Спеціальні потреби

Німеччина накладе вето на угоду ЄС із Україною у Вільнюсі? (Світова преса)


На Заході критично оцінюють можливості демократичного впливу на країни пострадянського простору через програму «Східного партнерства» ЄС. Експерти вважають, що, зокрема, влада президента Януковича і його оточення не зацікавлені в реальних проєвропейських реформах та не мають бажання випускати на волю свого головного політичного опонента Юлію Тимошенко. Європейські експерти, з наближенням листопадового саміту «Східного партнерства» ЄС, стають все більш скептичними щодо шансів на підписання угоди про асоціацію між Брюсселем та Києвом. Деякі аналітики вважають, що поки-що шанси тут розділені «50 на 50», але вичікувальна позиція влади Януковича зменшує реальність підписання такої угоди з кожним днем.

Джуді Депмсі, головний редактор відділу європейської стратегії Центру Карнегі, пише на сторінках американської New York Times про те, що «Кремль використовує всі свої чари для протистояння Європі» у її спробах зміцнити позиції на пострадянському просторі, зокрема, в Україні. Цей експерт наводить приклади слабкості аргументів прихильників «Східного партнерства» про його реальний вплив на розвиток демократії в таких країнах, як Україна, Азербайджан, Білорусь та інших членах цієї програми Брюсселя. Хоча сама Демпсі вважає, що ЄС, і Заходу в цілому, не варто ризикувати – давати можливість Росії зміцнювати свою позиції в країнах «Східного партнерства», бо це може привести до нестабільності в регіоні, якщо ЄС полишить ці країни самих на себе у нинішній ситуації. Автор статті у впливовому американському часопису також вважає, що одного бажання Польщі, Литви та ще кількох країн так званої Вишеградської групи не досить щоб підписати у листопаді на саміті у Вільнюсі угоду про асоціацію ЄС і України. Проблема, як зауважує Демпсі, полягає в «недотриманні Україною своїх зобов’язань», вичікуванні з вирішенням питання про звільнення Юлії Тимошенко. Тому, як попереджає аналітик, «тепер Німеччина, як очікується, накладе вето на підписання угоди про асоційоване членство, якщо Україна не проведе реформ, включно з несправедливим ставленням до таких політичних в’язнів, як Юлія Тимошенко».

Польська Gazeta Wyborcza наводить думки експертів, котрі вважають, що шанси на підписання угоди ЄС з Україною у Вільнюсі є «50 на 50». Але експерти до того ж зауважують, що нині час вичікування влади Януковича, грає вже проти такого підписання. Деякі аналітики також вважають, що сьогодні вже відпадають такі аргументи, як нібито бажання українських олігархів до зближення з ЄС та необхідність підписання угоди Брюсселем навіть за умов не бажання України здійснити реформи з метою запобігти її зближення з Росією. Так, експерт фонду Казиміра Пуласького у Варшаві, Луцина Чеховська вважає, що підписання ЄС угоди з Україною навіть без виконання нею головних умов, включно із звільненням Юлії Тимошенко, означатиме «політичну та ідеологічну поразку» для Європи. Чеховська вважає, що лише невеличка група країн ЄС дотримується аргументів, що у жодному разі не можна «штовхати Україну в обійми Росії». А більшість в ЄС переконані, що «сама Україна мусить насправді бажати інтегруватися до ЄС», не бути «трохи тут, трохи там», наголошує згаданий експерт. У разі тільки такого, так би мовити «геополітичного міркування» з боку ЄС щодо необхідності підписання угоди з Україною, як зауважує Луцина Чеховська, «виграє лише президент Янукович, котрий бажає цим підписанням угоди з ЄС зміцнити своє становище в державі, але таким чином нічого не зміниться… реформи так і не будуть й надалі впроваджені», підсумовує Чеховська. Інші експерти вважають, що сьогодні вже склалася така невизначена ситуація довкола можливих сценаріїв саміту «Східного партнерства» у Вільнюсі, що «дуже важко передбачити реальність будь-якого з них». Аналітики також зауважують, що влада в Україні нині не дає жодних конкретних сигналів своєї готовності до успішного завершення саміту «Східного партнерства» ЄС в листопаді.

Лондонська Financial Times попереджає, що введенням в дію закону про утилізаційний збір, який створює додаткові перешкоди для європейських автомобільних експортерів в Україні, Київ зводить ще один небезпечний бар’єр перед підписанням угоди про асоціацію з ЄС. Експерти, яких цитує газета, вважають, що такий крок української влади «серйозно піддає ризикові стосунки з ЄС, якраз у час, коли необхідно ухвалювати рішення щодо підписання угоди про асоціацію». Експертів дивує позиція президента Януковича, який мав би у даній ситуації не випробовувати терплячість ЄС, а шукати шляхи до більшого довір’я з метою підписання угоди про асоціацію. Газета також вважає, що тепер весь тягар ситуації лягає на ЄС, який має запропонувати аргументовану відповідь на такі дії Києва.
Передрук з "Радіо Свобода"

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

XS
SM
MD
LG