Спеціальні потреби

Росія "навмисне сповільнює" експорт зерна з українських портів -  представниця США в ООН


Лінда Томас-Грінфілд: «Навмисне уповільнення інспекцій Росією призвело до того, що мільйони тонн зерна не дісталися до країн, що розвиваються, які відчайдушно його потребують».
Лінда Томас-Грінфілд: «Навмисне уповільнення інспекцій Росією призвело до того, що мільйони тонн зерна не дісталися до країн, що розвиваються, які відчайдушно його потребують».

Представниця США в ООН заявила, що Росія «навмисне уповільнює інспекцію» кораблів з зерном, які чекають на вихід з українських портів у Чорному морі, а відтак не можуть вчасно доставити продукти харчування країнам, «які їх відчайдушно потребують».

Посолка США в ООН Лінда Томас-Грінфілд на своїй Твітер-сторінці пише, що десятки кораблів, завантажені мільйонами тонн українських харчових продуктів не можуть бути доставлені до споживачів «через відсутність співпраці з Росією» у питанні інспекції кораблів.

«Зараз десятки кораблів чекають на участь. І десятки інших чекають на перевірку, перш ніж вони зможуть перемістити свій зерновий вантаж. Навмисне уповільнення інспекцій Росією призвело до того, що мільйони тонн зерна не дісталися до країн, що розвиваються, які відчайдушно його потребують», – написала Томас-Грінфілд у серії твітів.


За словами високопосадової американської дипломатки, «відставання означає, що 2,5 мільйона тонн зерна просто сидять і чекають на переміщення». Томас-Грінфілд каже, що зерно експортується вдвічі меншими темпами, ніж у вересні та жовтні.

На сайті Спільного координаційного центру Чорноморської зернової ініціативи, що він імені ООН здійснює моніторинг та контроль проходження кораблів з зерном з українських портів, зазначено, що з 7-го січня лише один з 32-х кораблів, що вийшли з українських портів «Південний», «Чорноморськ» та «Одеса», зміг пройти перевірку.

На сайті зазначено, що лише судно Lady Litel, що завантажено 31 000 тоннами пшениці, призначеного для Лівії, яке вийшло з Одеси, зуміло пройти перевірку у вівторок, 17 січня.

У понеділок, 16 січня, агентство Reuters повідомило, що вантажне судно MKK 1, що прямувало з України до Туреччини, зупинилося в Стамбулі в протоці Босфор і рух у протоці було призупинено на кілька годин. Агентство повідомило з посиланням на судноплавну компанію Tribeca, що кораблю допомогли буксири і пошкоджень не було.

Як повідомляв «Голос Америки», у грудні Державний секретар США Ентоні Блінкен звинуватив Росію у тому, що її «агресивні військово-морські операції» блокують морську торгівлю в Чорному морі.

«Росія продовжує блокувати цивільну морську торгівлю в Чорному морі своїми агресивними військово-морськими операціями. Дії Росії завдають шкоди цивільному населенню та продовжують ескалацію конфлікту в Україні», - написав Блінкен у Twitter, запроваджуючи санкції США проти 10 російських установ, пов'язаних з діями Росії в Чорному морі.

За підсумками року на кінець грудня 2022, темпи експорту зерна з України були на 31% менші, ніж минулого року, а Україна, за даними Міністерство аграрної політики та продовольства, експортувала лише близько 21,5 мільйона тонн зернових та зернобобових культур.

Після початку агресії Росія заблокувала українські чорноморські порти. Завдяки «Зерновій ініціативі», що виникла за посередництва ООН та Туреччини в середині року, вдалося частково розблокувати експорт українського зерна через три порти Чорного моря – «Південний», «Чорноморськ» та «Одеса».

За даними турецького міністерства транспорту, у другій половині 2022 року сотні кораблів перевезли понад 15 мільйонів тонн зерна через Чорне море, частину українського зерна було вивезено наземним шляхом.

За даними Єврокомісії, до російської агресії Україна вирощувала достатньо продовольства, щоб нагодувати 400 мільйонів людей у світі.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Форум

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG