Спеціальні потреби

Актуально

«Вибори виборами, але спочатку віддайте нам кордон!» - колишній донеччанин, який бере участь у ТКГ

Сергій Гармаш. Фото зі сторінки у Facebook

Експерти пропонували Порошенку включити до Мінського процесу внутрішньопереміщених осіб з Донецька і Луганська. Ідею зреалізував президент Зеленський.

З журналістом Сергієм Гармашем, колишнім донеччанином, говоримо телефоном після засідання Тристоронньої контактної групи (Україна, Росія, ОБСЄ). Він називає цілком логічним включення переселенців у Мінський процес. До складу української делегації Гармаш і ще троє внутрішньопереміщених осіб увійшли як представники ОРДЛО.

«Звучить страшно», - написав Сергій на своїй сторінці у Фейсбук. І додав: переселенці теж є представниками «окремих районів Донецької і Луганської областей».

«Тому природно, що ми повинні брати участь в обговоренні нашого майбутнього, тієї моделі Донбасу, яку нам готують і в якій ми будемо жити», – сказав Гармаш «Голосу Америки».

За його словами, «Патріотично налаштовані українці поїхали звідти з політичних мотивів. І ми повинні бути впевнені, що, повернувшись додому зі своєю політичною позицією, зможемо брати участь у виборах, що там будуть створені безпечні умови для нашого життя, що нас там не судитиме суддя, призначений у Москві, і не затримає «народна міліція», щоб катувати на підвалах».

Як каже Гармаш, свою роль у переговорах він бачить, як це й прописано в тексті Мінських угод, у консультаціях та узгодженнях з українською владою. «Передусім аби вона не зробила необачних кроків», – уточнив журналіст.

Він наголошує: не збирається вести діалог з представниками ДНР і ЛНР.

Не збирається вести діалог з представниками ДНР і ЛНР

«Я, власне, для того й увійшов у цей процес, щоб не було горезвісної Консультативної ради і щоб Росія не була посередником у якомусь діалозі, як вони це намагаються подати. Ми вважаємо Росію стороною конфлікту», – сказав Гармаш.

А на запитання – чи допоможе включення переселенців до Мінська зрушити з місця переговори – відповідає так:

«Або наше входження і наша лінія зараз приведе до того, що Росія погодиться на розумні компроміси і піде з Донбасу, зберігши обличчя, або процес просто буде доведений до абсурду. Не нами, а ними. І це примусить весь світ зрозуміти, що Мінський процес безперспективний. Можна говорити ще 20 років, але в нас люди гинуть. І треба шукати інше вирішення проблем».

А про свій настрій після першого дня роботи в ТКГ говорить:

Позиція не просто нас, переселенців, а всієї української делегації солідарна. Вибори виборами, але спочатку віддайте нам кордон і припиніть стріляти

«Я можу впливати на цей процес, перебуваючи в ньому. І можу попереджати українське суспільство, якщо будуть якісь відхилення, які я вважаю шкідливими. Поки що – абсолютно твердо це кажу – позиція не просто нас, переселенців, а всієї української делегації солідарна. Вибори виборами, але спочатку віддайте нам кордон і припиніть стріляти!», – сказав Сергій Гармаш.

Рішення Банкової включити до Мінського процесу - як представників Донбасу - внутрішньопереміщених осіб з Донецька і Луганська гаряче обговорюють соцмережі та експертна спільнота.

Проти цього рішення висловився екс-радник секретаря РНБО Сергій Сивохо, який свого часу пропонував «почути Донбас» з допомогою переговорів із сепаратистами.

«Ми все далі від миру...» «Схоже, ніхто не збирається домовлятися», – написав Сивохо на своїй сторінці у Фейсбук.

Тим часом політолог Олексій Гарань називає хід правильним. Як він сказав «Голосу Америки», таку ідею експерти – і він у тому числі – пропонували ще президентові Порошенку. Тепер її зреалізував президент Зеленський.

За словами Гараня, «Хід правильний. Ось наші люди з Донецька і Луганська, вони є представники ОРДЛО. А бойовики, які зараз у тих переговорних групах сидять, не мають ніякої монополії твердити, що вони представляють окремі райони Донецької і Луганської областей».

Таку ідею експерти – і він у тому числі – пропонували ще президентові Порошенку. Тепер її зреалізував президент Зеленський
Політолог Олексій Гарань

Водночас як застерігає аналітик, «Небезпеки тут є все одно. Небезпека полягає у тому, що Росія може сказати: є українці з одного боку, є українці з іншого боку, от хай вони між собою домовляються. Тому ця гра дипломатично має бути дійсно філігранною. Маємо уникати будь-яких прямих контактів з бойовиками».

