Спеціальні потреби

Актуально

У Держдепі прокоментували значення фрази "підтримувати Україну стільки, скільки потрібно" 

Чи продовжуватимуть США підтримувати Україну "стільки, скільки потрібно", навіть якщо в американському суспільстві зменшиться підтримка України - таке питання на брифінгу у Держдепі США поставив журналіст видання The Epoch Times.

За словами журналіста, війна в Україні “не має ознак найближчого завершення”, а тим часом “громадська підтримка подальшої допомоги Києву з боку США, ймовірно, слабшає".

Речник Державного департаменту США Нед Прайс у відповідь заявив, що США залишатимуться відданими українським партнерам. “Ми прагнемо підтримувати Україну стільки, скільки буде потрібно”, - вкотре наголосив посадовець, і пояснив, що Штати підтримують порядок, заснований на правилах.

Це набагато більше, ніж тільки Україна чи будь-яка окрема країна. Йдеться про основні поняття, які лежать в основі Статуту ООН.
Нед Прайс

“Коли йдеться про російську агресію проти України, то так, це про Україну, в першу чергу. Бо Росія намагається відмовити Україні в праві на існування, диктувати їй зовнішню політику… Але у певному сенсі це значно більше, ніж тільки Україна чи будь-яка окрема країна. Йдеться про основні поняття, які лежать в основі Статуту ООН, які лежать в основі Декларації ООН з прав людини, в основі міжнародного права”, - сказав Нед Прайс.

Посадовець також назвав “дуже прості передумови порядку, заснованого на правилах":

  • великі країни не можуть залякувати малі країни;
  • “можливо” не означає, що це “правильно”;
  • країни мають суверенне право визначати своє власне майбутнє, свої власні партнерства, власні союзи, власні прагнення.

“Якщо Росії дозволять безконтрольно кинути виклик цьому в Україні, то країни в усьому світі цілком можуть отримати так званий мандат, аби кинути такий же виклик [порядку] в інших регіонах”, - зазначив Нед Прайс.

"Росія намагається позбавити Україну права на існування, диктувати їй зовнішню політику, а цей вибір, який має бути лише за українцями", - наголосив речник Держдепу.

Він також пояснив позицію Держдепартаменту щодо підтримки українського протистояння в російській війні: “Коли заснований на правилах міжнародний порядок опиняється під загрозою де завгодно, ми вважаємо, що це загроза повсюдна. Тому важливо, щоб Сполучені Штати були рішучі разом із десятками країн світу, які не лише підтримали Україну, але й підтримали систему ООН, Статут ООН, міжнародне право, Декларацію ООН з прав людини. Понад 140 країн світу зробили це вже тричі. І це не тому, що це “західна конструкція”, це не “американська конструкція”. Це – порядок, у який вірять країни в усьому світі. Це порядок, який забезпечує безпрецедентний рівень стабільності, безпеки та процвітання з тих пір – приблизно після 80 років після закінчення Другої світової війни”.

Неда Прайса також запитали, чому США не надішлють Україні винищувачі та не запровадить “максимальні санкції” проти Росії, “подібні до кампанії максимального тиску США на Іран”.

“Гадаю, ви… бачите всеосяжний режим санкцій, який, по-перше, завдав шкоди російській економіці. Це змусило Кремль вдатися до надзвичайних заходів, щоб підтримати економіку Москви, підтримати валюту, підтримати фінансові ринки", - каже Прайс. І додав: "І подивіться на ширший набір заходів, експортний контроль, який ми запровадили, який систематично позбавляв Росію можливості імпортувати сировину, яка їй знадобиться в довгостроковій перспективі для здійснення агресії проти України чи будь-якої іншої країни… Ви бачите, що санкції, які запровадили США та наші десятки партнерів по всьому світу, мали величезний ефект”.

Що стосується F-16, то, за словами Неда Прайса, США надали для українських партнерів те, що їм потрібно для бою наразі.

“Вам не потрібно вірити нам на слово щодо ефективності такого підходу. Ви можете подивитись на рішучість, стійкість, наполегливість наших українських партнерів, а також на успіх, до якого це призвело, і якому певним чином сприяла величезна допомога у сфері безпеки, яку надали Сполучені Штати та приблизно 50 країн навколо світу. Це рішення, які ми приймаємо на динамічній основі, точно враховуючи потреби в розмові з нашими українськими партнерами, у розмові з нашими партнерами в Європі, НАТО, а також у всьому світі”, - наголосив Прайс.

