Спеціальні потреби

Чи закривати справу ЄЕСУ, суд вирішить у п’ятницю


У Харкові стартував новий процес над Юлією Тимошенко – у справі про діяльність корпорації ЄЕСУ. Попереднє засідання Київського райсуду Харкова розпочалося в атмосфері, що жваво нагадала літній «газовий» процес над екс-прем’єркою. Пікети й сутички під стінами суду; гучні політичні заяви з обох боків; клопотання захисту, що методично відхиляються судом. «Другим Кіреєвим» прихильники Тимошенко вже встигли охрестити й головуючого суддю Костянтина Садовського.

Новим атрибутом нинішнього процесу став тапчан. Широку дерев’яну лаву без спинки встановили у залі в тому місці, де має перебувати підсудний. Фото й відео цього пристосування негайно виклали в Інтернет. І, як запідозрив захисник екс-прем’єрки Сергій Власенко, його підзахисну хочуть притягти у суд на ношах, вкласти на топчан і судити лежачу. Напередодні Тимошенко написала заяву, в якій відмовилась брати участь у процесі через погане самопочуття. Отож перше засідання в справі ЄЕСУ відбулося без неї.

Зупинити розгляд справи через стан здоров’я підсудної. З таким клопотанням, під кінець дня, звернувся до суду захист. Аби розглянути клопотання, головуючий суддя оголосив перерву до 16:00 у п’ятницію.

Раніше цього ж дня Власенко клопотав також про закриття кримінальної справи за відсутністю складу злочину. У своїй доповіді адвокат проаналізував усі п’ять епізодів, за якими звинувачують екс-прем’єрку, і заявив: у матеріалах звинувачення немає жодного доказу вини Тимошенко.
Так, аналізуючи епізод про незаконне відшкодування ПДВ, Власенко нагадав: це рішення приймала не його підзахисна, а Державна податкова служба, якою на той час керував нинішній прем’єр-міністр Микола Азаров. «Якщо ПДВ відшкодовувався незаконно – саджайте Азарова. До чого тут Тимошенко?», – заявив захисник.

«Ми говоримо про політичну замовну справу, яка не має жодного відношення до юриспруденції», – наголосив Власенко. Як він додав, «це справа про усні вказівки 1997 року»; складу злочину в ній нема; вона має бути закрита.

А втім, у те, що справу про ЄЕСУ закриють, не вірить і сам захисник. «Мені здається, що завтра буде відмовлено у задоволенні клопотань, і це буде свідчити про те, що друга хвиля політичних репресій, яка розпочалася сьогодні, має продовження», – сказав, коментуючи перший день слухань, Сергій Власенко, слова якого цитує прес-служба «Батьківщини».

Принаймні першу відмову у перший день засідань захист уже отримав. Суд не погодився замінити прокурора Віктора Лобача, який у своїй доповіді звинуватив Тимошенко в «обкраданні українського народу». Захист обурився, побачивши у прокурорській промові політичні гасла, замість юридичних формулювань, і заявив про відвід упередженого обвинувача. Головуючий суддя, однак, клопотання відхилив, не побачивши у ньому достатніх аргументів. Прокурори стверджують також, що у звинуваченнях проти Тимошенко жодної політики нема.

На відкриття судового процесу в справі ЄЕСУ приїхав посол Франції з прав людини Франсуа Зімере. Йому відмовили в зустрічі з бранкою, – як пояснили тюремники, через відсутність дозволу суду. А ділячись своїми враженнями про процес, французький омбудсмен назвав побачене «абсурдом». Зімере також заявив, що не сумнівається у політичній мотивації звинувачень на адресу опозиціонерки.

Початок нового процесу над Тимошенко прокоментував також посол США в Україні Джон Теффт. Виступаючи з лекцією в Києво-Могилянській академії, посол назвав новий судовий процес «продовженням вибіркового кримінального переслідування». Він також наголосив, що вибіркове переслідування опозиції здатне згубно позначитись на готовності суспільства загалом поважати закон.

Нагадаємо: Юлія Тимошенко звинувачується в замаху на розкрадання коштів державного бюджету шляхом перекладення на державу боргів приватної корпорації «Єдині енергетичні системи України», а також в ухиленні від сплати корпорацією податків. Якщо вину Тимошенко в справі ЄЕСУ буде доведено судом, їй загрожує 12 років тюремного ув’язнення.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG