Спеціальні потреби

Янукович обіцяє «європейську Україну», Тимошенко – голодує


Київ – Альтернативи побудові суспільства європейських стандартів в Україні немає. Про це президент Віктор Янукович заявив у відеозверненні, яке з’явилося у понеділок увечері на офіційному інтернет-сайті глави держави. Віктор Янукович подякував співвітчизникам за високу громадянську свідомість і пообіцяв найближчим часом у телеінтерв’ю відповісти на всі запитання. Між тим, Юлія Тимошенко оголосила голодування, а опозиція за допомогою вуличних акцій протесту намагається змусити владу зробити все необхідне для підписання угоди про асоціацію з ЄС. Натомість представники чинної влади наголошують, що не дозволять говорити із собою з позиції сили.

«У нас ніхто не вкраде мрію про Україну рівних можливостей, про європейську Україну. Так само, як ніхто не зіштовхне нас із праведної дороги, що веде до цієї мрії», – заявив Віктор Янукович.

Однак, за його словами, найскладнішими на цьому шляху є економічні проблеми.

Як батько не може залишити сім’ю без хліба, так і я не маю права залишити людей напризволяще
Віктор Янукович
«Як батько не може залишити сім’ю без хліба, так і я не маю права залишити людей напризволяще з тими проблемами, які можуть виникнути, якщо під тиском, який ми відчуваємо, зупиниться виробництво, і мільйони громадян будуть викинуті на вулиці. Тому мені доводиться вдаватися до непростих рішень. Тому я інколи ризикую бути незрозумілим», – пояснює Віктор Янукович, запевняючи, що ніколи не зробить «жодного кроку на шкоду Україні і народові».

Тим часом, у Києві вже п’яту добу тривають акції на підтримку євроінтеграції. У понеділок вони не мали такого масового характеру, як у неділю. Проте, попри холодний дощ, у понеділок на майдані Незалежності, на Європейській площі та біля будівлі Кабінету міністрів постійно перебувало щонайменше кількасот учасників акції на підтримку євроінтеграції. А увечері в центрі столиці знову зібралося кілька тисяч протестувальників. Захисник Юлії Тимошенко Сергій Власенко заявив, що Юлія Тимошенко оголосила безстрокове голодування.

Завдяки масовим акціям протесту опозиція отримала можливість тиснути на владу за допомогою вулиці.

Український народ вперше за останні три роки реально став суб’єктом політичного процесу
Андрій Пишний
«Український народ вперше за останні три роки реально став суб’єктом політичного процесу. Понад сто тисяч українців, які вийшли на Європейську площу – це фактор, який не можуть ігнорувати ані режим Януковича, ані ЄС, ані Росія», – заявив в інтерв’ю Радіо Свобода народний депутат з фракції партії «Батьківщина» Андрій Пишний.

Опозиція заявляє про імпічмент президентові та відставку уряду. У парламенті лідери опозиційних фракцій вже зареєстрували проект постанови про недовіру урядові Миколи Азарова. Натомість сам прем’єр-міністр, коментуючи вуличні протести, запевнив, що влада не боїться майданів і не допустить повторення подій 2004 року. Схожої думки дотримуються і у фракції Партії регіонів.

Не так страшна влада, як святковий настрій

Політолог Володимир Фесенко вважає малоймовірним, щоби влада пішла на поступки перед учасниками акцій протесту, які б можна було розцінити як прояв її слабкості. За його словами, представники чинної влади «добре пам’ятають, чим закінчилася слабкість і поступки у 2004 році».

Експерти зазначають, що протести на підтримку євроінтеграції впливають не так на владу як на суспільні настрої. Якщо ж опозиція зможе розширити протести, то в неї з’явиться шанс скористатися ситуацією на свою користь. Однак не виключено, що опозиції доведеться шукати гідний вихід із ситуації, якщо протести почнуть згасати.

Загрозою для Майдану може бути не стільки влада, скільки свята
Володимир Фесенко
«Загрозою для Майдану може бути не стільки влада, скільки свята», – зазначає Володимир Фесенко.

Тим часом, міністр закордонних справ Леонід Кожара заявляє, що президент Віктор Янукович планує відвідати Вільнюський саміт «Східного партнерства».

Передрук з "Радіо Свобода"
XS
SM
MD
LG