Спеціальні потреби

У США заарештовано мережу імовірних російських шпигунів


У вівторок Росія заявила, що відповість на звинувачення Сполучених Штатів у шпигунстві. Протягом вихідних ФБР заарештувало десятьох російських шпигунів, що стало найбільшим шпигунським скандалом із часів Холодної війни. Бюро повідомило, що підозрювані – шість чоловіків та чотири жінки – перебували у довготермінових відрядженнях, протягом яких вони мали повністю розчинитися в американському суспільстві, встановити зв’язки з впливовими особами та відсилати розвідувальні дані до Москви.

28- річна Анна Чапман – одна зі звинувачених у шпигунстві. Вона працювала агентом з елітної нерухомості в Нью-Йорку. На відео, розміщеному на її сторінці у Фейсбуці, Анна розповідала про ділові можливості, які існують для російських підприємців у США.

Інша зі звинувачених мешкала на околиці Нью-Йорка та працювала репортером в іспаномовній газеті.

У місті Кембридж, штат Массачусетс, один із мешканців будинку – Дональд Гефільд – переїхав сюди з Росії у 1999 році. Він казав сусідам, що він та його дружина, яка також серед звинувачених, переїхали до США з Канади. Гефільд є засновником та президентом компанії “FUTUREMAP”.

«Я тут жила 30 років і ніколи не повірила б, що в нас тут російські шпигуни», – сказала одна жінка.

У містечку Монтклер, штат Нью-Джерсі, сусіди знали власників будинку як подружжя Мерфі.

«Він зупинявся та говорив про собак, дітей та садівництво, як будь-який звичайний сусід», – каже жінка.

ФБР перехопило закодоване послання, надіслане цьому подружжю з Москви, у якому говориться: «Вас надіслали у довготермінове відрядження для того, аби шукати та розвивати зв’язки з політичними фігурами США та надсилати повідомлення до Центру».

Ще троє шпигунів жили у передмісті Вашингтона. Сусіди знають двох з них як подружжя – Міхаїл Зотолій та Патрісія Мілз.

«Вони говорили з російським акцентом. Також в них маленький хлопчик і нещодавно ще народилася дитина», – каже сусідка.

Агенти Федерального бюро розслідувань вважають, що російська шпигунська мережа працювала з метою здобути інформацію щодо ядерної зброї.

ФБР використовувало відео- та аудіоспостереження за підозрюваними роками. У суботу, кажуть у ФБР, місцевий мешканець, відомий як Михайло Семененко, зустрівся з агентом ФБР, що видавав себе за російського урядовця, на місці для паркування. Незабаром він був заарештований. Також агенти Федерального бюро розслідувань спостерігали за тим, як шпигуни отримували гроші від своїх наглядачів на станції в Нью-Йорку та передавали електронні повідомлення у кав’ярні Старбакс на Мангеттані та в одній з книгарень.

Холодна війна закінчилася. Росіян заарештували.

Усім підозрюваним висунуто звинувачення у шпигунстві та у змові з метою відмивання грошей. Судові документи описують, як група використовувала методи часів Холодної війни, такі як закодовані повідомлення, азбуку Морзе, невидимі чорнила та обмін дипломатами з цінною інформацією, що робився, коли два шпигуни швидко проходили один повз іншого.

Говорить колишній радник із питань національної безпеки США Ричард Кларк:

«Методи часів Холодної війни та, напевно, і тактика часів Холодної війни все ще використовуються російськими агентами проти США».

Окрім трюків зі шпигунського роману вони використовували і більш сучасні методи, зокрема створювали Інтернет мережу обмеженого радіусу, працюючи на своїх леп-топах неподалік один від одного.

  • 16x9 Image

    Тетяна Ворожко

    Старша редакторка Української служби «Голосу Америки», ведуча, журналістка і продюсерка. Цікавиться політикою, відносинами України-США, соціальними питаннями та медициною, але найбільш любить розповісти гарну людську історію. Робить включення із місця подій, запускає нові проекти та програми, із 2017 року редагує та регулярно дописує до рубрики «Блоги» на веб-сайті служби. Працювала репортером газети «Киевские Ведомости» та програми «Погляд у світ» (УТ-1), сценаристом та журналістом культового шоу «Без Табу з Миколою Вереснем» (1+1). Дописувала до десятка газет і журналів. Співпрацювала з CNN та BBC. Після навчання у США обійняла посаду радника Координатора проектів ОБСЄ в Україні з питань мас-медіа, де протягом двох років запустила десятки проектів, спрямованих на розвиток вільних ЗМІ та зменшення напруги між регіонами країни. Автор двох книг та документального фільму (канал СТБ). Здобула диплом магістра історії КНУ імені Тараса Шевченка та магістра журналістики Університету штату Огайо (Атенс). Мама сина.

Інше за темою

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG