Спеціальні потреби

Гривня може девальвувати у найближче півріччя – експерт


Київ – Доходи населення падають, тому українці починають витрачати накопичення зроблені раніше, кажуть експерти. Так вони пояснюють інформацію Національного банку про те, що люди почали більше продавати валюту і менше її купувати. Натомість у владі кажуть, що такі зміни на валютному ринку свідчать про зростання довіри населення до гривні.

За інформацією Нацбанку, від початку нинішнього року до серпня включно українці купили іноземної валюти у понад 17 разів менше ніж у відповідний період минулого року. У доларовому еквіваленті – 262,3 мільйона у порівнянні з 4,483 мільярда доларів.

Крім того у НБУ відзначають, що від початку року збільшилися обсяги проданої валюти. За вісім місяців населення продало 10, 805 мільярда доларів, що на 5,7 відсотка більше, ніж минулого року.

Люди починають «проїдати загашник», у них впали доходи – Терьохін

Українці вже не мають стільки грошей, як раніше, для накопичень та купівлі стабільної іноземної валюти, заявляє депутат від «Батьківщини» Сергій Терьохін. Натомість, вони почали «проїдати» накопичене раніше, каже він.

Kюди починають продавати «загашник», який, як правило, був у доларах, або в євро – це говорить про те, що у них впали доходи
Сергій Терьохін
«Якщо люди починають продавати «загашник», який, як правило, був у доларах, або в євро – це говорить про те, що у них впали доходи. Доходи домогосподарств падають», – каже Терьохін.

В цій ситуації населення може зазнати ще більших втрат, оскільки стабільність гривні є тимчасовою, наголошує Сергій Терьохін. За його словами, зменшення золотовалютних резервів Нацбанку до рівня 21,6 мільярда доларів, що можна порівняти з показником 2006 року, загрожує девальвацією гривні протягом найближчого півріччя. Збільшити обмінний курс гривні можуть й євро інтеграційні процеси, зауважує Терьохін.

«Якщо ми підпишемо у Вільнюсі асоціацію, то тоді нам доведеться робити курс гнучким. Тобто не тримати 7,9 гривні за долар, які є», – відзначає Терьохін.

Завдяки стабільному курсу збільшилася довіра до гривні – Лук’янов

Водночас, депутат від Партії регіонів Владислав Лук’янов переконує, що збільшення обсягів продажу і зменшення обсягів купівлі валюти населенням свідчить про зростання довіри населення до гривні, що стало наслідком стабільності обмінного курсу вітчизняної грошової одиниці.

Всі ті, хто вкладав кошти в іноземну валюту, у порівнянні з тими, хто зберігав кошти в українській валюті, а особливо ті, хто вкладав кошти у депозити, вони значно втратили
Владислав Лук’янов
«Українців десятки разів обманювали опозиціонери. Вони завжди кидали фрази, що треба купувати валюту, що якісь нелади можуть бути в українській фінансовій системі. Зараз ми бачимо, що всі ті, хто вкладав кошти в іноземну валюту, у порівнянні з тими, хто зберігав кошти в українській валюті, а особливо ті, хто вкладав кошти у депозити, вони значно втратили. Тобто, більш зручно, більш вигідно для громадян тримати кошти в українській валюті», – запевняє Лук’янов.

Мета не курс, мета – добробут народу – Сугоняко

Ставлення населення до гривні навряд чи істотно змінилося, вважає голова Асоціації українських банків Олександр Сугоянко. Він зауважує, що українці, як і раніше, воліють зберігати свої накопичення в іноземній валюті.

Побоювання зменшилися, але ми за це заплатили 12 мільярдів валютних резервів, плюс 30 мільярдів боргу, який накопичений за цей час, і мінус те, що протягом чотирьох місяців у нас рецесія
Олександр Сугоняко
«Те, що вони зараз намагаються показати, що зовсім валюта українцям не потрібна, бо вони довіряють гривні – це не є правда. Побоювання зменшилися, але ми за це заплатили 12 мільярдів валютних резервів, плюс 30 мільярдів боргу, який накопичений за цей час, і мінус те, що протягом чотирьох місяців у нас рецесія. Це все плата за, так звану, стабільність курсу. Наче це є ціллю, чи метою економічної політики. Мета ж не курс і інфляція. Це засоби. А мета – це добробут українського народу», – зазначає Сугоняко.

За даними НБУ вклади фізичних осіб у валюті у доларовому еквіваленті в липні цього року виросли на 174,6 мільйона доларів, а у серпні виросли ще на 121,4 мільйона доларів і станом на 1 вересня 2013 року становили 22,778 мільярда доларів.
Передрук з "Радіо Свобода"

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

XS
SM
MD
LG