Спеціальні потреби

США планують арештувати нерухомість Деркача та інших посібників Путіна - федеральний прокурор США. (Оновлено і розширено)


Ендрю Адамс - директор оперативної групи KleptoCapture Міністерства юстиції США. Фото: Голос Америки
Ендрю Адамс - директор оперативної групи KleptoCapture Міністерства юстиції США. Фото: Голос Америки

Федеральний прокурор Ендрю Адамс — директор оперативної групи KleptoCapture Міністерства юстиції США. Це міжвідомча ініціатива, започаткована в березні для виконання масштабних санкцій, які Сполучені Штати та союзники запровадили у відповідь на вторгнення Росії в Україну.

В інтервʼю кореспонденту Голосу Америки Масуду Фарівару 7 грудня він розповів про розслідування та арешт активів, які проводить оперативна група і про безпрецедентний рівень співпраці між правоохоронними органами.

Надаємо текст розмови майже повністю. Інтерв'ю відредаговане для ясності та плинності.

Голос Америки: Минуло більше дев'яти місяців відтоді, як генеральний прокурор створив спеціальну групу KleptoCapture і призначив вас директором. Розкажіть, чим сьогодні займається група та як проходить процес накладення арешту активів?

Ендрю Адамс: Нашу робочу групу створили за кілька днів після повномасштабного вторгнення. Ще у перші дні роботи робочої групи ми вилучили кілька мега-яхт — одну в Іспанії, одну на Фіджі. Ми вжили певних заходів щодо банківських рахунків і рахунків фінансових установ у США та закордоном. І ми активно надавали інформацію нашим іноземним партнерам, щоб вони теж могли зробити подібні кроки.

Відтоді ми спостерігаємо серію випадків накладення арештів, кількість яких постійно збільшується. Такі арешти включають нерухомість, літаки та інші предмети розкоші. Водночас ми вже починаємо бачити результати роботи на іншому напрямку нашої роботи, який направлений на активи осіб та компаній поза санкційним списком. Від самого початку ми вивчали, як відмивають гроші та ухиляються від санкцій люди, яких немає в цих списках, але які роблять це професійно.

І те, що ви бачите протягом останніх кількох тижнів — це результат цих зусиль у формі кримінальних звинувачень проти таких людей, як Грехем Бонем-Картер, який допомагав Олегові Дерипасці та інших, які, по суті, є професійними відмивачами грошей, які користуються прогалинами у санкційному режимі.

Голос Америки: Хто ще підпадає під цю категорію посередників? Як щодо банків та брокерів — про кого конкретно йдеться?

Ендрю Адамс: Ми вивчаємо діяльність будь-яких посередників, що забезпечують доступ до легальної фінансової системи. Тож ви маєте рацію, ми аналізуємо діяльність банків. Але ми також вивчаємо діяльність фінансових установ у їх широкому розумінні: ми дивимося на сімейні фонди, хедж-фонди, фонди венчурного капіталу, криптовалюти та найновіші фінтех інституції, через які можна потенційно відмити кошти.

Питання щодо нашої спроможності зробити ці активи доступними для відновлення України є пріоритетом Департаменту.
Ендрю Адамс

Голос Америки: Остання цифра по конфіскованих елітних російських активах, яку я бачив, — це приблизно від 39 до 40 мільярдів доларів. У вас є більш актуальні дані?

Ендрю Адамс: У певному сенсі важко назвати конкретну, особливо коли йдеться про діяльність у багатьох юрисдикціях. Я думаю, що ви говорите саме про це. Тому це може бути складно, частково через те, що є відмінності між, наприклад, нашим правом конфіскувати активи на сотні мільйонів доларів, включаючи яхти і нерухомість та повноваженнями заморожувати активи — методом не таким радикальным, як конфіскація, але в певному сенсі настільки ж ефективним — це те, чим займається наше Міністерство фінансів (treasury department) та наші закордонні колеги.

Голос Америки: Якщо порівняти, то скільки активів було конфісковано США і скільки міжнародними партнерами?

