Спеціальні потреби

На черзі – новий газовий конфлікт України з Росією?


Третій за масштабом газовий конфлікт між Росією та Україною. Так британська газета «Financial Times» охарактеризувала нещодавно виставлений рахунок «Нафтогазу України» від «Газпрому». Російська газова компанія вимагає заплатити сім мільярдів доларів за недобір природного газу у минулому році, коли «Нафтогаз» заперечує, що має якісь борги перед «Газпромом».

Прес-секретар української компанії Олена Юр’єва повідомила агентству УНІАН, що усі рахунки за імпортований природний газ були своєчасно виплачені. Разом з тим, за її словами, «Нафтогаз» неодноразово інформував «Газпром» про скорочення об’ємів закупівлі газу у 2012 році. Компанія «Газпром» не коментує виставленого рахунку Україні, про що у понеділок заявив офіційний представник «Газпрому» Сергій Купріянов.

В Європі вже висловили сподівання, що переривання постачання газу не відбудеться, і газ буде всюди. Представниця Єврокомісії Марлін Голзнер (Marlene Holzner) повідомила про це у понеділок, зазначивши, що сподівається, що переривання газу не буде, і газ постачатиметься нормально.

Підтримка Європи у питанні газу важливіша для України, про що у понеділок заявив прем’єр-міністр Микола Азаров. Голова Кабміну зустрівся на початку тижня із делегацією німецької компанії Ferrostaal, яка займалася модернізацією української газотранспортної системи. Український прем’єр повідомив, що вітчизняна газотранспортна система є надійним маршрутом транспортування газу до Європи, а також заявив, що Україна зацікавлена у постачанні газу з Європи. Про це повідомляє прес-служба Партії регіонів.

«Україна зацікавлена у постачанні природного газу з Європи, який сьогодні значно дешевший російського. Україна може отримувати газ із Європи на більш лояльних умовах, серед яких відсутня вимога «бери чи плати» та немає штрафних санкцій за недобір газу», – заявив Микола Азаров.

Поки в Росії відмовчуються щодо того, чим було зумовлено виставлення такого рахунку Україні, коментувати газове питання приїхав представник фракції ЛДПР у Державній думі Володимир Жириновський. Російський політик заявив, що Україна не зможе відмовитися від російського газу, і повинна платити за свої борги.

«Ви можете добувати сланцевий газ, але це довго та дорого. Тому смішно говорити, що газ можна чимось замінити. Його не можна замінити, як нафту. Тому, якщо щось не влаштовує, то треба домовлятися», – сказав політик.

Домовлятися за допомогою газу – наочний приклад, як Росія чинитиме з Україною в Митному союзі. На думку позафракційного нардепа Віктора Балоги, виставлений рахунок – «найкраща агітація «за» Митний союз». «Платіжка від «Газпрому» – найкраща агітація «за» Митний союз. Коли сусід, знаючи, що в тебе, м’яко кажучи, не все в порядку з бюджетом, вимагає гроші за те, чого ти не брав – це виглядає дуже «по-братськи». Це вам не Євросоюз, де якщо в когось проблеми – його рятують, а не добивають ногами», – написав депутат у своєму блозі.
Шляхів вирішення ситуації не так і багато. На думку голови правління Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимира Фесенка, можна або виплатити борг, або спробувати оскаржити його у суді.

Експерти ж наводять різні версії того, що сталося. Це і наслідок підписаної угоди України з «Shell» та набираюча сили енергетична самостійність країни, і «шантаж» задля того, щоб Україна швидше вступала до Митного союзу.

На думку президента Центру системного аналізу та прогнозування Ростислава Іщенка, вимога «Газпрому» із Митним союзом аж ніяк не пов’язана. «Виставлений «Газпромом» рахунок у цю термінологію ніяк не вкладається. Він стане агітацією тільки тоді, коли російське керівництво заявить, що в момент вступу України до Митного союзу даний рахунок буде анульовано. Поки ще «Газпром» вимагає виплати відповідно до контракту. Але ж контракти повинні виконуватися», – зазначив у коментарі Голосу Америки Ростислав Іщенко.

Так само вважає і партнер та аналітик консалтингової компанії RosEnergy Михайло Крутіхін. «Є контракт, і за контрактом гроші треба платити. У «Газпрому» є всі права і можливості вимагати ці гроші. Якщо українська сторона буде не в змозі заплатити, то, найімовірніше, наберуть чинності якісь санкції», – заявив Михайло Крутіхін.

Шляхів вирішення ситуації не так і багато. На думку голови правління Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимира Фесенка, можна або виплатити борг, або спробувати оскаржити його у суді.
XS
SM
MD
LG