Спеціальні потреби

В України з’явився шанс отримати американську зброю


На користь України змінюється розстановка сил у Конгресі - експерт
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:59 0:00

На користь України змінюється розстановка сил у Конгресі - експерт

Колишній сенатор-республіканець Ґордон Гамфрі у статті для впливової «Вашингтон пост» пише, що, за його підрахунками, 47 зі 100 сенаторів у новобраному Сенаті публічно висловлювалися за надання України сучасної зброї. Сьогодні в американському Конгресі зареєстровано два законопроекти, що містять надання військової допомоги Україні - Акт щодо допомоги Україні в питаннях безпеки та Акт на підтримку свободи України. Для їх прийняття Сенатом необхідно як мінімум 50 голосів. Аби унеможливити вето президента - 67 або менше. Гамфрі вважає, що серед тих законодавців, які на цю тему публічно не висловлювалися, чимало сенаторів підтримає надання Україні зброї. Хтось – з власних переконань. А хтось, як республіканці – новачки, слідуючи партійній лінії.

За демократичної більшості спікер Гаррі Рід контролював, які законопроекти будуть голосувати. І він, як правило, не виносив ніяких законопроектів, які можуть поставити Барака Обаму в незручне становище чи розколоти Демократичну партію, яка має дуже сильну антивоєнну фракцію. Тепер, коли республіканці у більшості, новий спікер Мітч Макконел може виносити на розгляд будь-які законопроекти.
Пол Родерик Ґреґорі, професор Г`юстонського університету

Також Гамфрі радить сформувати в Сенаті оперативну групу по Україні, яка б щодня працювала над цим питанням. Саме так йому та іншим сенаторам у 80-му році вдалося домогтися збільшення гуманітарної допомоги та надання зброї афганцям, які воювали з Радянським Союзом.

Професор Г’юстонського університету та дослідник Інституту Гувера в Стенфорді Пол Родерик Ґреґорі у виданні «Форбс» також стверджує, що новий склад Сенату зможе добитися зміни рішення щодо військової допомоги Україні. Як саме він пояснив в інтерв’ю Голосу Америки.

«Сенат набагато більш залучений в питання зовнішньої політики, ніж Палата представників. За демократичної більшості спікер Гаррі Рід контролював, які законопроекти будуть голосувати. І він, як правило, не виносив ніяких законопроектів, які можуть поставити Барака Обаму в незручне становище чи розколоти Демократичну партію, яка має дуже сильну антивоєнну фракцію. Тепер, коли республіканці у більшості, новий спікер Мітч Макконел може виносити на розгляд будь-які законопроекти», - сказав він в інтерв’ю по Скайпу.

Ґреґорі очікує, що за обидва українські законопроекти Сенат та Палата представників проголосують з потужною двопартійною більшістю. А президент не зможе накласти на них вето.

«Беручи до уваги позицію демократів, які підтримують надання зброї України - і це дуже відомі демократи - коли законопроект потрапить на стіл президента з голосами 60-65 сенаторів, то він не зможе його заветувати. А голосів може буди навіть достатньо, щоб унеможливити вето президента», - пояснив він.

Таким чином, говорить він, вдасться подолати позицію впливового антивоєнного крила Демократичної партії, на чию думку покладається Барак Обама.

«Я не буду називати імен, але це сенатори і конгресмени з Каліфорнії, Нью-Йорку, Коннектикуту, деякі з Середнього Заходу, хто проти будь-яких військових дій будь-де в світі. Вони відчувають, що Обама не йде достатньо далеко, аби вивести американських військових з решти світу. Це особи, які сформувалися на протестах проти В’єтнаму. Вони вірять, що військова допомога піде на користь великим корпораціям чи якимось іншим інтересам. Ця фракція відіграє дуже велику роль в електоральній коаліції Обами. Треба розуміти, що в Республіканський партії є власна фракція ізоляціоністів, але вона менш впливова ніж антивоєнна фракція в Демократичній», - сказав Ґреґорі.

За словами дослідника, саме подібне мислення є основною причиною, чому Україна так і не отримала від США озброєння - а не вплив російської пропаганди.

«Російська пропаганда RussiaToday має набагато менший вплив на мислення в США, ніж в Європі. Деякі професори, експерти з питань Росії в США вважають, що дії Путіна викликані втручанням Заходу в сферу інтересів Росії. Мовляв, це наша провина і ми повинні його розуміти. Це має більший вплив, ніж російська пропаганда», - каже він.

Ґреґорі очікує, що рух по українських законопроектах в Сенаті почнеться в середині січня. Він погоджується, що це запізно, але це може відіграти вирішальну роль саме в тої момент, коли критична маса росіян зрозуміє, що авантюри Кремля їм занадто дорого коштують – у невиплачених пенсіях, високих цінах та людських життях.

  • 16x9 Image

    Тетяна Ворожко

    Старша редакторка Української служби «Голосу Америки», ведуча, журналістка і продюсерка. Цікавиться політикою, відносинами України-США, соціальними питаннями та медициною, але найбільш любить розповісти гарну людську історію. Робить включення із місця подій, запускає нові проекти та програми, із 2017 року редагує та регулярно дописує до рубрики «Блоги» на веб-сайті служби. Працювала репортером газети «Киевские Ведомости» та програми «Погляд у світ» (УТ-1), сценаристом та журналістом культового шоу «Без Табу з Миколою Вереснем» (1+1). Дописувала до десятка газет і журналів. Співпрацювала з CNN та BBC. Після навчання у США обійняла посаду радника Координатора проектів ОБСЄ в Україні з питань мас-медіа, де протягом двох років запустила десятки проектів, спрямованих на розвиток вільних ЗМІ та зменшення напруги між регіонами країни. Автор двох книг та документального фільму (канал СТБ). Здобула диплом магістра історії КНУ імені Тараса Шевченка та магістра журналістики Університету штату Огайо (Атенс). Мама сина.
XS
SM
MD
LG