Ендрю Адамс: Що стосується арешту та конфіскації, я вважаю, що США відіграють провідну роль у цьому питанні. У глобальному масштабі, з точки зору замороження та утримання активів згідно з повноваженнями, які дуже схожі на блокувальні повноваження нашого Міністерства фінансів — це, безперечно, є важливим напрямком. Але більшість активів, які є нашою ціллю, знаходяться за межами Сполучених Штатів. І ця цифра, на мою думку, є відносно великою в ЄС і в усьому світі.

І я хотів би наголосити, що таке замороження активів є потенційно настільки ж важливим інструментом для того, щоб позбавити російську армію можливості самостійно поповнювати запаси озброєння, а російську державу вести свою незаконну діяльність.

Голос Америки: Деякі активи були переміщені до США, наприклад, супер яхта, яка кілька місяців тому відправилася з Фіджі в Сан-Дієго. Який статус цього та інших активів, переміщених до США?

Ендрю Адамс: Процес повної конфіскації активу, наприклад яхти, включає арешт, транспортування до США та, зрештою, подання позову про цивільну конфіскацію, у разі ініціювання судового процесу щодо розпорядження цим активом.

Якщо припустити, що ми пройдемо весь шлях без погодження, нам доведеться подати цивільну скаргу про конфіскацію.

Голос Америки: Чи є вже судові рішення по якомусь із цих позовів?

Ендрю Адамс: По жодній справі щодо конфіскації рішення ще не було. Нещодавно ми подали кілька цивільних позовів про конфіскацію деяких банківських рахунків, пов’язаних із Костянтином Малофєєвим. До речі, буквально нещодавно ми подали позов про цивільну конфіскацію через Східний округ Нью-Йорка, який стосується двох таунхаусів в Лос-Анджелесі, що пов’язані з Андрієм Деркачем.

Голос Америки: Чи очікуєте ви юридичних претензій від власників цих активів? Чи може це ускладнити процес перепродажу активів?

Ендрю Адамс: Ми, звичайно, очікуємо, що можуть бути позови. І не лише від власників активів, але й від людей, яким платять за те, щоб вони вдавали з себе власників активів. І це те, на що ми однозначно очікуємо. Я очікую, що вони будуть добре профінансовані, і ми готові впоратися з цим викликом.

Голос Америки: Чи станом на сьогодні хтось уже ініціював оскарження?

Ендрю Адамс: Щодо жодного з публічно поданих позовів про конфіскацію ще не було оскаржень. З нами контактували люди, які попередньо почали процедуру оскарження, і ми будемо реагувати на це.

Голос Америки: Наскільки я розумію, зараз Міністерство юстиції зберігає частину активів, які були передані до США. Яка вартість їх зберігання?

Ендрю Адамс: Дійсно, коли ми вступаємо у володіння, коли ми вилучаємо актив, ми зобов’язуємося зберігати його. І на це є дві причини. По-перше, ми маємо підтримувати ринкову вартість активу, щоб перепродати його. Це можна вигідно зробити тільки, якщо ця яхта, чи будинок, чи будь-який інший актив у гарному стані. Якщо ваш актив розвалюється, прибутку від нього годі чекати. Отже, першочергово треба зберегти найвищу можливу цінність товару для його можливого продажу.

Ендрю Адамс: По-друге, це питання належної процедури. Коли ми накладаємо арешт, чи тимчасово вилучаємо актив у когось, хто стверджує, що є законним власником, це наш обов’язок переконатися, що актив не зникне до того, як приватні особи-потенційні позивачі можуть висунути свої претензії та перевірити законність дій уряду в суді, якщо це буде необхідно. Я вважаю, що дотримання належної правової процедури є життєво важливим для всієї програми, яку ми тут реалізуємо, і відрізняє нас від авторитарних режимів, де конфіскація активів без належної судової процедури є звичайною справою.

Голос Америки: Раніше Міністерство юстиції зверталося до Конгресу з проханням надати йому законні повноваження на передачу прибутків від цих конфіскованих активів для відновлення України. У Конгресі є широка двопартійна підтримка цієї ініціативи, але наскільки я розумію, жодних активних дій поки не було. Чи очікуєте ви отримати ці повноваження і врешті-решт перерахувати кошти в Україну?

