Спеціальні потреби

Західні експерти про глобальну і регіональну політику Росії


Ось чому експерти вважають, що Захід добре відповів Росії на агресію проти України. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:04 0:00

Ось чому експерти вважають, що Захід добре відповів Росії на агресію проти України. Відео

Як розвиватимуться стосунки Заходу та Росії? Відповісти на це запитання спробувла група провідних експертів на прохання Німецького фонду Маршалла. Днями тут було представлено звіт, автори якого зробили висновок, що сучасна Росія становить загрозу не тільки безпеці Європи, а й трансатлантичній єдності.

Тертя між Заходом і Росією триватимуть, Москва продовжуватиме тиснути на своїх сусідів, і Кремль намагатиметься підірвати трансатлантичну єдність, вважають автори доповіді.

Говорить директор Центру євразійських, російських та східноєвропейських досліджень Джорджтаунського університету Анджела Стент:

«Виклики з боку Росії не зменшуються, навпаки – вони зростають. Росія явно хоче брати участь у вирішенні всіх важливих питань. Спершу ми бачили це під час кампанії бомбардування в Сирії. Захід взаємодіяв з Росією як ніколи раніше. Ми бачимо, що Росія вважає, що вона має право на сферу впливу в сусідніх країнах, що вона повинна мати право вето над векторами зовнішньої політики своїх сусідів, таких як Україна. У Москві вважають, що ці країни мають обмежений суверенітет. Крім цього, ми бачимо, що Росія вірить, що вона є альтернативою Заходу. Вона подає себе як країна, що балансує світові сили, і звинувачує США у прагненні змінювати режими по всьому світі».

Західним експертам важко зрозуміти елементи гібридної війни, яку веде Росія, а також як їм протистояти, йдеться у звіті. Російська пропаганда на Заході через канал Russia Today ефективно впливає на європейське суспільство.

«Ми бачимо, – каже Анджела Стент, – що Росія дуже вміло користується різними інформаційними засобами, граючи на відмінностях в Європі та на відмінностях між США та Європою. Росія намагається розколоти трансатлантичний альянс, підтримуючи партії з євроскептичною та антиамериканською риторикою».

Попри неординарність ситації, відповідь Заходу на агресію Росії в Україні була вдалою, вважають автори звіту. Хоча певні європейські країни мають власні інтереси в Росії, вони підтримали позицію Вашингтона і ввели санкції проти Кремля. Експерти передбачають, що санкції будуть продовжені цього літа, але висловлюють скептицизм з приводу їх продовження у 2017 році.

Економічний вплив Росії на своїх сусідів і Європу катастрофічно зменшується, переконані автори доповіді. На їхню думку, це обумовлено як санкціями, так і падінням цін на енергоносії. Через санкції європейським виробникам довелося швидко переорієнтуватися на нові ринки, в тому числі і на китайський.

Головними інструментами впливу в арсеналі Кремля є ядерна зброя і модернізована армія. Відповіддю на провокації Москви в країнах Балтії повинна стати політика стримування і гарантії захисту з боку Північноатлантичного альянсу, радить один з авторів звіту, директор варшавського офісу Фонду імені Маршалла Міхал Барановський:

«Відповідь наступна: більше військ на ротаційній основі на східному фланзі НАТО. Ми маємо продемонструвати, що Росія заплатить високу ціну за агресивну поведінку, і не лише у випадку масштабного нападу із застосуванням зброї, але й у разі ведення так званої гібридної чи кібер війни. Зробити це ми можемо розміщенням військ у країнах Балтії та в Польщі.

Анджела Стент впевнена, що тільки спільними зусиллями Брюссель і Вашингтон можуть протистояти Росії:

«У нашій доповіді є кілька рекомендацій. Головна: підтримувати єдність Заходу. Повинна бути одна спільна позиція як протидіяти Росії. Це означає, не скасовувати санкції, допоки Мінські угоди не будуть виконані. Так, мінський процес не ідеальний, але це єдине, що ми маємо. Захід також повинен допомогти Україні стати стійкішою до викликів та загроз. Захід має допомогти іншим країнам у регіоні, таким як Молдова, нарощувати власний потенціал, щоб вони могли протистояти російським посяганням».

На думку авторів доповіді, Захід хоче бачити Росію такою, яка, по-перше, поважає територіальну цілісність своїх сусідів та не використовує військову силу для залякування. По-друге, може бути конструктивним партнером у вирішенні як регіональних, так і глобальних викликів. По-третє, є надійним та прозорим постачальником енергоресурсів до Європи і, нарешті, економічно відкритою, плюралістичною державою, в якій поважають права людини.

Однак, незважаючи на всі зусилля, у найближчі роки пострадянський простір буде залишатися зоною конфлікту, оскільки Росія підриває усі намагання регіону реформуватися та інтегруватися до західної системи.

Анджела Стент додає, що в доповіді наголошується на необхідності інвестицій з боку Брюсселя і Вашингтона у вивчення країн регіону, щоб краще розуміти процеси, які в ньому відбуваються.

Дивіться також: Журналісти працюють на читачів, а не тих, хто їх акредитовує - представник CPJ

Журналісти працюють на читачів, а не тих, хто їх акредитовує - представник CPJ. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:25 0:00

Відео - найголовніше

Антитерористична операція у Нагірному Карабасі. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:31 0:00
XS
SM
MD
LG