Спеціальні потреби

Українські шанси у суді з Росією з приводу «боргу Януковича»


Україна може подати зустрічний позов проти Росії за Крим, Донбас - юрист. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:23 0:00

Україна може подати зустрічний позов проти Росії за Крим, Донбас - юрист. Відео

Український уряд заявив, що готовий до владнання шляхом переговорів суперечки з Росією за так званий «борг Януковича». Але у спеціальній заяві Міністерства фінансів України від 4 січня також сказано, що в Києві «впевнені у здатності успішно захистити» свої інтереси в суді. Російський уряд раніше доручив лондонській компанії Law Debenture готувати документи для позову проти України за невиплачені понад 3 мільярди доларів.

На запитання щодо ймовірної чергової судової боротьби між Україною та Росією «Голосу Америки» відповів партнер компанії Arnall Golden Gregory у Вашингтоні Джин Берд.

Г.А. – Чому суд може відбуватися саме в Лондоні?

Д.Б. – Справа в тому, що коли Україна випускала свої боргові інструменти, то там було вписано, що місцем можливого розгляду мав би бути лондонський суд, і що судові процедури відбуватимуться за англійським законодавством.

Г.А. – Як би ви, як юрист, оцінили шанси сторін?

Д.Б. – Я вважаю, що Росію очікує непростий судовий розгляд і з юридичної, і з політичної точки зору. Насамперед з політичної, бо судовий оскільки процес буде у Лондоні, то можна припустити, що він буде незалежний, і Росія не зможе на нього впливати. Друге – це те, що з юридичної точки зору Україна буде мати повну можливість порушити питання російської агресії як в Криму, так і в східних областях, а також питання про недійсність боргу, який уряд Януковича взяв у Росії.

Г.А. – Чи буде, на вашу думку, суд розглядати цю суперечку в комплексі і враховувати російську агресію в Україні?

Д.Б. – Справді, на перший погляд ситуація проста, але Україна має повну можливість підняти питання саме політичного характеру – російської агресії як в Криму, так і в східних областях. Україна може сказати, що саме Росія своїми діями спричинила нездатність України виплатити цей борг. Це перше. Друге – Україна може оголосити зустрічний позов за ту шкоду, якої Росія завдала своїми діями Україні.

Г.А. – Ви вважаєте, що в межах цього процесу Україна може не лише відстояти своє право не повертати борг, але й відсудити щось?

Д.Б. – Абсолютно. Є невеличка лазівка у документі, підписаному Україною. Він містить заборону на подання зустрічних позовів, але справа в тому, що борг взяв на себе уряд Януковича, а не народ України. Таким чином можна буде відкидати чинність умов про заборону зустрічних позовів. Лондонський суд повинен буде розглянути таку заяву.

Г.А. – Як ви думаєте, чому Київ вже давно не вирішує в судах усі свої суперечки з Москвою?

Д.Б. – Це справді дуже цікаве питання, бо дуже важко знайти місце судових розглядів. Для цього потрібен відповідний суд. Навіть юрисдикції міжнародного кримінального суду в Гаазі може не вистачити для таких позовів, бо це договірна юрисдикція. У даному випадку, якщо Росія сама звертається в лондонський суд (а отже сама погоджується визнавати його юрисдикцію), то Україна в межах цього процесу зможе винести свої зустрічні вимоги.

Г.А. – Чи має значення ціна? Наскільки дорогі юридичні послуги в таких випадках?

– Недешеві. Лондонські юристи відомі цінами, і були випадки, коли ціна послуг сягала десятків мільйонів доларів, а то й вище.

Дивіться також: Оцінка ролі США в Україні з боку киян може виявитись сюрпризом

Оцінка ролі США в Україні з боку киян може виявитись сюрпризом. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:36 0:00

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

XS
SM
MD
LG