Спеціальні потреби

Переможцем у змаганні між Сходом і Заходом стала Москва


У змаганні між Сходом і Заходом Москва, за всіма ознаками, несподівано вийшла переможцем, коли уряд України вирішив не підписувати Угоди про асоціацію і вільну торгівлю з ЄС.

З п’ятниці українці протестують проти рішення уряду.

Протестувальники кажуть, що прем’єр-міністр Микола Азаров і президент Віктор Янукович піддалися тиску з боку Росії після недавніх зустрічей за закритими дверима з російськими партнерами.

З часів царату до СРСР економіка України була тісно пов’язана з економікою Росії. Через двадцять два роки після здобуття Україною незалежності Росія залишається її найбільшим іноземним інвестором і закордонним торговельним партнером.

Після того, як Європейський Союз запропонував Україні угоду про вільну торгівлю, прем’єр-міністр Росії Дмитро Медведєв закликав до припинення того, що він назвав «газовим комунізмом» з Україною. Він мав на думці те, що Україна повинна почати сплачувати свій борг за газ на суму в один мільярд доларів, якщо не хоче опинитися перед лицем відрізання постач газу перед початком зими.

Росія також наклала обмеження на імпорт товарів з України. Президент Росії Володимир Путін захищав таку практику як приклад економічного болю, який Україна відчує, якщо підпише угоду з ЄС.

З приводу цих обмежень український експорт впав на 25%, втягуючи економіку в рецесію. З приводу скорочення виробництва української економіки на 1.3% цього року, російські санкції завдали великого удару економіці східного району, в якому уряд має найбільшу політичну підтримку.

У четвер прем’єр-міністр Азаров заявив, що головним пріоритетом України є налагодити економічні відносини з Росією.

Такий розвиток подій став ударом для багатьох українців, які вже звикли до заяв представників уряду, що майбутнє України з Європою.

Український журналіст Сергій Висоцький піддав критиці свого президента:

«Ви такі слабкі, що не можете ставити опору Росії?»

У протистоянні між Сходом і Заходом з приводу України, Європа протестує проти такої поведінки.

Верховний представник Європейського Союзу з питань закордонних справ і політики безпеки Кетрін Ештон заявила, що Україна несподівано відмовилась від «найкориснішої угоди, яку ЄС будь-коли запропонував партнерській країні».

Міністр закордонних справ Швеції Карл Більд передав через Твіттер: «Український уряд неcподівано низько вклонився Кремлеві. Політика брутального тиску, за всіма ознаками, спрацьовує».

У відповідь президент Путін заявив, що країни Європейського Союзу погрожували влаштувати антиросійські протести у Києві:

«Оце насправді є тиск і шантаж».

Янукович має взяти участь у саміті ЄС у столиці Литви Вільнюсі. Там дві інші колишні радянські республіки - Молдова і Грузія - мають розпочати заходи у справі торговельних угод з ЄС. Третя країна, Вірменія, стрималася від цих кроків у вересні, під тиском Росії.

Офіційно Європейський Союз і далі дотримується політики відкритих дверей щодо України. Протягом останніх вісімнадцяти місяців посланники ЄС здійснили 26 подорожей в Україну.

Тепер Європейський Союз, можливо, втомлений Януковичем. Європейський Союз може вирішити чекати до часу президентських виборів в Україні у березні 2015 року, щоб побачити, чи переможцем вийде дійсно прозахідний кандидат.

Янукович, тим часом, не сказав, чи Україна ввійде до складу суперницького торговельного союзу (Митного союзу).

Однак представник Росії при ЄС Володимир Чижов попередив: «Вигідне життя сидіння у двох кріслах наближається кінця».

Тепер, мабуть, найбільшим питанням, перед яким опинилася Україна, є те, чи її лідер зможе далі йти третім шляхом, уникаючи дійсного вибору між Сходом і Заходом.
XS
SM
MD
LG