Скептичніше крок влади оцінює політолог Євген Магда. За його словами, включивши до складу української делегації переселенців, офіційний Київ намагається пожвавити роботу ТКГ.

«Але попри те, що цей хід цікавий і вже роздратував і Росію, і сепаратистів, можливостей для кардинального перелому ситуації я не бачу», – сказав Магда «Голосу Америки».

Як він нагадує, виконання Мінських домовленостей поки що не просунулось навіть за перший пункт – припинення вогню. Надія на вреґулювання може з’явитися тільки якщо Росія змінить підходи, але такої зміни ми не спостерігаємо.

Це танго на трьох. А не якийсь сольний номер, який може виконати Україна


«Мінські переговори – це Україна, Росія, ОБСЄ. Це танго на трьох. А не якийсь сольний номер, який може виконати Україна. Можна вітати те, що українське керівництво намагається шукати нові шляхи і способи, але це, на жаль, не наближає нас до врегулювання цього конфлікту», – сказав Євген Магда.

Дивіться також: "Вони ж про це й пошкодують..." За та проти позбавлення поліції фінансування

"Вони ж про це й пошкодують..." За та проти позбавлення поліції фінансування. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:33 0:00

Всі новини дня

Боррель: ЄС готує довгострокові безпекові запевнення для України

Президент України Володимир Зеленський і високий представник ЄС із закордонних справ Жозеп Боррель під час вшанування пам'яті загиблих захисників України, Київ, 1 жовтня 2023. Ukrainian Presidential Press Service/Reuters

ЄС продовжить допомагати Україні й готує довгострокові зобов'язання щодо безпеки. Про це заявив високий представник ЄС із закордонних справ Жозеп Боррель під час візиту до Києва, де він разом із президентом України Володимиром Зеленським взяв участь у вшануванні пам'яті загиблих захисників України.

"Війна Росії проти України є екзистенційною загрозою для всіх нас. Під час нашої першої особистої зустрічі із (міністром оборони) Рустемом Умєровим, ми обговорили постійну військову допомогу ЄС. Україна потребує більше можливостей і потребує їх швидше", - повідомив Боррель у мережі Х.

Цього тижня Європейське оборонне агентство повідомило, що сім країн ЄС замовили боєприпаси за схемою закупівель загальною сумою у 2 мільярди євро, щоб доставити в Україну терміново необхідні артилерійські снаряди та поповнити вичерпані західні запаси.

Напередодні Жозеп Боррель без попереднього оголошення прибув до Одеси і побував у зруйнованому російською ракетою храмі. Очільник європейської дипломатії також повторив тезу, що ЄС буде з Україною "стільки, скільки буде потрібно", пише Радіо Свобода.

У статті використано матеріали Reuters

Лідери республіканців та демократів в Сенаті закликали колег уможливити надання безпекової підтримки України

Лідер демократичної більшості в Сентаті Чако Шумер, лідер республіканскої меншості в Сенаті Мітч Макконнелл.

Американські сенатори від обох партій виступили зі спільною заявою на підтримку Києва після того, як Конгрес затвердив, а президент Байден підписав законопроєкт про тимчасове фінансування уряду, який не містить додаткової допомоги Україні.

«Ми вітаємо сьогоднішню угоду, щоб уникнути шкідливого та непотрібного припинення роботи федерального уряду. Однак ця угода залишає ряд нагальних пріоритетів невирішеними. Ми очікуємо, що найближчими тижнями Сенат працюватиме над тим, щоб уряд США продовжував надавати критично важливу та стійку безпекову та економічну підтримку Україні», - йдеться у заяві, підписаній шістьма сенаторами від обох партій, в тому числі лідером демократичної більшості Чаком Шумером і лідером республіканської меншості Мітчем Макконнеллом.

«Ми підтримуємо зусилля України із захисту свого суверенітету від нахабної агресії Путіна, і ми приєднуємося до сильної двопартійної більшості наших колег у цій важливій роботі. Спостерігаючи за нашими партнерами, союзниками та супротивниками, ми чітко розуміємо важливість американського лідерства та прагнемо зміцнити його від Європи до Індо-Тихоокеанського регіону», - йдеться там.

Як повідомляв раніше Голос Америки, президент Байден закликав спікера Палати представників забезпечити підтримку надання Україні допомоги. Пізно в суботу ввечері він підписав законопроєкт про тимчасове фінансування уряду, який не містить нової допомоги Україні.

«Хоча спікер і переважна більшість Конгресу були непохитними у своїй підтримці України, у цій угоді немає нового фінансування для продовження цієї підтримки. Ми за жодних обставин не можемо допустити, щоб американська підтримка України була перервана. Я цілком сподіваюся, що спікер дотримуватиметься своєї відданості народу України та забезпечить підтримку, необхідну для допомоги Україні в цей критичний момент», - йдеться у заяві президента Байдена, розміщеній на сторінці Білого дому в суботу.