Як повідомляв Голос Америки, раніше координатор Ради національної безпеки зі стратегічних комунікацій Джон Кірбі назвав причини, чому Штатам слід допомогти Україні здобути перемогу на полі бою.

«Україна не програє, якщо Захід не здасться», - так висловлювалися про ситуацію довкола війни експерти Центру стратегічних і міжнародних досліджень CSIS.

До слова, опитування свідчать, що 50% американців вважають Китай найбільшим ворогом своєї країни. Трохи більше третини - 32% опитаних - називали “ворогом країни” Росію, і ще 7% визначили найбільшим ворогом Північну Корею.

Всі новини дня

Україна забезпечує безпеку Молдови — Мая Санду

Президентка Молдови Мая Санду

Україна бореться за свою свободу, та за демократичні цінності. При цьому Україна забезпечує безпеку Молдови, вважає Санду.

В інтерв'ю CNN 26 вересня вона висловила сподівання, що світ зможе продемонструвати більше єдності щодо підтримки України в найближчі місяці. Вона запевнила, що у розмовах зі світовими лідерами бачить їхню тверду прихильність допомозі Україні «стільки, скільки це буде потрібно».

Президентка Молдови Мая Санду дала інтерв’ю Бріанні Голодризі — журналістці CNN молдовського походження у зв'язку з нагородою від Центру аналізу європейської політики (CEPA), який нагородив її Freedom Fighter Awards 2023.

Ця відзнака вшановує людей, які втілюють дух стійкості демократії перед обличчям авторитаризму. Санду отримала її за “виняткове лідерство в Молдові, зусилля країни у протистоянні російській агресії та підтримку України в її боротьбі за свободу”.

У розмові з CNN Санду каже, що Молдова віддана цінностям демократії, і запевняє, що країна продовжуватиме робити все можливе, щоб залишатися частиною вільного світу.

Інтеграція в ЄС – це не просто приємна мрія для країни, а єдиний спосіб зберегти її демократію в безпеці, переконана Санду.

Україна забезпечує безпеку Молдови

Відповідаючи на питання про її головний меседж до світових лідерів на Генасамблеї ООН, президентка Молдови наголосила на необхідності продовжувати допомагати Україні, бо безпека Молдови безпосередньо пов'язана з безпекою України.

Росія хоче мати можливість використати Молдову проти Заходу та проти України
Мая Санду

Молдова живе із постійними загрозами з боку Росії. На початку цього року Мая Санду заявила про плани Росії здійснити державний переворот у Кишиневі. Наприкінці липня країна вислала десятки російських дипломатів. Росія підтримує радикальну і наразі заборонену у Молдові партію Șor, і все ще утримує 1500 військових у сепаратистському регіоні Придністров’я.

Розповідаючи про те, як Молдова вибудовує довгострокову безпеку у таких умовах, Санду зауважила, що країна прогресує попри постійні загрози.

“Росія хоче тримати нас у сірій зоні і мати можливість використати Молдову проти Заходу та проти України,” — вважає президентка.

Зокрема, вона відзначила намагання Росії вдаватися до енергетичного шантажу. У відповідь на це Молдова диверсифікувала енергетичні ресурси і за останній рік припинила споживати російський газ, за винятком Придністров’я, розповіла Санду.

“Це було нелегко, звичайно, ціна переходу висока, але Росія нас більше не шантажує в енергетичному питанні,” — каже вона.

Вплив Росії на внутрішню політику Молдови – підкуп, дезінформація, перешкоджання виборам

Крім цього, Санду розповіла про спроби Росії вплинути на внутрішню політику Молдови. Так, каже президентка, Росія фінансує протести, перетворюючи їх на насильницькі рухи та поширює пропаганду.

Для протидії дезінформації, Молдова створила спеціальну команду, яка має не дати пропаганді зашкодити виборчому та демократичному процесам.

“Нещодавно під час виборів у одному з регіонів, ми бачили, як використовуючи брудні гроші та корумповані злочинні угрупування, Росії вдалося втрутитися у вибори,” — поділилася Санду.

З огляду на те, що в листопаді в країні мають відбутися місцеві вибори, а наступного року — президентські, Санду занепокоєна тим, що це може вплинути на результати волевиявлення. Головною підтримкою цієї загрози вона вважає корупцію.

