Спеціальні потреби

"Ми хочемо, щоб Україна перемогла". Представники Держдепу на слуханнях у Конгресі про стратегію на 2025-й рік 


Для перемоги України потрібно сконцентруватись на двох пунктах: постачанні на полі бою та відновленні української економіки, кажуть представники Держдепартаменту США, виступаючи на слуханнях в Конгресі.
Для перемоги України потрібно сконцентруватись на двох пунктах: постачанні на полі бою та відновленні української економіки, кажуть представники Держдепартаменту США, виступаючи на слуханнях в Конгресі.
"Путін знає, наскільки критично важливою є економіка України в цій боротьбі. Саме тому він атакує експорт зерна, енергетичну інфраструктуру та цивільне населенню".
Ерін Маккі, помічниця адміністратора USAID

За словами представників Держдепартаменту, основна стратегія допомоги Києву на 2025-й рік полягає у тому, щоб Україна перемогла у цій війні.

Про це посадовці розповіли під час слухань в Комітеті Палати представників з міжнародних відносин, у середу 26-го червня.

Для досягнення цієї мети потрібно сконцентруватись на двох пунктах: постачання на полі бою та відновлення української економіки, щоб остання менше залежала від країн-партнерів, кажуть посадовці, які відповідали на запитання законодавців щодо нового бюджету для дипломатичного відомства на 2025-й рік.

"Мета нашої стратегії досить проста – ми хочемо, щоб Україна перемогла. Ми хочемо, щоб вона процвітала, прокладаючи собі шлях до перемоги. Як це зробити? Утримуючи Росію на Сході, дестабілізуючи вогневі позиції Росії та місця, звідки вона загрожує українській території в Криму та біля українських кордонів. А також відновлюючи економічне життя", – пояснює помічник Держсекретаря з питань Європи та Євразії, Джеймс О'Браєн.

Помічник Держсекретаря з питань Європи та Євразії, Джеймс О'Браєн під час слухань в Конгресі США.
Помічник Держсекретаря з питань Європи та Євразії, Джеймс О'Браєн під час слухань в Конгресі США.

Досягти переваги українців на полі бою та відновити економіку, за словами держпосадовців, можна, посиливши протиповітряну оборону та повністю відновивши можливості експорту через порти України.

"Це означає наявність належної протиповітряної оборони та можливості експорту через південні порти. І коли це станеться, ми знаємо, що економіка України відновиться. База оподаткування покращиться, і держава зможе взяти на себе велику частину витрат. Ми вже це бачили, минулої зими, коли український експорт зерна почав досягати довоєнного рівня, а економічне життя в її основних галузях, особливо в металургійній промисловості, почало відновлюватися після фактично нульових показників", – наголошує помічник держсекретаря О'Браєн.

Безпекова та економічна допомога ідуть пліч-о-пліч

Ми допомогли створити або зберегти понад 156 тисяч робочих місць. Це – платники податків. Це – люди, які прагнуть допомогти Україні не просто виграти війну, але виграти майбутнє
Ерін Маккі

Запит Держдепартаменту на 2025-й фінансовий рік базується на тому, що економічна та безпекова допомога Україні йдуть рука об руку, наголошує помічниця адміністратора Агенція США з міжнародного розвитку USAID Ерін Маккі.

"Путін знає, наскільки критично важливою є економіка України в цій боротьбі. Саме тому він атакує експорт зерна, енергетичну інфраструктуру та цивільне населення. Він хоче підірвати економіку, підірвати довіру та моральний дух. Ми сподіваємося, що ресурси США допоможуть Україні розбудувати економіку, – для отримання більших доходів, підтримки засобів до існування та зменшення залежності від нас та інших донорів", – каже Маккі.

За словами посадовиці, для досягнення цієї мети USAID намагається допомагати малим та середнім підприємствам в Україні, щоб останні стали джерелом податків та доходів для держави, яка перебуває у складному стані війни.

Помічниця адміністратора Агенції США з міжнародного розвитку (USAID) Ерін Маккі під час слухань в Конгресі США.
Помічниця адміністратора Агенції США з міжнародного розвитку (USAID) Ерін Маккі під час слухань в Конгресі США.

"Один зі способів, як ми це робимо, – підтримка малого та середнього бізнесу. Минулого місяця USAID підтримало понад 26 тисяч малих і середніх підприємств у сільському господарстві, в IT, та промисловій галузі. Таким чином, ми допомогли створити або зберегти понад 156 тисяч робочих місць. Це – платники податків. Це – люди, які прагнуть допомогти Україні не просто виграти війну, але виграти майбутнє", – каже представниця USAID.

Держдепартамент також закликає збільшити фінансування американських установ, які нині працюють з Україною, до 6%, щоб і вони не залежали від пакетів допомоги, які Конгрес голосує окремо.

Далі за допомогу Україні мають платити самі росіяни – з заморожених активів

Але загалом, за словами посадовців, вони вже зараз не розраховують на потенційний пакет фінансування від Конгресу в 2025-му році та покладають усі надії на арештовані російські активи.

"Ми дали чітко зрозуміти, що не розраховуємо на новий пакет фінансування. Водночас Україна повинна мати можливість сказати Путіну: «Ми можемо перемогти вас на полі бою. Ми тримаємося на Сході, ми дестабілізуємо ваші вогневі позиції, ми відновлюємо нашу економіку, маючи протиповітряну оборону та зберігаючи наші експортні шляхи відкритими», – каже американський дипломат.

Для цього українці повинні мати можливість у майбутньому виробляти та купувати необхідну їм зброю, одночасно підтримуючи економіку", – веде далі помічник держсекретаря О'Браєн.

За його словами, головним джерелом фінансуванням для Києва у наступному році мають стати $50 мільярдів доларів, які країни група семи (G7) погодилась дати у позику, за умовою погашення за рахунок відсотків від арештованих активів РФ.

"Потрібно знайти джерела фінансування. І російські гроші для цього найкращі. Отже, ці $50 мільярдів доларів, по суті, дають Україні можливість сказати: «У 2025 році ми продовжимо перемагати вас на полі бою, або якщо ви хочете обговорити реалістичні умови миру, ми відкриті для цього».

Це вже залежатиме від України. Але ці гроші мають фундаментальне значення для здатності України продовжувати боротьбу у наступному році", – наголошує О'Браєн.

Однак, попри угоду, яку уклали країни групи семи, процес арешту, конфіскації або навіть відшкодування за рахунок відсотків від російських активів, є дуже складним та довгим.

"Коли йдеться про кілька юрисдикцій мобілізованих активів, то процес складний. Але ми працюємо, не покладаючи рук, ймовірно, більше ніж годин у добі, з країнами-партнерами Групи семи. Очевидно, що в процесі залучені найкращі юристи, щоб зрозуміти, як це можна реалізувати. Але ми дуже наполегливі та зобов’язуємося забезпечити надання позики та використання коштів, отриманих від мобілізованих російських активів, для погашення цієї позики", – пояснює поточну роботу помічниця адміністратора USAID.

Наголошуючи на необхідності продовжити фінансування для України посадовці також підкреслили посилення російської економіки з боку Китаю.

"Росія залишається на полі бою завдяки підтримці Китаю", – заявив помічник держсекретаря з питань Європи та Євразії, Джеймс О'Браєн.

Нагадаємо, раніше Голос Америки повідомляв, що російський "Газпром" посилює експорт газу до Китаю і планує розпочати щорічний експорт трубопровідного газу до Китаю в обсязі 10 мільярдів кубометрів у 2027 році. Про це заявив керівник російської державної компанії-монополіста Олексій Міллер, на щорічних зборах акціонерів.

Дивіться також: Слухання у Конгресі: якою адміністрація Байдена бачить стратегію підтримки України у 2025 році?

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG