Спеціальні потреби

Український прем’єр-міністр підтримує газовий союз з Росією


Прем’єр-міністр Микола Азаров сказав нещодавно під час прес-конференції у Києві, що пропозиція його російського колеги гідна уваги.

Володимир Путін запропонував об’єднати Газпром і Нафтогаз під час конференції у Сочі у справі Чорноморського флоту:

«Ми говорили про інтеграцію у ядерній сфері. Ми готові зробити те ж саме і в газовій. Пропоную об’єднати Газпром і НАК України», - заявив російський прем’єр-міністр.

Після такої заяви, що тривала 12 секунд, Путін відключив мікрофон і встав, щоб потиснути руку Азарову. Український посадовець каже, що він не обговорював цього плану з Путіним зазделегідь, перед публічно зробленою ним заявою. Азаров додав, що будь-які запитання відносно консолідації відпадають, якщо ставлення до обох газових компаній буде на рівних засадах. Посилаючись на слова Путіна він зазначив, що Україні, завдяки консолідації, відкриється доступ до російських енергетичних ресурсів та активів.

Незалежний аналітик з енергетичних питань Іван Полтавець сказав кореспондентові «Голосу Америки» у Києві, що російська пропозиція дуже невиразна. Він попередив, що в результаті її реалізації може створитись енергетична монополія, яка знищить обмежену вітчизняну газову індустрію:

«Якщо буде збільшуватися закупівля російського газу, то відповідно видобуток українського газу буде потрібно або зменшити, або на експорт видавати. Втім це буде дуже важко робити тому що тоді він конкуруватиме з Газпромом».

Керівник Фонду національної енергетичної Безпеки Росії Костянтин Семьонов каже, що плани побудови газопроводів «Північний потік» і «Південний потік» до Європи, оминаючи Україну, чинить тиск на Київ. Він твердить, що Україна з започаткуванням будівництва газопроводу «Північний потік» змушена буде домовлятись з Путіним на його умовах, бо у 2011 році російський газ буде надходити до Німеччини по дні Балтійського моря, а звідти до інших країн Західної Європи:

«Європейський Союз каже, що Росія повинна доставити газ до пункту його здачі-прийому на території Європейського Союзу. Як саме Росія доставить цей газ - через Україну, під землею, по морю, над Україною - їх це не хвилює. Коротко кажучи, їх настанова така: давайте самі собі раду з Україною. Отже ми так і робимо. В України соратників нема, отже виходить, що і варіантів також немає».

Занепадаюча система газопроводів України потребує ремонту, а попередні її керівники переконливо опирались проти спроб росіян взяти її під контроль. Костянтин Семьонов каже, що маючи такий контроль Москва могла б стримати будівництво «Південного потоку» під водами Чорного моря:

«Навіщо тоді така дорога труба, якщо ми отримуємо гарантований газовий коридор, що являється нашою власністю і нашою зоною відповідальності. Європа також усвідомила б, що газова війна неможлива, бо тоді повна відповідальність буде на Газпромі так як це його труба».

Європа отримує майже 20% свого природного газу через українські газопроводи. В результаті гострих цінових суперечок останніми роками між Москвою і Києвом на газ, стримано на деякий час подачу газу до Європи.

Колишній прем’єр-міністр України Юлія Тимошенко засуджує пропозицію про злиття газ-компаній і вважає її частиною широкозакроєного плану Росії позбавити Україну незалежності. Колишній президент Віктор Ющенко також вважає це загрозою для незалежності держави, що уможливить газовій монополії диктувати свої умови українським споживачам.

На думку аналітика Івана Полтавця, у газову політику України потрібно вносити зміни. Українські політики, каже він, не зосереджують увагу на збереженні енергоресурсів, або принаймні на зменшенні їх вжитку, а натомість прагнуть отримати більше газу, або по дешевшій ціні. Полтавець каже, що це поганий політичний підхід.

Президент Віктор Янукович нещодавно забезпечив зменшення ціни на імпортований російський газ на 30% упродовж наступних 10 років в заміну за продовження оренди Чорноморського флоту до 2042 року. Парламент ратифікував цю угоду без будь обговорень і в атмосфері запеклої бійки.

Критики твердять, що така угода порушує конституційну заборону на перебування іноземної військової бази на українській території і не вигідна для України.

Керівник Газпрому Олексій Міллер сказав, не вдаючись в деталі, що Росія і Україна почнуть обговорення у справі об’єднання газових компаній обох країн після Дня перемоги.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

XS
SM
MD
LG