Спеціальні потреби

Росія може впливати на українські вибори через "темні гроші" - аналітик США


Діана Пилипенко

"Україна була тестовим майданчиком для деяких кампаній Росії з впливу на громадську думку", переконана заступник директора американського аналітичного «Центру американського прогресу» (Center for American Progress - ГА) Діана Пилипенко. До подібних загроз варто бути готовим і протягом наступних виборів.

Прозорість є найкращим засобом протистояти такому впливу і досвід США в обмеженні впливу "темних грошей" на політику може стати в нагоді і Україні. Про це, в ексклюзивному інтерв'ю Діана Пилипенко розповіла журналістці Української служби «Голосу Америки» Оксані Бедратенко.

"Загалом, більшість грошей в політиці, більшість пожертв та внесків до політичних кампаній та організацій передбачають розкриття інформації про те, хто є їх донорами. В тих випадках, коли такого розкриття немає, і якщо ми не знаємо, яким є джерело внеску, ми називаємо це темними грішми", - пояснила Пилипенко.

"Темні гроші" спричиняють конфлікти інтересів, посилюють корупцію.

Щоб виявити такі "темні гроші" Пилипенко радить українцям звернути увагу на прозорість корпорацій, які роблять внески до політичних кампаній.

Експерт: Темні гроші в політиці – нагальне питання для України
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:55 0:00

"Дуже часто темні гроші надходять від компаній-оболонок, чи анонімних ТОВ до політичної організації, яка, в свою чергу, жертвує ці гроші політичній кампанії, або фінансує рекламу чи просування кандидата. Тому, пожертви до цієїї організації часто роблять повністю анонімні корпорації", - наголошує дослідниця.

Зовнішні сили могли скористатись з цього, щоб вплинути на вибори в США, зауважує Пилипенко. Вона навела приклад звинувачень, висунутих в пресі, стосовно того, що Росія могла фінансувати Національну стрілецьку асоціацію США (NRA), яка, в свою чергу, могла надавати кошти для фінансування президентської кампанії Дональда Трампа.

NRA – це лобісти зброї і це додає напруги звинуваченням стосовно можливого фінансування із зовнішніх джерел – ззовні країни
Діана Пилипенко

"Звичайно, згідно до американського законодавства – це незаконно, зауважує аналітик, - адже іноземцям заборонено фінансувати вибори в США". Подібна заборона існує і в Україні.

NRA не прокоментувало ці звинувачення, однак, це не зменшило увагу преси до цього питання. "NRA – це лобісти зброї і це додає напруги звинуваченням стосовно можливого фінансування із зовнішніх джерел – ззовні країни. Через те, що питання зброї є суперечливим в США, виборці хочуть краще зрозуміти звідки йде вплив, адже частина впливу NRA базується на їх потужних джерелах фінансування, яке вони можуть надавати певним кандидатам, щоб просувати певні питання і домагатись результатів", - зауважує дослідниця.

"NRA може бути лише одним прикладом такої діяльності, - зауважила Пилипенко, - якщо це виявили тут, не дивно, якщо це буде виявлено і в інших організаціях, яким так само можуть шкодити іноземні інтереси. Багато з них брали гроші від анонімних корпорацій і вони, можливо, і не знають звідки ці гроші походять".

Важливу роль в забезпеченні прозорості мають відігравати неурядові організації. "Аналітичний Center for American Progress працює над прозорістю, боротьбою з корупцією, проливає світло на обговорення питань "темних грошей" в політиці, щоб переконатись, що корпорації та політичні організації і партії відповідають вищим стандартам прозорості та розкриття інформації. Ми багато аналізуємо та досліджуємо, щоб розуміти негативні впливи "темних грошей" на політику в США", - зауважила Пилипенко.

Дуже важливо знати, хто стоїть за політичними рекламами в соціальних медіа
Діана Пилипенко

Порівняно новою загрозою, виявленою під час останніх президентських виборів в США, стала підтримувана ззовні кампанія в соцмережах. "В Сполучених Штатах ми вивчаємо наш урок на ходу і є речі, які ми застосовуємо і втілюємо зараз, після того, як сталося втручання до виборів", - наголосила Пилипенко. Зокрема, було внесено законопроект про чесну рекламу, який вимагатиме від компаній соціальних медіа розкривати, хто стоїть за політичною рекламою.

"Дуже важливо знати, хто стоїть за політичними рекламами в соціальних медіа, адже так багато інформації, яку ми споживаємо будучи громадянами і виборцями, надходить з соціальних медіа і дуже впливає на те, що ми бачимо, що ми читаємо. Дуже важливо, щоб електорат був поінформований", - вважає дослідниця.

Подібні загрози можуть постати і в виборах в Україні, і вони можуть виявитись більш масштабними з огляду на географічну близькість до Росії, а також «велику кількість точок перетину», - наголошує аналітик.

Дивіться також: Як кримські татари живуть в Америці? Відео

Як кримські татари живуть в Америці? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:59 0:00

Інше за темою

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG