Спеціальні потреби

По справі Ігоря Індила нове розслідування


П’ятниця 18 травня – річниця смерті студента Ігоря Індила. 2 роки тому загибель молодого хлопця у черговій частині столичної міліції сколихнула українську громадськість. Втім, винних у смерті Ігоря Індила суд так і не знайшов. Працівників міліції звинуватили у «перевищенні службових повноважень» та у «службовій недбалості», одного з міліціонерів амністували. На цьому тижні Апеляційний суд Києва повернув справу на дорозслідування. Правозахисники цього разу сподіваються на справедливість.

Виконавчий директор Amnesty International в Україні Тетяна Мазур впевнена, що успіх в цій справі зверне увагу на проблему катувань та жорстокого поводження з боку української міліції.

«Успіх навіть в одній справі буде демонстративним. Це буде сигнал для інших робітників міліції, що така поведінка, катування, інше жорстоке поводження, вони не будуть толеруватися, і винні будуть притягнуті до відповідальності», - зазначила Голосу Америки Тетяна Мазур.

Столична прокуратура запевнила правозахисників та журналістів, що справа Індила, яка має такий резонанс, буде розслідувана у найкоротший термін.

«Я заявляю, що ця справа буде розслідувана у найкоротший термін, повно і об’єктивно. Всі ці питання, які поставлені, знайдуть відображення у ході досудового слідства», - сказав начальник слідчого відділу прокуратури міста Київ Володимир Петраковський.

Представник прокуратури запропонував створити ініціативну групу з представників громадськості, щоб сприяти більш повному та об’єктивному розслідуванню. На питання, чому ж раніше не можна було провести повне розслідування, Володимир Петраковський зауважив, що на все впливають різні чинники.

«Скільки я часу працюю в прокуратурі, не можна повністю відобразити, відтворити події, які мали місце. На це впливають і об’єктивні, і суб’єктивні чинники», - сказав начальник слідчого відділу столичної прокуратури.

Міжнародна правозахисна організація Amnesty International неодноразово робила офіційні заяви щодо припинення тортур і катувань з боку міліції в Україні. Справа Ігора Індила є одним, та не єдиним, показовим прикладом проблем у правоохоронній системі, зазначають правозахисники. В організації позитивно оцінили новий Кримінально-процесуальний кодекс; документ декларує існування незалежного органу із розслідувань порушень прав людини правоохоронними органами. Проте, такий орган повинен бути створений протягом п’яти років і це дуже довго, вважає координатор кампаній Amnesty International в Україні Макс Такер.

«Занепокоює те, що створення такого незалежного органу за новим законом триватиме 5 років. Ми намагатимемося співпрацювати із урядом, щоб бути впевненими, що цей орган дійсно буде незалежним, що він дійсно зможе об’єктивно розслідувати такі справи», - говорить Макс Такер Голосу Америки.

Поки що справа Ігора Індила показує неефективність існуючої системи, зазначають правозахисники.

«Той факт, що потрібно було два роки інтенсивного висвітлення справи в ЗМІ та рішення Апеляційного суду лише для того, щоб розпочати розслідування, показує, наскільки неефективною є існуюча система», - заявив Макс Такер.

Нагадаємо, що 19-річний Ігор Індило загинув у кімнаті для затриманих столичної чергової частини весною 2010 року. Співробітники міліції стверджували, що хлопець помер в результаті падіння з лавки, проте, розтин показав, що Ігор Індило помер в результаті перелому черепу та внутрішньої кровотечі.

XS
SM
MD
LG