Спеціальні потреби

Агресія Путіна проти України вже поховала ідею Євразійського союзу (європейська преса)


Провідні західні видання констатують з останніх заяв глави Кремля, що той зовсім не змінив свої стратегічних планів щодо України, які передбачають відрив її від Заходу, підпорядкування політичним та економічним інтересам Москви. Хоча деякі західні дипломати вже заявляють, що «Путін тепер вже не зможе реалізувати свою мрію про створення Євразійського союзу». Оглядачі також зауважують, що дві третини росіян налаштовані вже проти прямої агресії Путіна в Україні, так само, як і більшість жителів Донбасу обурена діями сепаратистів та не підтримує їхнього перевороту в Донецьку. У цій ситуації, як пишуть впливові видання, все більш реальним виглядає план президента Порошенка щодо блокування проросійських сепаратистів з метою змусити їх скласти зброю.

Лондонська Financial Times вважає, що президент Росії Володимир Путін «взяв тактичну паузу для переосмислення своєї української стратегії», хоча основні її складові, на думку експертів, залишаються незмінними: «віддалення України від НАТО і Заходу, захист статусу російської мови в Україні та підтримка тісних економічних зв’язків з ключовими українськими галузями». Але, як кажуть аналітики, яких цитує газета з Лондона, все ж останні місяці в Україні принесли Путіну чимало неприємних сюрпризів – це й широка підтримка українським народом нової влади, всенародне обрання Петра Порошенка президентом вже у першому турі, а також значні жертви серед проросійських сепаратистів на сході України унаслідок їхньої впертої боротьби проти українських сил, котра показала, що було неприємним для Кремля, низьку підтримку діям бойовиків серед місцевого населення Донбасу. Також виявилося, як зауважує британська газета, що вже діючі санкції Заходу досить болючі для Росії, а тут наростає загроза їхнього розширення вже у найближчі дні. До того ж, дві третини росіян не бажають вторгнення армії Путіна в Україну, але це «поки що не означає, що він відступив тут назавжди», резюмує лондонське видання.

Австрійська Die Presse оприлюднила розлоге інтерв’ю міністра закордонних справ Люксембургу Жана Ассельброна, котрий, як його німецький та австрійський колеги, Франк-Вальтер Штайнмайєр та Гайнц Фішер, є прихильником тісних зв’язків Люксембургу з Росією, коли його країна є третім по величині західним інвестором для російської економіки. Тут Жан Ассельборн заявив з приводу анексії Криму Росією наступне: «Якщо не хочуть ризикувати перспективою Третьої світової війни, то анексія Криму є реальністю і він фактично не є складовою частиною України. Ми, само собою зрозуміло, не визнаємо це юридично. Але не можна плекати ілюзій щодо рішення цієї проблеми тепер… Це може бути лише через якісь 10 років». Ассельборн також вважає, що Порошенко повинен дослухатися до пропозицій Росії та ОБСЄ щодо мирного вирішення проблеми Донбасу. Головний дипломат Люксембургу також переконаний, що вже діючі санкції проти Росії завдали їй відчутного удару і нині немає ніяких підстав їх розширювати, хіба що – у разі відкритої агресії Путіна в Україні. Ассельборн також наголосив, що «гостра суперечка між США та Росією йде за рахунок Європи, котра через це розколюється» і тому, на думку люксембурзького дипломата, необхідно рахуватися з інтересами Росії як світового гравця. Хоча, як вважає Жан Ассельборн, нині «Путін вже не зможе реалізувати свою мрію – створення Євразійського союзу».

Впливова The Wall Street Journal аналізує в деталях ситуацію на сході України та перспективи розв’язання президентом Петром Порошенком проблеми припинення боїв і роззброєння проросійських сепаратистів Донбасу в умовах, коли ті отримують і надалі пряму підтримку з боку Росії. Видання вважає, що обнадійливими для Порошенка є його переговори з представниками законної влади Донбасу та, як він сам каже, «справжніми господарями цього регіону». До того ж, газета зауважує, що «головна помилка сепаратистів Донбасу – тиск на місцеве населення, чимало з якого конфіденційно висловлює свій гнів щодо дій бойовиків та їхнього збройного перевороту» в Донецьку. Тут також зазначається, що план Петра Порошенка з блокування сепаратистів у Донецьку та Луганську може відображати реальну ситуацію, яка складається в регіоні, коли Росія взяла паузу, а сепаратисти висловлюють своє відкрите невдоволення позицією президента Росії щодо їхньої слабкої підтримки Москвою. Чи не тому, як пише згадана газета, нове керівництво Збройних сил України вже заявляє, що перемир’я було б можливим лише у разі складання бойовиками зброї і припинення їхнього опору київській владі. Хоча, як попереджає The Wall Street Journal, Росія все ще тримає поблизу кордону з Україною тисячі своїх вояків та продовжує озброювати сепаратистів Донбасу.

Передрук з "Радіо Свобода"

Відео - найголовніше

Мистецтво про непереможну силу жінки. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:27 0:00
XS
SM
MD
LG