Спеціальні потреби

Росія розпочала проти України широкомасштабну торговельну війну?


Київ – У середу російські митники фактично заблокували весь український експорт до Російської Федерації, заявила Федерація роботодавців України. Російська митниця та українське зовнішньополітичне відомство утримуються від будь-яких коментарів. Натомість як російські так і українські експерти припускають, що проблеми українських експортерів зумовлені не лише економічними, а й політичними причинами. Зокрема, це може бути реакцією Москви на підготовку угоди про створення зони вільної торгівлі між Україною та ЄС.

Федерація роботодавців України звернулась до прем’єр-міністра з проханням якомога швидше посприяти вирішенню проблем, які почали виникати в українських підприємств-експортерів на російській митниці. Ще наприкінці липня транспорт із українською продукцією на кордоні Росії безпричинно почали піддавати суцільній перевірці, включаючи вивантаження. А від 14 серпня продукція усіх українських виробників на російській митниці потрапила до категорії ризикованої.

«При цьому заходи попередження ризику були ще більш посилені. По суті, мова йде про повну зупинку українського експорту на невизначений час», – наголошують у федерації роботодавців. Там прогнозують, що, внаслідок зриву частини контрактів, збитки України можуть становити, залежно від розвитку подій, до 2-2,5 мільярдів доларів.

Міністерства і відомства конфлікт не коментують

У прес-службі Федеральної митної служби Росії утрималися від будь-яких коментарів.

«Ми в курсі, але єдине, що я можу вам сказати – Федеральна митна служба коментарів із цього приводу не дає», – сказав Радіо Свобода співпрацівник прес-служби російської митниці Ахмед Хасянов.

У МЗС та Міністерстві доходів та зборів України також утримуються від коментарів. Щоправда, речник Міндоходів Андрій Соколов зазначив, що українські митні пости на кордоні з Російською Федерацією працюють у штатному режимі. За його словами, «жодних додаткових затримок вантажівок на митних постах немає, все працює».

У Кабміні ж у відповідь на заяву Федерації роботодавців заявили, що вживають заходів для ліквідації проблем у торгівлі з Росією. При цьому прес-секретар прем’єра Віталій Лук’яненко наголосив, що уряд «не треба підштовхувати до врегулювання таких ситуацій».

Екс-прем’єр радить готуватися до посилення тиску

Екс-прем’єр, депутат-регіонал Анатолій Кінах вважає, що проблеми українських підприємств зумовлені політичними причинами.

У постачанні української продукції в Росію дуже велика політична складова. Ми повинні бути готові до того, що тиск буде підсилюватися
Анатолій Кінах
«У постачанні української продукції в Росію дуже велика політична складова. Виходячи з того, що Україна незворотньо має намір вийти на підписання угоди з ЄС про асоціацію і зону вільної торгівлі, ми повинні бути готові до того, що цей тиск буде підсилюватися. Необхідно відпрацьовувати заходи зі захисту своїх економічних інтересів», – каже він.

За словами Анатолія Кінаха, Україна і Росія в подібних ситуаціях повинні діяти відповідно до вимог процедур і стандартів СОТ та угоди про вільну торгівлю між державами-членами СНД.

Затулін запевняє, що СОТ Україні не допоможе

Російські експерти також припускають, що проблеми українських підприємств на російській митниці можуть бути зумовлені саме близькими перспективами укладення угоди між Україною та ЄС про створення зони вільної торгівлі.

Директор московського Інститут країн СНД Костянтин Затулін зазначає, що, як і в ситуації з продукцією фабрики «Рошен», проблеми українських підприємств полягають не так в економічній, як у політичній площині.

Не можна одночасно агітувати проти співпраці із Росією і заробляти на російському ринку
Костянтин Затулін
«Припускаю, що претензії до фабрики «Рошен» мали не лише економічний, а й політичний характер. Адже не можна одночасно агітувати проти співпраці із Росією і заробляти на російському ринку… Будь-які заборони, що виникають між Україною та Росією, часто є наслідком обраного Україною зовнішньополітичного курсу. Вона намагається приєднатися до зони вільної торгівлі з ЄС і при цьому ігнорує економічні інтереси у відносинах із Росією та іншими країнами Євразійського союзу», – зазначає Костянтин Затулін.

При цьому, за його словами, апеляція до норм СОТ у даному випадку безперспективна.

Переконаний, що Росія знайде більш ніж достатньо причин для того, щоби поєднати свої дії з правилами СОТ
Костянтин Затулін
«Переконаний, що Росія знайде більш ніж достатньо причин для того, щоби поєднати свої дії з правилами СОТ… Україні з цього приводу варто розслабитися – жодної реакції СОТ з цього приводу не буде. Розгляд багатьох претензій триває роками», – вважає Костянтин Затулін.

Москва приревнувала Київ до Брюсселя

У свою чергу російський політолог Сергій Марков пояснює проблеми українських експортерів тим, що Україна інтегрується з ЄС і тим самим руйнує зону вільної торгівлі СНД. Тож, створення зони вільної торгівлі між Україною та ЄС призведе до подальшого погіршення економічних відносин між Києвом та Москвою.

Якщо буде підписана угода з ЄС. Росія буде змушена зачинити свої ворота для товарів з української території
Сергій Марков
«Якщо буде підписана оця самовбивча угода з ЄС – язик не повертається назвати її зоною вільної торгівлі, ця напівколоніальна модель, яку Брюссель пропонує Україні – то Україна відкриє свої ворота для дешевих і можливо неякісних товарів із країн ЄС. Росія буде змушена зачинити свої ворота для товарів з української території», – стверджує Сергій Марков.

У середу на засіданні Кабінету міністрів прем’єр-міністр Микола Азаров наголосив на тому, що підписання Угоди про асоціацію між Україною та ЄС не перешкоджає поглибленню відносин із Митним союзом у рамках розширення вже існуючої зони вільної торгівлі СНД.
Передрук з "Радіо Свобода"

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

XS
SM
MD
LG