“Дуже важливо, щоб партнери продовжували застосовувати санкції проти молдован, які є частиною корумпованих груп і намагаються підірвати демократію в Молдові,” — наголосила вона.

Іншим викликом для країни через російську агресію в Україні є економічні наслідки, розповіла президентка. Незважаючи на це, Молдова намагається покращити бізнес-середовище і залучити нових інвесторів.

“Ми розуміємо, що війна на кордоні може бути не дуже привабливою для інвесторів. Але ми віримо в перемогу України, і ті інвестори, які зараз прийдуть до Молдови, матимуть певні переваги, коли в Україні розпочнеться відновлення,” — заявила Санду.

Крім того, вона зауважила, що країна розраховує на міжнародну підтримку. Зокрема у сфері оборонного сектору.

Росія не відмовиться від своїх планів навіть після перемоги України

Актуальними залишаються й воєнні загрози на кордоні Молдови з Україною. Одеса є постійною мішенню для російських ракетних атак, які тільки посилилися після того, як Росія вийшла з Чорноморської зернової угоди. Захоплення міста було однією з воєнних цілей Росії.

Відповідаючи на питання журналістки про те, чи непокоїть Молдову намір Росії створити сухопутний міст між Кримом і Придністров’ям, Мая Санду зауважила, що завдяки стійкості та опору українців, вона не бачить загрози для того, щоб Росія фізично дісталася до кордонів її країни.

Однак, зауважує президентка, Росія щоденно бомбить порти — Одесу та ті порти на річці Дунай, які є всього за п’ять кілометрів від молдовського порту.

“Міжнародне співтовариство має зрозуміти, що Україні потрібно допомогти припинити тиск, тому що Росія збирається створити проблеми не лише для нас у регіоні, але й виходитиме за його межі, якщо їй дозволять це зробити,” — наголошує вона.

Санду вважає, що Москва не відмовиться від планів реінтегрувати Молдову у російський світ, незалежно від того, як закінчиться війна в Україні. Однак, каже президентка, у випадку перемоги України, зробити це буде набагато складніше. Саме тому, наголошує вона, демократичний світ має об’єднатися.

“Ми повинні продовжувати вірити в міжнародну систему, засновану на правилах, ми повинні її захищати. І ми повинні вірити в демократію. Це не легко. Ми бачимо, що за це потрібно боротися щодня. Це один урок, який я засвоїла, але він вартий цієї боротьби,” — підсумувала Санду.

Чотири основні уроки війни РФ в Україні – Стівен Гедлі, колишній радник Буша з нацбезпеки

Колишній радник з питань нацбезпеки Стівен Гедлі дає свідчення в Комітеті зі закордонних справ Сенату щодо російської агресії в Україні. Середа, 9 липня, 2014 року. Вашингтон. (AP Photo/Pablo Martinez Monsivais)
"Ми надаємо достатньо військового потенціалу, щоб не програти, але недостатньо, щоб справді досягти успіху та успішно завершити цю війну".
Стівен Гедлі, колишній радник з нацбезпеки США

Чотири уроки, які можна вже зараз винести із російської війни в Україні виділив Стівен Гедлі, радник з нацбезпеки США, за часів Джорджа Буша (молодшого).

Перший урок стосується необхідності убезпечити світові ланцюги постачання.

"Ми дізналися про вразливість глобальних шляхів постачання. Не лише щодо виробництва, але й постачання продовольства, добрив та інших речей. І необхідність диверсифікувати ці шляхи постачання та зробити їх більш захищеними, є одним з уроків”, - виділив одним із перших уроків, Стівен Гедлі під час форуму в Центрі аналізу європейської політики, у вівторок, 26-го вересня.

Другим уроком, який варто винести із російської війни в Україні, Гедлі називає важливість альянсів та об’єднаності партнерів, а також бажання держави на яку напали, захищатися та боротися.

"Сполучені Штати очолили і змогли справді зібрати чудову коаліцію не лише в Європі, а й у всьому світі для підтримки українців. Тому я вважаю, що, по-перше, це – солідарність. По-друге, це – важливість партнера на місці. Ваша підтримка обмежена, якщо ви дієте ззовні. Якщо країна не бажає боротися за власну свободу і немає лідера, який бажає згуртувати цю країну, як це робить президент Зеленський, ви не зможете потрапити туди, куди вам потрібно та надати необхідну допомогу", - вважає, Стівен Гедлі.

Також, за словами колишнього радника Джорджа Буша США повинні мати стратегію перемоги, замість стримування агресора, і ця стратегія вимагає прискорити постачання військової допомоги для України.

"Я вважаю, що один із уроків звучить так, - якщо ви вирішили брати участь у конфлікті, ви повинні мати стратегію перемоги. Іноді ми в Сполучених Штатах робимо наступне: ми надаємо достатньо військового потенціалу, щоб не програти, але недостатньо, щоб справді досягти успіху та успішно завершити війну. І я думаю, що це урок, який ми засвоюємо в Україні, і він вимагає від нас прискорити постачання військової допомоги для України", - цей пункт Гедлі називає третім уроком російської війни.

Четвертим уроком Гедлі назвав економічну стабільність в Україні, від якої залежить як продовження боротьби зараз і відновлення у майбутньому.

"У перший рік цієї війни їхня економіка скоротилася приблизно на 30%. Це величезний удар. Тому ми повинні мати стратегію, щоб допомогти Україні пройти через війну, а потім стратегію, щоб допомогти Україні відновитися після війни. Тому що ви можете виграти війну, але програти мир. А досягнення миру, багато в чому залежатиме від того, що ви можете зробити в економічному плані" - наголошує колишній радник з нацбезпеки США.

Окремою темою досліджень та безпекових викликів Гедлі вважає кіберпростір. За словами колишнього посадовця, українці підготували свою кібероборону за допомогою партнерів, а також були дуже вигадливими та швидко адаптувалися до викликів.

"Ми зараз багато дізнаємося про кібернетичні технології та їхню роль у цій війні. Багато людей були здивовані, що Росія не мала ширшого застосування кіберзасобів, як в Україні, так і проти таких держав, як Сполучені Штати та ЄС, які підтримують Україну. Думаю, на це є багато причин. Одна з речей, яку зробили українці за допомогою США та Європи, – це підготувалися до кіберзахисту. По-друге, вони були дуже винахідливими у застосуванні інновацій та адаптивними у вирішенні кіберпроблем, вони навчалися на ходу. І я думаю, що вони справді багато чого досягли в цьому відношенні", - пояснює Гедлі.

А проте, РФ таки вдалося відключити українські комунікації на самому початку вторгнення і порятунок українського зв’язку, як всередині держави, так і з усім світом, залежав від допомоги партнерів, вважає Гедлі.

"Зараз ми дізнаємося багато деталей з нової біографії Ілона Маска. Зокрема, що незабаром після початку конфлікту Росія таки змогла зруйнувати комунікаційну мережу, на яку покладалися як військові, так і вся Україна. І лише завдяки системі Starlink вони змогли підтримати систему зв’язку, яка була критично важливою для підтримки військових і цивільних. Я вважаю, що є багато уроків щодо стійкості та витримки, які ми іще вивчимо в Україні", - наголошує колишній посадовець Білого Дому.

Але, за його словами, війна ще не закінчилася, тож головні уроки залежатимуть від того, чим вона закінчиться.

Дивіться також: Слідча комісія ООН продовжує знаходити численні докази воєнних злочинів, скоєних Кремлем.

Білий дім сподівається, що допомога Україні продовжить надходити і після 1-го жовтня

За словами речниці Білого дому, адміністрація Байдена продовжить співпрацю з членами обох партій у Сенаті заради забезпечення додаткового фінансування для України в рамках бюджетної резолюції. На фото: речниця Білого дому Карін Жан-П’єр на брифінгу 31 серпня 2023 року, AP

Двопартійна більшість у Конгресі віддана підтриці України, а лідер більшості в Сенаті Чак Шумер та лідер республіканців у Сенаті Мітч Макконнелл підтримують продовження фінансування для України під час голосування бюджетної резолюції. Про це заявила у вівторок, 26 вересня, речниця Білого дому Карін Жан-П’єр.

“Ми дуже пишаємося тим, що нам вдалося досягти двопартійним шляхом фінансування для України й важливо, що це продовжується. Ми вважаємо, що двопартійна більшість у Конгресі віддана підтримці України”, – заявила Карін Жан-П’єр.

