бути політичною для міжнародної спільноти. Вона буде рішуче засуджувати будь-які спроби тиску на опозицію. Тому, насправді, ці спроби ніщо інше, як подальша дискредитація української влади в очах міжнародної спільноти», – сказав , Голосу Америки директор Міжнародного інституту демократії Сергій Таран.

Таку думку підтримує директор Інституту трансформації суспільства Олег Соскін, який у коментарі Голосу Америки сказав, що, працюючи з Євгеном Щербанем в той час, бачив, що головним його ворогом був колишній президент Леонід Кучма.

«Тимошенко тут ні до чого, вона тоді була занадто маленькою і на ті процеси не впливала», – сказав Соскін. «Це політичні розправи і Захід повинен чітко заявити, що у нас відбувається кланове формування проти інакомислячих людей».

Єдиним кроком влади, який може підняти її авторитет та якось переконати світову спільноту, що ув’язнення опозиційних лідерів мають більше, ніж політичне підґрунтя, експерти називають ефективну боротьбу з корупцією.

«Якби міжнародна спільнота побачила, що в країні створені кращі умови для розвитку економіки та інвестицій, або в країні реально ведеться боротьба з корупцією, тоді б справи Тимошенко та Луценко теоретично мали б шанс бути розглянутими під іншим кутом», – сказав Таран.

З іншого боку, за умови погіршення ситуації з корупцією та вибіркового судочинства проти представників політичної опозиції, будь-які нові судові справи будуть загострювати стосунки з Заходом.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG