Спеціальні потреби

Польща багато зробила для України, але є межа (європейська преса)


Прага – Міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський, як повідомляють газети, попередив Україну під час свого виступу на початку тижня у Вашингтоні, що Київ має час для виконання умов ЄС щодо підписання угоди про асоціацію лише до кінця літа. Якщо влада Януковича не зробить реальних кроків до усунення з практики вибіркового правосуддя та з інших реформ, заявив польський чільник, то «ЄС не підпише в листопаді угоди про асоціацію з Україною». Газети також вважають, що «мінський меморандум Києва ще більше ускладнив стосунки України з Європою та партнерами по СНД». Українська опозиція, як звертають увагу європейські оглядачі, вважає меморандум Києва з Євразійською економічною радою, підписаний Миколою Азаровим минулої п’ятниці у Мінську, «першим кроком до втрати української незалежності».

«Україна перебуває у даний момент на історичному роздоріжжі, і якщо до кінця літа Київ не виконає умов ЄС, то Брюссель не підпише з ним в листопаді угоди про асоціацію», – цитує виступ на початку цього тижня Радослава Сікорського в Атлантичній раді у Вашингтоні польська Gazeta Wyborcza. Сікорський вважає, що в ЄС розуміють важливість угоди з Україною, «але Київ мусить виконати умови», застережливо наголосив польський міністр закордонних справ. Сікорський також сказав, що в Європі очікують на виконання обіцянок української влади щодо усунення з практики вибіркового правосуддя. Чільний польський дипломат також наголосив у Вашингтоні, що «Польща зробила для України вже дуже багато, але у всьому є межа», тому зараз влада у Києві мусить виконати свою частину завдання.

Російська «Независимая газета» вважає, що «мінський меморандум ще більше ускладнив стосунки України з Європою та партнерами по СНД». За словами українських дипломатів, на яких посилається видання з Москви, Євросоюз попросив Київ пояснити причини раптового підписання Меморандуму про поглиблення взаємодії між Україною та Євразійською економічною комісією. ЄС особливо непокоїть пункт цього Меморандуму, котрий гласить: «Україна декларує наміри дотримуватися принципів, зафіксованих у документі, формуючих договірно-правову базу Митного союзу та Єдиного економічного простору та утримуватися від дій і заяв, котрі направлені проти інтересів Митного союзу та Єдиного економічного простору». Якраз цей пункт викликав здивування в ЄС, кажуть експерти з Києва і додають, що, наприклад, «євроінтеграція України, включно зі створенням зони вільної торгівлі з ЄС, може бути визнана в Москві дією, направленою проти інтересів Митного союзу». Цього не можна виключати, вважають аналітики. Спостерігачі, котрих цитує московське видання, також не виключають, що меморандум Києва з Євразійською економічною комісією направлений не лише на проросійських виборців Партії регіонів, але й має на меті знизити планку вимог ЄС у справі визволення Юлії Тимошенко. Хоча, на думку цитованих «Независимой газетой» експертів, Європа навряд чи відмовиться від своїх вимог і може бути готова тут жорстко відповісти Києву.

Ще одне видання з Варшави, Rzeczpospolita, інформує, що українська опозиція хоче унеможливити інтеграцію України з Митним союзом та цитує заяву у парламенті в Києві на початку тижня одного з лідерів опозиції, Арсенія Яценюка, котрий оголосив про наміри опозиціонерів впровадити для цього правові зміни. Яценюк також наголосив, що меморандум, підписаний Києвом з Євразійською економічною комісією, є «першим кроком до втрати української незалежності». Опозиція хоче, як зауважує Rzeczpospolita, доповнити спеціальний закон про засади зовнішньої політики України пунктом про заборону участі Києва у будь-яких наддержавних структурах, що чинять перешкоди головній стратегічній цілі цього закону – інтеграції України з ЄС.

Передрук з "Радіо Свобода"

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

XS
SM
MD
LG