Спеціальні потреби

Криза лідерства і ядерне самостримування. Що втрачають США через затягування із допомогою Україні, обговорюють експерти


"Якщо ми надішлемо Україні все, про що нас коректно просять, - ракети ATACMS, літаки F-16 в необхідній кількості, танки - то Україна переможе увійні", - переконаний Джон Гербст. Фото: AP Photo/Libkos
"Якщо ми надішлемо Україні все, про що нас коректно просять, - ракети ATACMS, літаки F-16 в необхідній кількості, танки - то Україна переможе увійні", - переконаний Джон Гербст. Фото: AP Photo/Libkos

США можуть ухвалити допомогу Україні на початку травня цього року, - прогнозує колишній посол США в Україні, а нині - аналітик “Атлантичної ради” Джон Гербст. Якщо це станеться, союзникам вдасться відвернути катастрофу для України на полі бою. Директорка інституту Маккейна Евелін Фаркас переконана, що попри брак американської допомоги, Україна все ще перемагає на полі бою. Втім від гальмування в ухваленні рішення програють самі Сполучені Штати, які втрачають сильні позиції в Європі та довіру серед союзників, говорить вона. Які перспективи ухвалення американської допомоги Україні, і чим насправді ризикують Сполучені Штати, про це говорили експерти 1 квітня під час дискусії в “Атлантичній раді”. Голос Америки зібрав найважливіші думки з цієї розмови.

Гальмування у Конгресі з рішенням щодо американської допомоги Україні та несміливість США надіслати Україні авіацію - серед причин успіхів росіян на полі бою останнім часом, зокрема, взяття Авдіївки, аналізує колишній посол США в Україні Джон Гербст.

Раніше спікер Палати представників Майк Джонсон заявляв, що Конгрес може повернутись до законопроєкту із допомоги Україні та іншим партнерам після закінчення Великодніх канікул, тобто - з 9 квітня. Як вважає Гербст, до початку травня цей законопроєкт навряд чи буде ухвалений швидко.

“Я не думаю, що це станеться цього місяця, у квітні. Але в травні, я гадаю, є великий шанс, що це буде зроблено. Якщо так буде, це достатньо швидко, аби запобігти катастрофі на полі бою в Україні”, - міркує дипломат в минулому, а зараз - старший директор Центру Євразія в “Атлантичній раді” Джон Гербст.

Я не думаю, що це станеться цього місяця, у квітні. Але в травні, я гадаю, є великий шанс, що це буде зроблено.
Джон Гербст про шанси на ухвалення в Конгресі законопроекту про допомогу Україні та іншим партнерам

Вже півроку американські законодавці не можуть ухвалити цей законопроект. Втім, як вважає Гербст, побоювання спікера Джонсона втратити роботу може його мотивувати винести цей законопроект на голосування.

Джон Гербст: “Якщо не буде чітких кроків спікера у наступні тижні щодо цього законопроекту, ми будемо бачити появу клопотання про звільнення [спікера], яке матиме достатньо голосів законодавців, щоб її підтримати”.

Криза довіри до США

Затягування з цим голосуванням вже має наслідки для інтересів США у світі, переконаний Гербст. Зокрема, Європа шукає нових лідерів в коаліції із допомоги Україні, каже він.

“Франція зараз говорить про те, щоб вжити заходів, щоб допомогти Україні, включно із відправленням військ в Україну, бо вона бачить вакуум, який повністю ми самі створили”, - розповідає Гербст. Він додає: “Очевидно, що на кону - американське лідерство. Ми відновимось, я в цьому не сумніваюсь, але ми маємо це зробити швидко і ми маємо відновитись сильними".

Європа - не сліпа і може скористатись із американського “паралічу у здатності ухвалювати рішення”, додає голова київського Центру оборонних стратегій Андрій Загороднюк.

“США великою мірою втрачають авторитет у Європі. Багато людей не заявляють про це публічно за присутності американської делегації в кімнаті, але вони про це дуже відверто кажуть, коли американців в приміщенні немає. Я брав участь у кількох стратегічних сесіях з експертами та урядовцями європейських країн, і в кожній з них ставили питання: як пробудити Європу у випадку, якщо США не будуть лідером коаліції", - зазначив Загороднюк.

Затягування в ухваленні рішень підриває вплив Сполучених Штатів на світовій арені, погоджується директорка інституту Маккейна Евелін Фаркас.

“Ми все ще будемо мати силу, але вплив наш буде зруйнований. І якщо чесно, це також демонструє деякі вразливі місця в демократії (коли маленька група людей впливає на політику)”, - зазначила Фаркас.

Експертка наголошує, що деякі республіканці, які виступають проти допомоги країні, виправдовують свою позицію тезами російської пропаганди.

“Ці крайньоправі особи використовують ті ж самі меседжі, якими користується Кремль, коли йдеться про нашу позицію щодо нинішньої війни агресії проти України. Вони часто кажуть: “Ну Україна все одно програє”. … Але Україна не програє, Україна все ще перемагає, ми просто зараз перебуваємо у дуже складній ситуації, але є великі причини вірити, що Україна може перемогти, і переможе незабаром, якщо отримає необхідне озброєння чи то від нас, чи від європейців”, - зазначила Фаркас.

