Спеціальні потреби

Спека і пожежі викликали протести у Москві


Рекордна спека в Росії упродовж двох місяців поспіль підігріла і політичну атмосферу в країні. Перед будинком міського управління у Москві зібрались учасники протесту із домаганнями відставки мера столиці Юрія Лужкова.

Втім їм навіть не вдалося висловити свої вимоги і розпочати акцію протесту. Міліція швидко оточила 34 протестуючих, включно з трьома організаторами, і забрала їх в міліцейські автобуси, що очікували неподалік.

Демонстранти заявили, що їх особливо обурило те, що мер дозволив собі піти у відпустку і поїхав в Європу на тиждень у той час коли мешканці огорнутої смогом Москви задихались від диму довколишніх лісових пожарів.

Адвокат Наталія Біляєва каже, що вона не була здивована тим, що мер пішов у відпустку. Її, однак, здивувало інше: що він повернувся назад.

Наталія Біляєва додала, що поки Лужков відпочивав помер її сусід від їдкого димового повітря, а також і її собака.

Синоптики передбачають, що на вихідні повинен змінитись напрямок вітру, що знову принесе з собою дим, від якого жителям столиці вдалося дещо відпочити. Довкола Москви далі шаліють лісові пожежі, яких зафіксовано десь близько 560. Приблизно 10% з цих них нищать національні парки і заповідники. Спалахнув вогнем і парковий масив Лосиний острів поблизу Москви. З огляду на небезпеку, евакуйовані два села поблизу столиці.

Американський студент Ізраїль Маркес, який вивчає політологію, був свідком протесту в Москві. Він сказав, що його сусіди-росіяни і друзі з університету дуже оборюються тим, що Москва огорнута густим димом, який утруднює дихання:

«Кожен фактично дуже роздратований з приводу смогу. Спричинилось до цього й те, що уряд почав проявляти дійсне зацікавлення ситуацією лише впродовж кількох останніх днів».

Губернатор Московської області Борис Громов повідомив, що вже почались роботи з прокладення мережі труб для подавання води протяжністю у 300 кілометрів, для затоплення торф’яників. За радянських часів біля Москви велись роботи по осушуванню торф’яних боліт, а торф використовували, як паливо. Тепер підземні пожежі на торф’яниках є головним джерелом забруднення довколишнього повітря.

Президент Дмитро Медведєв повідомив про призначення фермерам допомоги на суму в один мільярд доларів і майже в два мільярди на закупівлю нових пожарних машин та спеціальних літаків для погашення пожеж.

Тим часом на тротуарі перед будинком мерії у Москви люди знову повертались до розмов про повернення до Москви Лужкова і про відсутність керівництва під час кризи у місті. Їх аж ніяк не задовольняли критичні зауваги про мера, що появилася на сторінках газет.

Письменник Віктор Давідоф, один із учасників протестів, заявив, що особливе обурення в нього і його друзів викликало те, що мер, який захоплюється бджолярством, був стурбований більше своїми бджолами, між долею 11 мільйонів жителів Москви:

«Кожен знає, що вони евакуювали його бджоли з ферми і перевезли їх у безпечне місце – тоді як ніхто з них навіть не появився у місті».

Тим часом мер Юрій Лужков звернувся до Федеральної антимонопольної служби Росії із проханням вивчити причини різкого піднесення цін на хліб. Минулого тижня вони підскочили на 20 відсотків. А в деяких супермаркетах вивісили об’яви про те, що ціна на борошно зросла на 50 відсотків.

Президент Медведєв повідомив, що в результаті надзвичайної жари і посухи Росія втратила цього року майже чверть своїх врожаїв. А Міністерство сільського господарства заявило, що експорт зерна з Росії цього року становитиме лише 10-20 відсотків від обсягу експорту зернових торік.

XS
SM
MD
LG