Спеціальні потреби

ЄС пожертвує Тимошенко заради реваншу над Росією? (Європейська преса)


Чимало світових видань наголошують, що на наслідки саміту «Східного партнерства» ЄС в листопаді у Вільнюсі вплине, насамперед, те, що «Україна, з її майже 50 мільйонним населенням, визначить, хто переможе у цьому головному геополітичному протистоянні в Східній Європі з часу падіння залізної завіси – Європа чи Росія». Оглядачі також зауважують, що «все сильніше чути в Європі голоси на підтримку угоди з Україною, не дивлячись на те, що режим Януковича ще далекий до європейських стандартів». Разом з тим, одна з речниць президента України, його колишній радник, заявила, що її патрон змилостивиться над Тимошенко лише після підписання угоди з ЄС у Вільнюсі.

Польська Gazeta Wyborcza інформує, що депутат Партії регіонів у Верховній Раді і колишній радник президента Януковича Ганна Герман заявила у ніч на вівторок на одному з українських телеканалів, що президент ухвалить рішення у справі Юлії Тимошенко «з високості свого милосердя», відразу ж після підписання угоди про асоціацію з ЄС. Герман наголосила також, що президент ухвалить це рішення «не під тиском держав і політиків та не з причин погроз», а з мотивів свого милосердя, своїх християнських переконань, їхньої суті. Хоча, як зауважує польське видання, рішення про підписання чи непідписання угоди з Україною ЄС може ухвалити вже 21 жовтня. Газета також нагадує, що сам Віктор Янукович пообіцяв минулого тижня в ООН, що ухвалить рішення щодо Тимошенко до 21 жовтня, посилаючись на наслідки місії Європарламенту під орудою Квасневського-Кокса.

Аналітики Reuters у своєму розлогому аналізі щодо шансів України на асоційоване членство та зону вільної торгівлі з ЄС вже до кінця 2013 року пишуть, що велике питання – «Україна», від якого залежить успішність зусиль ЄС у сусідів на Сході Європи, збільшує шанси на успіх і зближення цієї держави з Європою вже в наступному місяці. Хоча видання наводить думки неназваних офіційних чільників ЄС, котрі вже сумніваються в ухваленні рішення щодо України якраз 21 жовтня, на саміті міністрів закордонних справ ЄС. Вони також не впевнені, кажуть аналітики Reuters, що рішення буде ухвалене 18 листопада – за 10 днів до початку саміту. «Якщо ви запитуєте мене з приводу цього, то я думаю , що питання буде відкладатися, на крайній випадок, аж впритул до наближення дня саміту», – сказав виданню чільник ЄС, який бере участь у переговорах. На запитання, чи може Юлія Тимошенко ще перебувати в ув’язненні на день саміту 29 листопада у Вільнюсі, коли Київ повинен підписати угоду, двоє переговорників ЄС визнали, що і таке може мати місце. «Вона може бути у в’язниці ще й на початку грудня», – сказав Reuters один із цих чільників ЄС, котрий натякнув на компроміс, що дасть можливість Тимошенко залишити Україну невдовзі після саміту ЄС у Вільнюсі.

Чеське видання Respekt вважає, що «все вирішить Україна», маючи на увазі наслідки протистояння між Європою і Росією в Східній Європі. «Хто переможе у цьому головному геополітичному протистоянні в Східній Європі з часів падіння залізної завіси – Європа чи Росія, визначить не доля таких малих гравців, як Молдова чи Вірменія, а майбутнє України з майже 50 мільйонним населенням», – йдеться в аналізі чеського часопису. Тут також наголошено: «І чим далі, тим сильніше чути голоси на підтримку угоди з Україною, які лунають у Європі. Не дивлячись на те, що режиму президента Януковича до європейських стандартів ще дуже далеко». Видання з Праги резюмує: «якщо підписання угоди між Україною і ЄС у листопаді відбудеться, це буде значна перемога європейської політики».
Передрук з "Радіо Свобода"

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

XS
SM
MD
LG