Не варто "зв'язувати українцям руки" своїми порадами

Директорка інституту Маккейна скептична щодо повідомлень ЗМІ про те, що США нібито рекомендували Києву не атакувати дронами російські нафтові об'єкти. Раніше стаття про те, що представники Адміністрації Байдена просили про це українських високопосадовців, з'явилася в Financial Times. Фаркас вона вважає, що США не повинні обмежувати українців в цілях.

“Якщо ми в позиції, коли ми не надали Україні необхідного озброєння, щоб змінити ситуацію на полі бою, я не думаю, що ми повинні зв'язувати українцям руки порадами, в яких ми самі добре не розібрались”, - розповідає Фаркас.

Вона наголошує, що українські атаки по військових об'єктах в Криму та в Росії є стратегічно важливими для ЗСУ та загалом для майбутнього цієї війни: “Для нас зараз важливо не відохочувати Україну від вживання військових тактичних операційних заходів, бо вони важливі психологічно і з часом можуть змінити розрахунки, якщо ми також активізуємо поставки озброєнь”.

На думку Фаркас, вразливим місцем росіян є не лише нафтові об’єкти. Вона вказує на нещодавню статтю у виданні “Економіст”, згідно із якою росіянам зараз “катастрофічно бракує стволів до артилерійських гармат”.

Самостримування - причина кризи лідерства

На питання аудиторії, чому Байден та Шольц досі вагаються із надсиланням в Україну ракет великої дальності, Джон Гербст відповідає - “через самостримування”.

“Відповідь проста і сумна, вони налякані ядерними погрозами Путіна”, - каже він.

Неспроможність ухвалити рішення у Вашингтоні та небажання надсилати більш досконале озброєння в Україну - серед основних чинників, які послаблюють лідерство США серед союзників.

“Несміливість адміністрації Байдена надіслати Україні більш досконале озброєння … на жаль, це має великий вплив. Європейські лідери говорять про те, чи можемо ми довіряти США у майбутньому, цей коментар часто роблять і в Україні. Є також хвилювання, що станеться після президентських виборів у США. Американське лідерство вимагає того, щоб цей пакет ухвалили”, - зазначає Гербст. На його думку, якщо США, замість допомоги, нададуть Україні позику, як це пропонують деякі республіканці, це буде “сумно, але не трагедія”.

Колишній міністр оборони Загороднюк переконаний, що Україна погодиться на будь-який формат передачі озброєнь - чи то позику на довготривалий термін чи іншу підтримку.

Як змінити ситуацію

Андрій Загороднюк рекомендує визнати на міжнародному рівні уряд Росії “кримінальним”, щоб міжнародні бізнеси не мали спокуси повернутися на російський ринок.

“Чому досі немає трибуналу, чому досі немає правової кваліфікації того, що сталося? Затягування з цим дає компаніям сигнал, ми просто на тарілці їм підносимо ідею, що одного дня якісь дивовижні переговори стануться, що є дуже малоймовірно, бо не можна вести переговори з тим, хто хоче тебе вбити”, - розповідає експерт.

На думку колишнього посла США в Україні Джона Гербста, щоб американці активніше підтримували ідею допомоги України, Білий дім та лідери республіканців разом мають у зверненні до народу проголосити Росію “нашим головним ворогом”.

Гербст зауважує, що спікер Джонсон у промовах говорить про необхідність стримування Китаю, але не згадує про необхідність стримувати Росію.

“Нам необхідна чіткість від наших лідерів, що Москва - це загроза для США. Тоді б питання щодо допомоги Україні було б менш контроверсійним. Воно не повинно бути таким”, - розповів Гербст.

“Росія завдає атак по американських посадовцях лазером "гаванського синдрому", кібератаки по США, вони скрізь підривають наші інтереси. То ж наш інтерес - допомогти Україні перемогти Путіна. Ми маємо припинити самостримування і надіслати Україні зброю для перемоги. Якщо ми надішлемо Україні все, про що нас коректно просять, - ракети великої дальності ATACMS, літаки F-16 в необхідній кількості, танки в необхідній кількості, радіоелектронне озброєння, протитанкове обладнання - то Україна виграє цю війну. Це буде добре не лише для України, але це також відновить американське лідерство і, можливо, допоможе продемонструвати всьому американському народу, що спосіб зробити Америку знову величною - це не дозволити ворогу викрасти одну з країн в Європі”, - зазначив Джон Гербст.

Підписуйтеся на Голос Америки Українською у Facebook, Instagram, Threads, YouTube, X, Telegram, WhatsApp та Viber – читайте тільки перевірені новини про США та Україну!

  • 16x9 Image

    Ірина Матвійчук

    Журналістка, репортерка, редакторка вебсайту. Цікавлюсь соціальними темами та історією. Для потенційних сюжетів завжди шукаю захопливі історії про українців у США, маловідомі сторінки історії, про неймовірні долі людей та бізнесів. Приєдналася до команди Української служби Голосу Америки у 2014 році. Перед тим працювала в журналі National Geographic та на "Радіо Свобода". Люблю читати книжки, створила у США книжковий клуб Books-R-Us Ukrainian. Із задоволенням подорожую в країни/регіони, які є непопулярними для туристів. Одружена, маю доньку.  

Форум

Відео - найголовніше

Луганська філармонія у Львові. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:48 0:00
XS
SM
MD
LG