Спеціальні потреби

У Конгресі лобіюють прийняття законопроекту про надання Україні зброї


У Конгресі лобіюють прийняття законопроекту про надання Україні зброї
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:39 0:00

У Конгресі лобіюють прийняття законопроекту про надання Україні зброї

У вівторок у Конгресі розпочинаються Дні України. Одна з цілей цього заходу – пролобіювати якнайшвидше прийняття Акту на підтримку свободи України, запропонованого Сенатським комітетом із закордонних відносин. І ще до початку цієї події у приміщенні Конгресу розпочалася активна інформаційна кампанія.

У ній беруть участь члени української діаспори, які ходять по кабінетах сенаторів та конгресменів, роздають їм брошурки з інформацією про законопроект та роз’яснюють, чому Україну необхідно підтримати. Олександра Павлюк – одна з таких лобістів-аматорів. Жінка у Конгресі вперше.

«Я почула про це від нашої волонтерської організації United Help Ukraine, яку створили місцеві українці, - говорить вона. - Я побачила оголошення на їхній сторінці у Facebook і вирішила приєднатися. Необхідно, аби все, що можливо, було зроблено для України. Ми гроші збираємо, допомагаємо зараз з аптечками на сході України, але треба щось робити, щоб змінилося відношення до України і Росії.

Сьогодні ми поспілкувалися з помічником одного сенатора з Флориди. Він нас гарно прийняв. Ми розповіли, що переживаємо за нашу Україну, розповіли, наскільки небезпечним є президент Росії Путін. І він був повністю з нами згоден і сказав, що він підтримує українську ініціативу і буде переконувати всіх, кого може, щоб це пройшло через Сенат».

Зустрічаються з сенаторами і конгресменами і українські комбати – Семенченко, Тетерук та Береза - що приїхали минулого тижня до Вашингтона. Вони розповідають про ситуацію на фронті, необхідність військової допомоги та переконують – мова йде не лише про безпеку України.

«Якщо Україна зараз не вистоїть, то з нею впаде, напевно, вся Європа, тому що російський фашизм не зупиниться на західних кордонах України. Він піде в Прибалтику, він піде до Польщі. Це буде не лише проблема України, а загальносвітова проблема», - не втомлюється повторювати у Вашингтоні Юрій Береза, новообраний депутат та командувач батальйону «Дніпро-1».

Підключилися до лобістських зусиль і деякі конгресмени. Роботу з членами діаспори організував офіс конгресмена з Техасу Стіва Стокмана. Йому до кінця терміну залишилися лічені тижні – він не був переобраний на наступний термін – але свої останні дні в Конгресі республіканець Стокман намагається використати на користь України.

«Я був на Майдані і мене дуже вразило, що неозброєні українці, коли по них стріляли, не розбігалися. Я бачив фотографії людей, які були вбиті, – молоді хлопці, чоловіки, жінки. Вони йшли на кулі заради свободи. Америка стоїть за свободу. Якщо ми відвертаємося від людей, які виборюють свою свободу, то ми відмовляємося від власних принципів, - відповідає він на питання, що змусило його зайнятися українським питанням. - Під час виступу Петра Порошенка на спільній сесії Палати представників та Сенату йому 26 разів аплодували стоячи люди, які представляють усі Сполучені Штати. Усі 300 мільйонів американців були представлені в цій залі. Президент мав в той же день надати необхідну допомогу Україні».

Стокман пояснює, яким чином Конгрес може змусити президента це зробити. Один зі шляхів - включити допомогу України до бюджетної резолюції на наступний рік. Це буде можливо, якщо новий бюджет не буде негайно прийнятий, в дію вступить бюджет за старий рік, який можна наповнити новими статтями.

«У США є така річ, як резолюція щодо продовження дії старого бюджету. Наша мета - включити цей сенатський законопроект, який підтримали і демократи, і республіканці, до бюджетної резолюції. Але для цього необхідно зібрати достатню кількість голосів членів Конгресу. Отже я закликаю всіх українців, не лише громадян США, дзвонити в Конгрес і казати, що Україні потрібна допомога», - говорить Стокман.

Інший шлях – проголосувати цей законопроект старим чи новим складом Конгресу. Аби пришвидшити його проходження через Конгрес, Стокман пропонує Палаті представників відмовитися від власного українського законопроекту і розробити версію, ідентичну до законопроекту Менендеса – Акту на підтримку свободи України – що була схвалена профільним комітетом Сенату.

«З сенатського боку є законопроект, який виділяє 350 мільйонів доларів на початку, а також містить військову допомогу, аби дати можливість українцям захистити себе. Президент Путін каже, що він хоче миру, от цей закон допоможе його досягти. Ми хочемо зробити версію законопроекту Палати представників ідентичною до сенатської версії з тим, щоб не проходити знову через комітети, і пришвидшити його прийняття», - говорить Стокман.

Акт на підтримку свободи України визначає Україну, Грузію та Молдову найбільшими союзниками за межами НАТО з метою надання цим країнам військової допомоги. Окрім військової законопроект передбачає також підтримку у сфері енергетики, боротьби з російською пропагандою та допомогу тимчасовим переселенцям. Законопроект містить запровадження додаткових санкцій проти «Рособоронекспорту», будь-якої особи, яка інвестувала у російську нафтову галузь, та будь-якої російської компанії чи особи, залученої до постачання зброї в Сирію. Також документ передбачає механізм, що має ускладнити використання газу в якості шантажу з боку «Газпрому».

  • 16x9 Image

    Тетяна Ворожко

    Головна виконавча редакторка Української служби Голосу Америки, журналістка. Висвітлюю політику, відносини України-США, соціальні питання, але найбільш люблю розповісти гарну людську історію. Роблю включення із місця подій, записую інтерв’ю, пишу аналітичні статті, запускаю нові проєкти. Авторка двох книг та двох документальних фільмів. 

XS
SM
MD
LG