Ендрю Адамс: Необхідність врегулювати та роз’яснити, як ми можемо зробити ці активи зрештою доступними для відбудови України є пріоритетом для Міністерства. Це дійсно важливо. Активи конфіскують для того, щоб надати до них доступ. І сьогодні є певні обмеження щодо того, як ми можемо розпоряджатися конфіскованими активами. Необхідно внести певні зміни в законодавство, щоб повністю реалізувати те, що ми хочемо. Є поступ і в Конгресі, і у нашому Міністерстві, і я сподіваюсь, що ми продовжуватимемо просувати це вперед. Це однозначно пріоритет, і глибоко усвідомлений пріоритет для багатьох людей тут, у США.

Голос Америки: І як щодо передачі коштів в Україну? Як швидко це може статися?

Ендрю Адамс: Гіпотетично ми можемо мати ці повноваження. Ми могли б передати повністю конфісковані активи Україні. Важливо, щоб законну процедуру не можна було обійти. Ідея в тому, щоб у нас був законний механізм, який дозволятиме доставляти гроші з пункту А в пункт Б після повного виконання належної процедури.

Голос Америки: Але наразі у вас немає активів, які були б повністю відчужені?

Ендрю Адамс: Так. У перші кілька місяців роботи групи траплялися випадки конфіскації документів, але це процес, який може займати багато часу.

Голос Америки: Допоможіть нашій аудиторії зрозуміти, як ви виявляєте активи для конфіскації. Міністерство фінансів опублікувало список організацій, які потрапили під санкції. Я думаю, що їх більше сотні. Чи працюєте ви з цими списками чи тими організаціями та особами, які розслідуються вашою оперативною групою?

Ендрю Адамс: Ми застосували двосторонній підхід. Перше — це наші пріоритетні цілі на основі списку юридичних та фізичних осіб, які перебувають під санкціями “Управління з контролю за іноземними активами” і в списку організацій Міністерства торгівлі.

Поза тим ми вивчаємо, як я кажу, людей-посередників, які не обов’язково входять до цього списку, але є потенційними фасилітаторами для ухилення від санкцій, для відмивання грошей.

Голос Америки: Ви займаєтесь не лише російською елітою, російськими олігархами, пов’язаними з Кремлем. В Україні також є Корумповані олігархи є також і в Україні, і в Білорусі. Наприклад, Міністерство юстиції оголосило обвинувачення українському олігарху Андрію Деркачу. Чи можете ви розповісти про це? Наскільки ваша спецгрупа зосереджена на неросійських олігархах, які допомагали Кремлю?

Ендрю Адамс: Перш за все нас цікавить політичний режим у Кремлі. Але програма не зосереджена на громадянах якоїсь конкретної країни — серед заарештованих є американці, є громадяни Сполученого Королівства. Це глобальна проблема.

Звісно, найбільш помітні наші цілі, про які ми найчастіше говоримо публічно — це олігархи. Але насправді у нас багато різних цілей — іноді це конкретні компанії, які є критично важливими для російської армії та російських спецслужб, або мільярдери, пов’язані з Кремлем, але які не вважаються олігархами.

Голос Америки: Деркач не може бути єдиним українським чи російським олігархом, який має незаконні активи в США в порушення санкцій. Я знаю, що ви не можете говорити про розслідування, що тривають, але чи досліджуєте ви на таких людей у США? Скільки таких справ ви розслідуєте?

Ендрю Адамс: Так, ми спостерігаємо за людьми і активами, які знаходяться у США, і можуть бути дотичними до олігархів, чи доходів, отриманих в порушення санкцій. І ви вже бачили справу проти Деркача. В обвинувальному вироку Дерипасці відкрито перераховані певні активи, нерухоме майно, часом розкішна нерухомість, яка підлягає конфіскації. Тож ми слідкуємо за цим в Сполучених Штатах. Водночас, щоб зрозуміти міжнародний масштаб того, що ми намагаємося зробити, варто мати на увазі, що Сполучені Штати мають жорсткий режим санкцій, спрямований проти російських олігархів, проти російської військової машини з кінця 2014 року, як відповідь на вторгнення до Криму.

Відтоді це було в центрі уваги різних департаментів Міністерства юстиції. І як результат, більшість часу Сполучені Штати не були дружньою юрисдикцією для російських олігархів, які перебувають під санкціями, щоб зберігати свої гроші чи нерухомість. І ми бачимо спроби уникнути цих санкцій, тому що Сполучені Штати є привабливим місцем для зберігання вартісної нерухомості та збереження банківських рахунків у стабільній економіці. Але так триває вже майже десять років. І як наслідок, багато з цих активів зберігаються за кордоном, і вимагатимуть від нас співпраці на міжнародному рівні.

Голос Америки: Ви активно працюєте в цій сфері просторі протягом кількох років, розслідуючи фінансові злочини та зловмисників, пов’язаних із Кремлем. Критики кажуть, що з цю проблем потрібно було вирішувати вже давно, але США і союзники сфокусувалися на ній лише після повномасштабного вторгнення. Як ви це пояснюєте?

Ендрю Адамс: У Міністерстві юстиції вже десять років працює підрозділ боротьби з клептократією, сфокусований саме на питаннях України. Мені здається, що відмінність того, що відбувається зараз саме в тому, як почала діяти міжнародна спільнота. Те, як інші країни почали запроваджувати власні санкції, криміналізацію ухилення від санкцій, стало вирішальним фактором для Сполучених Штатів.

Ми можемо розслідувати та мати багато справ, по суті, готових до розгляду, не маючи можливості вжити заходів або критичних слідчих дій за кордоном. Для цього потрібно, щоб наші закони певною мірою співпадали з законодавством за кордоном. І це те, що ми побачили за останні кілька місяців. Уніфікація цього законодавства в безпрецедентному масштабі. І завдяки цьому ви спостерігаєте таку кількість арештів і конфіскацій.

Голос Америки: Яка роль українського уряду у цьому?

Ендрю Адамс: З мого досвіду, взаємодія з українським урядом була вражаючою. Відтоді, як я почав цю роботу, я підтримував контакти з колегами в Україні в Міністерстві юстиції та їхній Генеральній прокуратурі. І важко переоцінити зусилля та відданість, які ці чоловіки та жінки доклали протягом цих місяців, працюючи в бомбосховищах, працюючи віддалено, а потім повертаючись до Києва, щоб продовжити ці зусилля. Вони працюють у скрутних умовах. Але те, що вони роблять, принаймні з перспективи моєї роботи, полягає в тому, щоб продовжувати розслідувати справи, вивчати олігархів, осіб, які перебувають під санкціями. Вони допомагають нашим розслідуванням — збирають інформацію, діляться знайденим, змушуючи Сполучені Штати вжити всіх можливих заходів для допомоги Україні.

Голос Америки: Ваша оперативна група була ключовою частиною реакції адміністрації Байдена на вторгнення Росії в Україну. Як ваша діяльність вплинула на військовий потенціал Росії?

Ендрю Адамс: Ми безперечно спостерігаємо зниження економічної активності. Ми бачимо, як люди із західних країн швидко відмовляються від співпраці з Росією. Частково через моральну та етичну відповідальність. Частково тому, що вони вважають санкції фактично непереборними з фінансової точки зору. Інший аспект, який, на мою думку, мав вплив, стосувався не економічних санкцій, а експортного контролю: Міністерство торгівлі має повноваження заборонити імпорт напівпровідників, технологій подвійного призначення, які можуть використовуватися для створення високотехнологічних товарів та зброї. Я вважаю, що це має реальний вплив на російську армію, і, по суті, кожен раз, коли ми зупиняємо транзит напівпровідників через кордон, ми зупиняємо кулю від перетину російського кордону — це врятовані життя.

Голос Америки: Яку роль ви бачите для оперативної групи у післявоєнний період?

Ендрю Адамс: Наша увага зосереджена на цій конкретній надзвичайній ситуації в цей конкретний час. Я думаю, що ми засвоїли уроки щодо того, як дати швидку відповідь на багатосторонні зусилля із застосування санкцій, які можуть бути корисними в інших контекстах. Але наша увага була зосереджена безпосередньо на Росії і буде такою й надалі.

Чи варто очікувати змін в санкційній політиці США? СТУДІЯ ВАШИНГТОН
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:58 0:00

Форум

XS
SM
MD
LG