Спеціальні потреби

У Януковича бояться повернення опозиції до влади і помсти (європейська преса)


Європейська преса звертає увагу на зростання кількості чільних політичних втікачів від переслідувань з боку режиму Януковича, котрі знайшли притулок на Заході та очікують кращих можливостей для повернення в Україну. Газети цитують західних дипломатів, котрі наголошують, що «не всі в оточенні президента Януковича бажають дозволяти безкомпромісну політичну діяльність опозиції, бо бояться її повернення до влади та помсти». А Литва сьогодні заявляє в Брюсселі, що «Росія вводить нові заборони на литовсько-російському кордоні, подібні до раніше проявлених проти України, і таким чином залякує колишні радянські республіки, котрі бажають інтегруватися до ЄС». Тим часом українці хочуть «європейського борщу», бо він дешевший від такого ж українського продуктового набору, про це зауважують деякі експерти на сторінках різних видань.

Австрійська Die Presse розповідає про низку політичних опонентів влади Януковича, котрі змушені були втікати останнім часом з України, бо їм загрожувало політично мотивоване судове переслідування на кшталт того, що зазнала їхній лідер Юлія Тимошенко. До таких, зокрема, як пише видання з Австрії, належить і Михайло Поживанов, котрий змушений тепер жити і працювати у Відні. Він забрав до себе свою родину, намагаючись уникнути переслідування з боку влади. Сам Поживанов розповідає, як у 2011 році довідався про безпосереднє розпорядження згори від влади Януковича про його арешт, бо Поживанов був у числі чільників уряду Юлії Тимошенко, котра нині одна зі своєї урядової команди перебуває в ув’язненні. Газета з Відня перераховує цілу низку імен політиків з оточення Юлії Тимошенко, котрі нині отримали політичний притулок у Чехії, Австрії, Данії, Франції, Італії. Сама ж Тимошенко очікує свого звільнення, але є низка формальних та інших перешкод, зауважує австрійська газета. Видання цитує неназваного західного дипломата, котрий вважає, що «далеко не всі в оточенні президента Віктора Януковича бажають миритися з безкомпромісною політичною діяльністю опозиції, бо мають страх перед її поверненням до влади та помстою». Дипломат бачить таку ситуацію в Україні закономірним проявом політичної боротьби та психологічним фактором у грі, яку веде влада. Він також, виходячи з цього, сумнівається в неминучості звільнення Юлії Тимошенко напередодні листопадового саміту у Вільнюсі учасників «Східного партнерства».

Ендрю Ретман інформує на сторінках EUObserver, що у понеділок міністр закордонних справ Литви Лінас Лінкявічус заявив у Брюсселі, що Росія вводить нові заборони на литовсько-російському кордоні та назвав це частиною кампанії Москви з метою залякати колишні радянські республіки, котрі бажають інтеграції з ЄС. Лінкявічус сказав: «Знаючи, які заходи застосовуються проти України і Молдови, тепер стає новиною повна перевірка транспорту та інші товарні процедури для всіх без виключення товарів, які йдуть з Литви… це важко відокремити від загальної ситуації». Речник Литви також заявив, що очікується «сильна реакція ЄС» на таку дискримінаційну політику Росії, яка «націлена проти Литви як головуючої нині в ЄС». Газета цитує висловлювання комісара ЄС з політики розширення Штефана Фюле з його розмови з Радіо Свобода, де він сказав, що в ЄС підозрюють, що Росія погрожувала неприємностями Вірменії у її замороженому конфлікті з Азербайджаном, коли в Єревані заявили нещодавно про наміри приєднатися до Митного союзу під егідою Росії. Фюле також зазначив: «Ми запевнили колишні радянські республіки, що у разі недопустимого тиску щодо права їхнього вільного вибору, вони можуть розраховувати на солідарність з боку ЄС, і це не порожній звук з боку Брюсселя».

Московська «Независимая газета» стверджує, що «українці мріють про європейський борщ», коли вдома все більш відчутне зростання цін та намагання з боку Росії «сіяти панічні настрої» щодо ситуації з українською гривнею. Експерти, яких цитує видання, не виключають, що деякі ЗМІ в Україні співпрацюють з російськими піар-компаніями, мета яких сіяти панічні настрої серед українців та зірвати підписання угоди про асоціацію та зону вільної торгівлі з ЄС. Газета вважає, що населення поки що не панікує, але вже скуповує долари та євро та й ціна на український борщовий індекс підскочила у вересні на майже 60 відсотків і вартість тарілки українського борщу сягнула нині 16 гривень, що навіть вище від ціни на борщовий мінімум у ЄС. Тому й не дивно, що все більше українців вважають, що краще варити борщ за європейськими цінами, аніж зазнавати нових економічних, торгових та політичних заборон з боку сусідньої Росії.
Передрук з "Радіо Свобода"
XS
SM
MD
LG