Спеціальні потреби

У Росії розгортається боротьба за кібер-простір


В Інтернет-кафе у Москві

Триденна атака хакерів, що мала місце на початку тижня, кілька разів переривала роботу Інтернет-видання «Live Journal» – головну платформу для блогерів.

У той час, як приблизно 40 мільйонів користувачів Інтернету в Росії відчули на собі ці атаки, головний представник служби національної безпеки запропонував минулого тижня взагалі закрити доступ до таких програм як Skype, Hotmail та Gmail, кажучи, що вони становлять загрозу безпеці Росії. Втім, наразі невідомо, чи отримає ця ініціатива подальший розвиток.

З огляду на те, що в Росії до мережі Інтернет щодня приєднується 10 тисяч нових користувачів, представники служб безпеки починають неабияк хвилюватися з цього приводу, називаючи Інтернет безконтрольним кібер-простором.

Після того, як молодь почала демонстрації в ряді арабських країн, російська ФСБ запропонувала, щоби кожен користувач Фейсбуку та інших соціальних мереж у Росії при реєстрації своєї сторінки в обов’язковому порядку підписував також і додатковий контракт, у якому були б вказані повні паспортні дані користувача і його домашня адреса. Автор книги про ФСБ Андрій Солдатов пояснює, як він розуміє такі кроки в бік мережі Інтернет:

«Це прямий наслідок подій, які останнім часом відбулися чи відбуваються на Близькому Сході та в Північній Африці, у Тунісі та Єгипті. Адже багато експертів та політиків вважають, що соціальні мережі відіграли в цьому критично важливу роль».

У Росії у місяці грудні відбудуться парламентські вибори. Наступного березня – президентські. Правляча партія Єдина Росія минулого місяця отримала перемогу на місцевих виборах. Щоправда, явка громадян на дільницях була невеликою. Андрій Солдатов припускає, що недавні атаки хакерів були практикою до того, щоби наприкінці року організувати потужніші напади на Інтернет-сайти, коли виборча кампанія якраз буде у повному розпалі.

«Для мене це виглядає як випробування технології, тобто, як можна припинити роботу того чи іншого сайту», – каже він.

«Live Journal» у Росії обслуговує майже 5 мільйонів блогерів. На цей сайт щомісяця заходить 13 мільйонів людей.

Володимир Рижков – колишній парламентар та активний блогер «Live Journal» говорить, що Кремль починає нервувати через дедалі зростаючі і на загал безконтрольні блоги в Росії:

«Вже найближчим часом Рижков планує провести антикорупційний протест у центрі Москви. У березні його опозиційні колеги почали через «Live Journal» поширювати свою нову рекламну брошуру «Путін – це корупція».

Хакери спочатку атакували блог Олексія Навального, якого називають лідером антикорупційної кампанії у Росії. Навальний зазвичай називає проурядову Єдину Росію партією крадіїв і жуликів. Після нападу на його блог, він назвав атаку кампанією контрпропаганди. Але вже незабаром було зрозуміло, що хакери в цілому поставили за мету вивести з ладу «Live Journal». Менеджер з розвитку сайту Ілля Дронов написав у своєму блозі, що дехто дуже хоче, аби «LiveJournal» припинив своє існування. Опозиційний лідер Володимир Рижков у свою чергу вказує на ФСБ:

«ФСБ має засекречений підрозділ із близько 300 осіб, які слідкують і контролюють Інтернет».

У відповідь, прокремлівський політичний оглядач Гліб Павловський говорить, що опозиція надто збуджена. Тим часом одним з найбільш постраждалих від атаки хакерів став президент Росії Дмитро Медведєв, який також має свій блог на «Live Journal». Після того, як роботу сайту було відновлено, він написав, що, як активний користувач, він розцінює такі кроки обурливими та незаконними. За словами Медведєва, атака хакерів мусить бути розслідувана як з боку «Live Journal», так і з боку російської влади. Президент також закликав правоохоронців жорсткіше взятися за хакерів. Втім, опозиційний лідер Володимир Рижков скептично ставиться до таких заяв Медведєва.

«Президент Медведєв багато говорить про свободу слова та Інтернет, але немає жодного впливу на російські агентства безпеки. Прем’єр-міністр Володимир Путін – колишній полковник КДБ, як виглядає, якраз і контролює «силовиків», – говорить Рижков.

Тож класична російська битва між свободою і контролем набирає дедалі більших обертів. Тільки на цей раз полем битви став кібер-простір.

Відео - найголовніше

Антитерористична операція у Нагірному Карабасі. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:31 0:00
XS
SM
MD
LG