Спеціальні потреби

Відключення Росії від SWIFT? Експерти про перспективи та можливі наслідки


Республіканці у Палаті представників конгресмени Майк Джонсон та Джо Вілсон, які є членами консервативної групи Комітет Республіканських досліджень, представили нову стратегію побудови відносин США з Росією. У своїх доповіді «Посилання Америки і протистояння глобальним загрозам» законодавці рекомендують Конгресу США розробити ряд каральних заходів проти Кремля, в тому числі запровадити санкції щодо міжнародної платіжної системи SWIFT, доки остання не виключить Росію з числа її користувачів.

Шансів на проходження цієї пропозиції в Конгресі аналітик "Фонду Спадщина" Люк Коффі не бачить

Нова ініціатива передбачає найжорсткіші до цього часу санкції проти Росії, серед іншого, і фактичне відключення Москви від системи SWIFT, що, на думку багатьох експертів, призвело б до колапсу економіки Росії. Втім, шансів на проходження цієї пропозиції в Конгресі аналітик "Фонду Спадщина" Люк Коффі не бачить:

«Система SWIFT підпадає під юрисдикцію Європейського Союзу. Європейський союз повинен запровадити санкції проти окремих країн. Це раніше було зроблено частково проти Ірану та проти Північної Кореї. Це могло би бути зроблено і проти Росії. Але американсько-європейські відносини зараз не на тому рівні, коли б ми могли застосувати санкції проти європейських чиновників", - каже есперт, - "Ми повинні переконатись, якщо ми робимо щось настільки екстремальне – результат виправдовує методи. Ідея накладення санкцій на працівників системи SWIFT для того, щоб вони відключили Росію від банківської системи SWIFT, здається мені дуже сумнівною».

Ініціатива, попри майже нульові перспективи стати законом, є потужним політичним документом
Вважає Деніел Фрід, який відповідав за санкційну політику США

Документ також пропонує зробити законом процес, який би передбачав зняття з Росії санкцій лише, якщо Держсекретар США може підтвердити, що Росія виконує Мінські домовленості. Деніел Фрід, який в Держдепартаменті при адміністрації Обами з початку російської агресії в Україні відповідав за санкційну політику США, зазначає, що ініціатива конгресменів Вілсона та Джонсона, попри майже нульові перспективи стати законом ,є потужним політичним документом.

«Я вітаю цей документ. Якщо подивитись на нього з відстані, не як на документ, який закріплює чітку політику, а радше як на заявлення стратегічних намірів, є речі, які я підтримую. По-перше, він жорсткий по відношенню до Путіна. По-друге він закликає до захисту України. По-третє документ закликає до сильного НАТО, він підтримує розміщення сил в країнах Балтії та розміщення ротаційних сил у Польщі», - каже Фрід.

Разом з тим, повністю ідею відключення Російської Федерації від системи SWIFT Деніел Фрід не відкидає. Це може статися у випадку значного посилення російської агресії:

Повне відключення Російської Федерації від системи SWIFT може статися у випадку значного посилення російської агресії?

«Я б зараз не рекомендував відключати Росію від системи SWIFT. Але спитайте мене знову, якщо наприклад Росія нападає на члена НАТО, це зовсім інший рівень. Якщо Росія почне відверту, повномасштабну військову операцію у спробі завоювати Україну, такий крок, (як відключення від SWIFT- ред. ГА) який зараз виглядає занадто ескалаційним, може бути цілком прийнятним тоді».

Крім того, зауважує він, частини цієї пропозиції можуть взяті за основу майбутніх санкційних законопроектів. Фрід також зауважив, що в додаток до існуючих санкцій великі шанси проходження в Конгресі має законопроект ДАСКА – Законопроект про захист американської безпеки проти кремлівської агресії:

Чи віключення від SWIFT це логічний наступний крок щодо фінансових санкцій? Ні! Між тим, де ми знаходимось зараз, та відключенням від SWIFT, є чимало простору
Деніел Фрід, який відповідав за санкційну політику США

«Питання яке треба поставити, питання, яке ми ставимо собі – чи є шлях посилити санкції, не вдаючись поки до відключення від SWIFT? Іншими словами – чи віключення від SWIFT це логічний наступний крок щодо фінансових санкцій? Ні! Між тим, де ми знаходимось зараз, та відключенням від SWIFT, є чимало простору і я думаю ДАСКА, яка передбачає посилення санкцій, якщо Росія знову почне військовий напад на Україну. Я думаю ДАСКА – це грунтовний законопроект. Він передбачає посилення каральних заходів, якщо Росія піде на ескалацію».

Останні кілька місяців, особливо під час пандемії, Росія посилила тиск на Захід з тим, щоб останній якщо не відмінив, то принаймні послабив санкції. Люк Коффі вважає, що ані Конгрес, ані Білий дім не підуть на цей крок:

«Президент Трамп хотів би мати кращі відносини з резидентом Путіним. Він думає, що він може домовитись з Путіним краще, ніж будь-якій інший президент до нього- чи то Обама, чи то Буш. Але більшість реалістів, особливо серед республіканців та зокрема консерваторів, визнають, що США не можуть розраховувати на надійну та дружню Росію, поки Путін залишається при владі", - каже Коффі, - "Президент Трамп хоче домовитись з ним, але мало вірогідно, що це станеться. Чи спробує він це зробити до виборів?...Я думаю він не піде на це, зважаючи на те, який політичні наслідки будуть від цього з боку лівих сил, якщо він спробує зблизитись з Путіним. Крім того, час стікає. А з коронавірусом та іншими втутрішньополітичними питаннями – місця для цього просто нема».

Протягом шести років США та Захід посилювали санкції проти Росії, втім, реальних наслідків для розв'язання війни в Україні це не принесло. Лише санкції, каже Фрід, Путіна не зупинять:

Лише санкції, каже Фрід, Путіна не зупинять

«Що примусить Путіна піти на мир? Мені здається, він повинен зрозуміти, що мирне вирішення конфлікту – є в його інтересах. Якими можуть бути такі обставини. Коли йому не вдастся заблокувати реформи в Україні, розвиток вільного ринку та демократичну трансформацію, які посилюють країну та відкривають двері до зближення з Європою. Якщо українцям вдасться владнати справи всередині країни та продовжити захищати свою країну, це означатиме, що Україні вдалося реалізувати свій суверенітет та піти європейським шляхом. Якщо Україні це вдасться – Путін програв. Він чи продовжуватиме конфлікт, який коштує йому багато та ізолює його, чи він піде на домовленості. Україна може примусити час працювати на Україну, а не на Росію. І коли настане цей час, Путін може вирішити, що в його інтересах – піти на домовленості».

Автори представленої ініціативи серед іншого також пропонують, щоб США проводили на регулярній основі «фінансові навчання» на зразок військових навчань, які б мали на меті демонстрацію готовності США та їх союзників, у разі потреби, швидко заморозити російські активи. Крім Росії документ передбачає контрзаходи проти Ірану та Китаю.

Дивіться також: «Сумую за Україною»: американські волонтери Корпусу миру мріють повернутися в Україну

XS
SM
MD
LG