У США відпочили діти з України, батьки яких загинули або зникли безвісти на фронті. Відео

У США відпочили діти з України, батьки яких загинули або зникли безвісти на фронті. Їх на 3 тижні прийняли у своїх домівках родини американців, переважно, українських емігрантів, які мешкають у штаті Пенсильванія.

Байден: ми за жодних обставин не можемо допустити, щоб американська підтримка України була перервана

Biden Signs Bill to Fund US Government, Avoid Shutdown

Президент США Джо Байден у суботу піздно ввечері підписав законопроект про тимчасове фінансування уряду (HR 5860), який має на меті запобігти закриттю уряду. Закон, розроблений спікером Палати представників Кевіном Маккарті, не включає додаткового фінансування для України.

«Хоча спікер і переважна більшість Конгресу були непохитними у своїй підтримці України, у цій угоді немає нового фінансування для продовження цієї підтримки. Ми за жодних обставин не можемо допустити, щоб американська підтримка України була перервана. Я цілком сподіваюся, що спікер дотримуватиметься своєї відданості народу України та забезпечить підтримку, необхідну для допомоги Україні в цей критичний момент», - йдеться у заяві президента Байдена, розміщеній на сторінці Білого дому в суботу.

Сенат проголосував за ухвалення тимчасового фінансування за 3 години до того, як припинення роботи федерального уряду о 12:01 набуло б чинності, повідомляє CNBC.

Законопроєкт дозволяє уряду залишатися відкритим протягом 45 днів, що дає Палаті представників і Сенату більше часу для затвердження фінансування уряду.

Раніше в суботу Палата представників проголосувала 335 голосами проти 91 за ухвалення тимчасового фінансування. У понеділок Палата представників відновить свою роботу.

Як повідомляв раніше Голос Америки, в уряду Сполучених Штатів є "певні залишкові кошти", але так званий "шатдаун" мав би вплив на допомогу Україні. Про це під час брифінгу у Білому Домі повідомила директорка Офісу менеджменту та бюджету США (відділ при Виконавчому офісі Президента США) Шаланда Янґ.

"Ми не можемо робити більше із меншими ресурсами, коли йдеться про зусилля воєнного часу. Правила існують не просто так. На те, щоб закуповувати певні речі, потрібні гроші" - заявила Янґ.

Дипмісії країн світу привітали Україну із Днем захисників та захисниць і вшанували пам'ять загиблих героїв

Личаківський військовий цвинтар, Львів, 1 жовтня 2023. REUTERS/Thomas Peter

Україна відзначає День захисників і захисниць. Президент Володимир Зеленський у привітанні подякував "всім, хто зміцнює нову й величну історію свободи для України та українців, волі на покоління", й додав: "Важкі часи зробили нас сильними. А сильні наближають переможні часи".

Участь у вшануванні пам'яті загиблих захисників України взяв і високий представник ЄС із закордонних справ Жозеп Боррель. "Сьогоднішній День захисника України є свідченням героїчної боротьби українського народу за свою свободу проти варварської загарбницької війни Росії", - написав він.

До привітань приєднались дипломатичні місії країн світу у Києві.

"Ми вшановуємо героїв, які принесли найбільшу жертву, ветеранів, які служили вашій країні, і тих, хто продовжує боротися", - написала у мережі Х посолка США Бріджит Брінк.

Британський посол у Києві Мартін Гарріс сказав, що "Велика Британія пишається дружбою з Україною" і додав, що героїчна боротьба українців "є натхненням для британців і для всього світу".

Німецька дипмісія у Києві твітує: "Слава кожному і кожній, хто захищає Україну, бореться за наші спільні цінності, спільне майбутнє, за безпеку світу. Світла пам'ять загиблим героям. Дякуємо за захист і збережені життя! твердо стоїть разом з вами і продовжить надавати необхідну підтримку".

Канадські військовики, залучені у програму Operation Unifier для підготовки українських сил, також віддали честь захисникам України.

"Ми стали свідками їхньої відданості навчанню. Їхня здатність засвоювати величезний обсяг інформації за короткий час вражає. Захисники України, ви маєте нашу підтримку та повагу", - сказали представники армії Канади.

"Слава і честь відважним захисникам України, завдяки яким ми можемо бути тут увесь цей час, - твітує посольство Естонії в Україні. -
Вічна вдячність тим, хто пожертвував своїм життям, захищаючи суверенітет України, та щирі співчуття тим, хто втратив своїх близьких через російську війну в Україні".

Більше

XS
SM
MD
LG