Спеціальні потреби

Посол Теффт: США не відмовляться від своєї позиції в справі Тимошенко


Посол Сполучених Штатів Америки в Україні Джон Теффт дав інтерв'ю “Голосу Америки” після відвідин ув'язненої Юлії Тимошенко у харківській лікарні. Він поділився своїми міркуваннями про політичну ситуацію в Україні та прокоментував позицію американської адміністрації.

ГА: Пане посол, ви просили про дозвіл відвідати Юлію Тимошенко ще минулого року, відколи екс-прем'єрці було винесено обвинувальний вирок. Чому так сталося, що тільки цього тижня ви отримали таку нагоду?

Теффт: Я не знаю, чому це взяло так багато часу. Запитайте про це українську владу. Я звернувся з проханням, держсекретар попросила про таку зустріч. Зрештою побачення відбулося цього понеділка. Ми мали добру нагоду поспілкуватися з Юлією Тимошенко. І про зміст цієї розмови я доповів держсекретарю (Гілларі) Клінтон.

ГА: В одному з інтерв'ю ви визнали, що українська влада фактично не реагує на критику американського уряду щодо справи Тимошенко. У вас є якесь раціональне пояснення, чому це відбувається, чому українська влада фактично йде на відкритий конфлікт із США, Європою, Росією?

Теффт: Це запитання краще поставити Віктору Януковичу. Я за нього не відповідатиму. Що ж до нашої позиції — то вона дуже чітка. Президент Сполучених Штатів недвозначно пояснив її Віктору Януковичу. Держсекретар США, віце-президент публічно висловлювалися на цю тему, і ви, і ваші глядачі могли це бачити. Наша точка зору не змінилася — це політично вмотивовані справи. Ми від своєї позиції не відмовимося і продовжимо наполягати на ній, обговорюючи цю тему з українською владою.

ГА: У США і в деяких країнах ЄС уже є так званий “список Магнітського” — до нього увійшли прізвища єросійських чиновників, причетних до фактично вбивства юриста, що боровся із корупцією. Ці чиновники стали нев'їзними, їм не дають візи. Чи може з'явитися “список Тимошенко”, “список Луценка” - що для цього повинно статися?

Теффт: Це питання, яке повинні вирішувати у Вашингтоні і Брюсселі. Таких рішень там поки що не ухвалено. Тому зараз це питання знаходиться в гіпотетичній площині і я не буду його коментувати.

ГА: Цього тижня з українським прем'єром Азаровим відмовилися зустрічатися керівники європейських інституцій у Брюсселі. Раніше декілька президентів відмовилися приїхати на саміт до Ялти. Чи, на вашу думку, йдеться про міжнародну ізоляцію? І якщо так, то чи вважаєте ви політику ізоляції дієвою? Дехто з експертів каже, що президент Янукович не любить, коли на нього тиснуть, і ніколи не покаже, що піддається тискові.

Теффт: Ми намагалися бути в постійному контакті з українською владою. Президент Обама, як ви знаєте, зустрівся із президентом Януковичем в Сеулі. Це була коротка зустріч. Наш президент подякував за відмову від високозбагаченого урану. Він також порушив питання вибіркового правосуддя, питання Тимошенко. Він також підкреслив важливість чесних та вільних виборів, у яких, наскільки я розумію, зацікавлений і пан Янукович.

ГА: Соціологічні опитування фіксують збільшення кількості невдоволених своїм урядом українських громадян. Як ви оцінюєте шанси повторення в Україні подій, які сталися в Єгипті, Лівії або Сирії? Чи існує у Вашингтона якийсь план на цей випадок?

Теффт: Я думаю це дуже складне питання. У мене є друзі серед послів в країнах Північної Африки. Вони кажуть: дуже легко описати поточну ситуацію в країні, але майже неможливо передбачити, що відбудеться завтра. Чи чекати якихось політичних заворушень, революцій? В Україні соціологічні опитування дійсно показують, що майже 70% людей незадоволені нинішнім станом справ. За дослідженнями, люди нарікають на високе безробіття, засилля корупції. І це та проблема, над якою уряд має замислитися. Тим більше, що опозиція акцентує на цьому увагу. Електорат в Україні дуже поляризований, але невдоволення — загальне.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

XS
SM
MD
LG