Ми дуже пишаємося тим, що нам вдалося досягти двопартійним шляхом фінансування для України й важливо, що це продовжується. Ми вважаємо, що двопартійна більшість у Конгресі віддана підтримці України
Карін Жан-П’єр

За словами речниці Білого дому, адміністрація Байдена продовжить співпрацю з членами обох партій у Сенаті заради забезпечення додаткового фінансування для України в рамках бюджетної резолюції.

“Радник з національної безпеки Джейк Салліван нещодавно сказав, що він говорив з обома сторонами про важливість забезпечення додаткового фінансування в рамках бюджетної резолюції. Це фінансування забезпечить підтримку українського народу, який мужньо бореться за свою свободу і демократію”, – говорить Карін Жан-П’єр.

Голосування потрібне для того, щоб уникнути так званого "шатдауна" – замороження урядових витрат.

Ця ситуація у США може настати з 1 жовтня в разі, якщо Конгрес не ухвалить бюджетні питання на наступний фінансовий рік до 30 вересня. Втім цього можна буде уникнути, ухваливши бюджетну резолюцію, яка дозволить профінансувати урядові видатки, поки законодавці не приймуть закон про бюджет.

Як повідомляв Голос Америки, часткова зупинка роботи уряду США, так званий "шатдаун", може позначитися на швидкості постачання озброєння партнерам Сполучених Штатів. Про це на брифінгу в понеділок, 25 вересня, заявив речник Державного департаменту США Метью Міллер.

Дивіться також: Брифінг. Реформи і військова допомога від США - чи є зв'язок?

Брифінг. Реформи і військова допомога від США - чи є зв'язок?
please wait

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00

Норвегія надасть Україні $92 млн гуманітарної допомоги

Міністерка закордонних справ Норвегії Аннікен Гуйтфельдт: українцям «потрібна наша допомога, щоб пережити ще одну зиму війни».

Норвегія надасть 1 мільярд крон (92 мільйони доларів США) на гуманітарну підтримку Україні, повідомив норвезький уряд у вівторок.

Гуманітарне фінансування має на меті «забезпечити, щоб найбільш уразливі верстви населення, діти, біженці та внутрішньо переміщені особи» отримували життєво важливу допомогу, таку як «притулок, їжа, вода та санітарія, освіта, охорона здоров’я та психосоціальна підтримка, а також захист від сексуального та гендерного насильства», – йдеться в прес-релізі норвезького уряду.

«Жорстока війна, яку веде Росія, завдає великих страждань українському цивільному населенню», – заявила міністерка закордонних справ Норвегії Аннікен Гуйтфельдт, додавши, що українцям «потрібна наша допомога, щоб пережити ще одну зиму війни».

Гуманітарне фінансування надходитиме через Український гуманітарний фонд, а також Міжнародний рух Червоного Хреста та Червоного Півмісяця, йдеться в прес-релізі.

Українські громадські організації виконують критичну роль

Внесок Норвегії до Українського гуманітарного фонду також використовується для надання ключової підтримки місцевим організаціям громадянського суспільства в Україні.

«Роль, яку відіграють місцеві організації, вражаюча; вони першими досягають уразливих груп і потрапляють у райони, близькі до фронту або де контроль було відновлено після російської окупації. На окупованих Росією територіях існує широка гуманітарна потреба, і отримати доступ до цих територій надзвичайно важко», – сказала пані Гюйтфельдт.

Як повідомляв раніше Голос Америки, Норвегіячлен НАТО, вже надала Україні наземні системи протиповітряної оборони, бойові танки та іншу техніку.

Під час останньої зустрічі Контактної групи з оборони України на військовій базі Рамштайн Норвегія оголосила, що передасть Україні близько 50 гусеничних автомобілів, здатних маневрувати на місцевості, недоступній для колісної техніки. Вона також є однією з країн, які нададуть Україні винищувачі F-16.

Деталі зернового конфлікту між Україною та Польщею. Відео

Деталі зернового конфлікту між Україною та Польщею. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:10 0:00

Польський президент Анджей Дуда запропонував збільшити транзит українського зерна до країн третього світу. Варшава відмовляється відкривати внутрішній ринок для українського збіжжя, побоюючись, що це зашкодить польським фермерам. Подробиці зернового конфлікту – в сюжеті Андрія Бориса.

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG