Спеціальні потреби

На Україну чекає «європейське» місцеве самоврядування


Київ – Якщо Україна підпише угоду про асоціацію з Євросоюзом, то це позитивно вплине зокрема і на місцеве самоврядування. Воно стане більш дієздатним, менш корумпованим, і набагато професійнішим завдяки запровадженню європейського досвіду та стандартів – таку надію поділяють і влада і опозиція, і самі представники місцевого самоврядування. Проте частина експертів говорять, що приєднання до асоціації не означатиме автоматичного запровадження європейських підходів у самоврядуванні. З іншого боку, і парламентська більшість, як виявилося, не планує ухвалювати якихось нових законів, які би реформували самоврядування до Вільнюського саміту.

Депутат міської ради від «Батьківщини» в місті Вишневе, що на Київщині, Володимир Тищенко вважає, що місцеві ради в Україні є водночас і корумпованими, і суттєво обмеженими у своїх можливостях.

В Європі на всіх щаблях влади більшість співпрацює з опозиційними силами, навіть з найменшими. В нас – цього немає
Володимир Тищенко
«Наприклад у нас у Вишневому є ділянка, де за генпланом мала бути школа. Забудовник, який претендує на неї, запропонував депутатам квартири у своїй новобудові, і вони всі дружно проголосували за неї. Мої аргументи про те, що місто не може відмовлятися від нової школи, просто не хотіли слухати,– розповідає місцевий депутат. – В Європі на всіх щаблях влади більшість співпрацює з опозиційними силами, навіть з найменшими. В нас – цього немає. Наприклад, нашому міському голові, який був обраний від опозиції, постійно оголошували недовіру, і таким чином показували, що опозиційні політики ні на що не здатні. В сусідньому місті Боярка голова – від Партії регіонів. Йому не ставлять палки в колеса, місто отримує і дотації, й субвенції, й усе необхідне».

Треба посилити і повноваження і відповідальність – місцевий депутат

Володимир Тищенко очікує, що ситуація почне поступово змінюватися, якщо цього листопада буде підписана угода про асоціацію України з ЄС.

«З приходом європейських правил гри матимемо конкуренцію. Тож навряд чи продовжиться дерибан майна в одні руки. Зараз із кожним важливим питанням ходять до «батюшки», і з Києва, згори все розподіляють. Ми зіштовхнулися з необхідністю посилити відповідальність місцевої влади і одночасно – її повноваження. Бо зараз депутати шукають крайніх: мовляв, що ми можемо? Якщо самоврядування матиме всі важелі – то з нього можна буде і спитати».

Загалом дослідники з-поміж головних проблем українського місцевого самоврядування виділяють відсутність децентралізації в Україні, а відтак – фінансову та іншу залежність місцевих рад від Києва.

Другою проблемою, на думку фахівців, є відсутність чіткого розподілу повноважень, оскільки нормативні акти про місцеве самоврядування ухвалювалися в різний час різними політичними силами та містять масу суперечностей.

Асоціація з ЄС сприятиме фінансовій незалежності місцевого самоврядування?

Є надія, що каталізатором для розв’язання фінансових, інституційних та інших проблем місцевого самоврядування в Україні стане асоціація з Європейським Союзом, яку Україна має намір підписати на Вільнюському саміті в листопаді, вважає депутат від УДАРу, і колишній міський голова Одеси Едуард Гурвіц. Він розповів Радіо Свобода своє бачення того, як це відбуватиметься.

В разі підписання асоціації з ЄС почнуть діяти європейські норми і правила. А вони більш демократичні, й більшою мірою діють в інтересах місцевого самоврядування
Едуард Гурвіц
«Довгі роки всі політичні партії та фракції парламенту говорять про те, що вони дбають про місцеве самоврядування. Але це порожні слова, бо самоврядування за ці роки втрачало й втрачало. Хочеться сподіватися, що в разі підписання асоціації з ЄС почнуть діяти європейські норми і правила. А вони більш демократичні, й більшою мірою діють в інтересах місцевого самоврядування», – вважає Едуард Гурвіц.

Він очікує,що зміни мають торкнутися передовсім фінансової самостійності місцевих рад. Нині вони, за словам депутата, повністю фінансово залежні від центру, але не отримують коштів від нього навіть на делеговані їм повноваження у медицині, освіті, культурі та в інших сферах.

Тим часом європейська спільнота вже бере активну учать у реформуванні місцевого самоврядування: в Україні від 2011 року діє проект Ради Європи «Посилення інституційної спроможності органів місцевого самоврядування».

Він передбачає адаптацію конкретних європейських моделей місцевого урядування до українських реалій, і основні акценти робить на вдосконалення управління фінансами, дотримання місцевою владою етичних стандартів та публічності, протидія корупції та навчання конкретних керівників. Проект охоплює великі та малі міста у 14 українських областях.

Коли змінюватимуть законодавство про місцеву владу?

Готуючись до підписання угоди про асоціацію, Україна активно приводить своє законодавство у відповідність до норм Європейського союзу в політичній, економічній, торговельній та інших сферах. Окрім того, від початку незалежності Україна ратифікувала низку міжнародних угод, що діють у ЄС, серед яких – і Європейська хартія місцевого самоврядування. Україна долучилася до неї ще в 1997 році. Проте нині керівник парламентської фракції Партії регіонів Олександр Єфремов заявляє, що до Вільнюського саміту Верховна Рада не планує розглядати нові законопроекти, щодо європеїзації українського самоврядування. Наближення його до європейських стандартів має відбуватися вже після підписання угоди з ЄС, наголошує Єфремов.

«Низка закордонних структур працюють разом з нами в цьому напрямку. Що стосується першочергових змін до законодавства, яких вимагає європейська сторона, то в сфері самоврядування законопроектів у нас наразі немає, – каже депутат. – Але ця робота продовжуватиметься після підписання угоди про асоціацію. В нас є багато питань, які треба вирішити в цьому напрямку».

Проте, зауважує Єфремов, європейська практика реформування місцевої влади свідчить, що цей процес не є швидким, і що кожен його крок узгоджується з місцевими громадами. За таким принципом законодавці діятимуть і в Україні, обіцяє Єфремов.

Підписання угоди про Асоціацію з Євросоюзом вплине на конституційний процес в Україні, а відтак і на розвиток місцевого самоврядування, однак цей вплив буде не юридичним, а радше моральним, прогнозує експерт корпорації стратегічного консалтингу «Гардарика» Костянтин Матвієнко:

Сама по собі асоціація має радше морально політичне, а не юридичне значення для цього сектору. Тобто. Вона вплине на клімат, який складається довкола місцевого самоврядування
Костянтин Матвієно
«Сама по собі асоціація має радше морально політичне, а не юридичне значення для цього сектора. Тобто вона вплине на клімат, який складається довкола місцевого самоврядування. Будемо сподіватися, що через конституційний процес вона вплине і на законодавство».

Експерти вказують на те, що у країнах Європейського союзу територіальні громади є більш незалежними від центральної влади, ніж в Україні, але водночас – і більш консолідованими. Відтак органи місцевого самоврядування мають право вирішувати дуже велике коло питань, і розпоряджаються потрібними для цього бюджетними ресурсами.

Багато фахівців сходяться на думці, що українське самоврядування теж наближатиметься до такого стану в разі підписання угоди про асоціацію України з ЄС.
Передрук з "Радіо Свобода"

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

XS
SM
MD
LG