Спеціальні потреби

Янукович вигідно продав Євромайдан Росії – американський політолог


Сполучені Штати не запроваджуватимуть санкції щодо України, якщо влада не вживатиме сили, вважає політолог-міжнародник з Американського університету у Вашингтоні Кіт Дарден. На його думку, американська політика щодо України провалилася, а США не будуть робити жодних серйозних кроків до наступних президентських виборів-2015.

Янукович отримав найбільшу вигоду з Євромайдану, коли зумів виторгувати за нього в президента Росії Путіна максимум грошей
Кіт Дарден
– Здається, президент Янукович отримав найбільшу вигоду з Євромайдану, коли зумів виторгувати за нього в президента Росії Путіна максимум грошей, що дозволить йому залишатися при владі протягом наступних 14 місяців, до наступних президентських виборів. Дивовижно, як він торгувався з європейцями і росіянами, і потім отримав гроші без жодних умов. Це вигідний крок для Януковича, але жахливий для України, як країни.

– Чи можна говорити про те, що не було умов, адже аналітики говорять, що нам їх просто не повідомили?

– Так, росіяни обачно попередили, що вони купують тільки українські облігації, що гроші не надійдуть відразу. Тобто вони нададуть підтримку платіжному балансу, щоб Україна не потрапила в фінансову кризу. Тобто зовсім незрозуміло, коли ж гроші надійдуть. Також незрозуміло досі, що Росія би хотіла взамін.

– Сполучені Штати підтримували шлях України до Євросоюзу, але український уряд відмовився від цього шляху в останній момент. Чи мають у Вашингтоні план зміни політики на цей випадок?

– У багатьох сенсах ця угода з Росією представляє собою провал американської зовнішньої політики. Вона полягала у тому, щоб дати поштовх українським реформам, завдяки залученню Міжнародного валютного фонду та використанню перспективи підписання Угоди про асоціації з ЄС, як важеля. Ця політика провалилася, бо Росія запропонувала гроші без умови проведення реформ.

Якщо на Євромайдані більше не буде вживатися сила, не буде жодних підстав для запровадження санкцій
Кіт Дарден
З огляду на те, що президент Янукович є демократично обраним президентом, США не мають більше важелів для тиску, і якщо на Євромайдані більше не буде вживатися сила, не буде жодних підстав для запровадження санкцій. Адже йдеться про суверенну державу, яка має кожне право ухвалювати самостійні фінансові рішення і укладати міжнародні угоди. Ніхто, включно зі США, не має підстав це право оскаржувати.

– Українські оглядачі би не погодилася з цим, сказавши, що така країна є, це – Росія, і саме вона поставила під сумнів спроможність України укладати незалежні від Кремля міжнародні угоди. Чи така відкрита позиція Росії щодо України та інших пострадянських країн може призвести до конфронтації з Заходом?

Захід, і США намагатимуться зосередитися на майбутніх президентських виборах, щоб вони були проведені чесно
Кіт Дарден
– Не думаю, що конфронтація ймовірна. Гадаю, що Захід, і США намагатимуться зосередитися на майбутніх президентських виборах, щоб вони були проведені чесно. Виглядає, що в цих умовах переміг би опозиційний кандидат. Гадаю, що правильний шлях для американської політики полягав би в тому, щоб вимагати вільних і чесних виборів. У цьому випадку не було б причин для конфронтації з Росією, як її не було в 2010 році. Обидві країни погодилися і визнали результати виборів. Думаю, те саме станеться і в 2015 році, якщо вибори пройдуть чесно та вільно.
Передрук з "Радіо Свобода"

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

XS
SM
MD
LG