Спеціальні потреби

Швейцарія обіцяє недоторканність Путіну, якби він приїхав на мирні переговори


Український президент Володимир Зеленський з президенткою Швейцарської Конфедерації Віолою Амгерд під час Саміту миру для України в Швейцарії. 16 червня 2024 р.
Український президент Володимир Зеленський з президенткою Швейцарської Конфедерації Віолою Амгерд під час Саміту миру для України в Швейцарії. 16 червня 2024 р.

Швейцарія та Україна, які були господарями Саміту миру 15-16 червня, назвали подію успішною, але визнали, що те зібрання не є початком мирного процесу, а лише допомагає створювати умови для можливих переговорів про кінець російської війни проти України.

Українські представники погоджуються, що такі переговори мали б відбуватися за участю Росії, але підкреслюють, що цієї можливості зараз нема, бо Росія не хоче відмовлятися від намірів розчленувати й підкорити Україну, проголошених на початку російського вторгнення 2022 року.

Одразу після завершення Саміту миру у Швейцарії не назвали конкретних дат наступних таких зустрічей чи переговорів, але президент України Володимир Зеленський підкреслив, що коли Москва готова відмовитися від загарбницької війни, то сідати за переговори можна негайно.

“Росія може почати переговори з нами завтра, не чекаючи нічого, якщо вони вийдуть з наших законних територій, що є просто повагою до Статуту ООН”, - заявив Зеленський 16 червня.

...Це можливо, щоб країна, яка приймає (переговори), зробила у тому випадку виняток.
Іґнаціо Кассіс

Натомість російський керівник Владімір Путін в оголошених напередодні швейцарського саміту пропозиціях наголосив, що не відмовляється від своїх загарбницьких планів.

Путін досі не говорить про можливість миру з суверенною Україною, а лише про тимчасове припинення вогню за умови визнання російської окупації українських територій та інших ультимативних вимог Москви.

Виняток з ордером на арешт Путіна

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба сказав у Швейцарії, що “очевидно, що для того, аби покласти край війні, сторони повинні бути за столом”.

Він наголосив, що зараз завдання української дипломатії полягає в тому, щоб “Україна дійшла до того столу в якнайміцнішій позиції”.

Швейцарський уряд заявив, що готовий сприяти подальшим дипломатичним зусиллям задля миру включно з готовністю гарантувати, що російський президент не був би заарештований за ордером Міжнародного кримінального суду оголошеного у березні 2023 р.

Швейцарія - учасниця Римського статуту зобов'язана виконати ордер Міжнародного кримінального суду щодо президента Путіна, відповідно до справи про депортації дітей в Росію з окупованих українських територій.

Але, відповідаючи на запитання Голосу Америки, міністр закордонних справ Швейцарії Ігнаціо Кассіс сказав, що недоторканність на час переговорів може бути забезпечена навіть підозрюваним воєнним злочинцям

"Це можна було б влаштувати. Відповідно до наших законів це можливо. Звичайно, нам це треба було б робити разом з Міжнародним кримінальним судом. Але це можливо, щоб країна, яка приймає (переговори), зробила у тому випадку виняток”, - впевнено заявив міністр поруч з президенткою Швейцарської Конфедерації Віолою Амгерд.

Неофіційно на швейцарському саміті обговорювали припущення, що майбутня зустріч чи мирні переговори за участю Росії могли б відбуватися зокрема в Саудівській Аравії, яка не є учасницею Міжнародного кримінального суду.

Мир залежить від війни

Учасники зустрічей і сторонні коментатори визнають, що зараз дипломатія вимушена відігравати другорядну роль, бо умови для можливого мирного процесу створюються і змінюються реаліями на полі бою.

“Сьогодні шлях до миру і відновлення України починається з протиповітряної оборони і зброї, яка зміцнює наших солдатів на полі бою. Що міцнішою буде Україна, то більше Росія буде готова до миру”, - сказав у розмові з журналістами у Швейцарії український міністр закордонних справ Дмитро Кулеба.

Польський політолог, Даніель Шеліґовський, який керує програмою Східної Європи Польського інституту міжнародних відносин, один з тих, хто говорить про віддаленість можливості мирних переговорів з Росією.

“Результати бойових дій будуть визначально впливати на майбутні переговори з Росією, а тому відновлення кордонів 1991 року зараз є віддаленою можливістю. Точно це не буде цього року. Вибачте, але я не вірю, що цього року може початися більший переговорний процес з росіянами, якщо Росія не буде послаблена до такого стану, що загрожував би стабільності російського режиму. Якби так сталося, то воно справді впливало б на російські розрахунки, і тоді росіяни були б вимушені говорити з Україною серйозно. А допоки ми не дійшли до такого, то я не вірю в якісь мирні процеси. Тобто розмови про це насправді будуть затягуванням і прикиданням, що ми розмовляємо з росіянами, але справжньої сутності в цьому мало”, - вважає Даніель Шеліґовський.

Підсумки Саміту миру з Голосом Америки: головні питання і відповіді. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:19:45 0:00

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG