Спеціальні потреби

Конференція з безпеки в Мюнхені уже не пріоритет для влади Януковича


Сорок дев’ята міжнародна конференція з безпеки в Мюнхені цього разу проходить без офіційних осіб від влади України. Хоча рівень представництва на ній 1-3 лютого дуже високий міністри закордонних справ провідних країн світу, керівники НАТО, ЄС. Теми дискусій також важливі й для України – європейська криза і майбутнє Євросоюзу, глобальні зміни в енергетиці, майбутнє НАТО. А в офіційному списку учасників конференції від України лише один із лідерів опозиції, народний депутат Арсеній Яценюк. У МЗС України заявляють, що тепер їм не до конференції в Мюнхені, бо вони мають інші пріоритети.

Минулого року, на 48-й міжнародній конференції з безпеки в Мюнхені від України була велика делегація. Президент Віктор Янукович виступав у дискусії з енергетичної безпеки, тодішній міністр закордонних справ Костянтин Грищенко брав участь в обговоренні проблем євроінтеграції, зокрема, України. Привернув до себе увагу й виступ українського дипломата Олександра Чалого.
Конференцій достатньо багато, і це не є обов’язковою умовою – брати участь в усіх конференціях
Віктор Майко

Проте у п’ятницю на відкритті конференції в Мюнхені, та й серед учасників триденної програми дискусій, немає жодного прізвища з України. У відповідь на запитання, чому офіційний Київ ігнорує цього разу конференцію в Мюнхені, заступник міністра закордонних справ України Віктор Майко заявив: «Справа в тому, що конференцій достатньо багато, і це не є обов’язковою умовою – брати участь в усіх конференціях, які проводяться, у тому числі з безпекових заходів. Нам сьогодні виходити з пріоритетів треба, враховуючи саме позицію Секретаріату Організації з безпеки та співпраці у Європі, і власні пріоритети під час нашого головування в ОБСЄ. Тому, коли захід відповідає нашому порядку денному і коли на цьому заході передбачене висвітлення нашого порядку денного, погодженого Секретаріатом ОБСЄ, ми беремо участь у цьому заході. От така філософія».

Форум у Давосі та конференція в Мюнхені є форумами одного рівня – експерти

Дослідницький директор лондонського аналітичного центру Chatham House з питань міжнародної безпеки Патриція Льюїс каже, що світові лідери не так часто зустрічаються, щоб ігнорувати конференції в Давосі і Мюнхені.
Це дві можливості не лише для світових лідерів порушити деякі дуже серйозні питання
Патриція Льюїс

«Ми вважаємо, що конференція з безпеки в Мюнхені є того ж рівня, як і Давос, у питаннях безпеки. Це дві можливості не лише для світових лідерів, можливо, порушити деякі дуже серйозні питання про підходи тут. Дуже важко це зробити, коли вони не дуже часто зустрічаються, щоб вести мову про такі проблеми. І це було б доброю можливістю, як мені здається, ставити тут деякі досить фундаментальні питання про те, куди вони хочуть рухатися з проблем безпеки, що означає безпека для них, та як їм наблизитися до неї всім разом».

У п’ятницю ввечері учасники конференції обговорюють питання європейської кризи і майбутнього Євросоюзу, а також проблему: американська нафта і сланцевий газ – геополітичний виклик в енергетиці. З цих питань виступають міністр оборони Німеччини Томас де Мезьєр, президент Литви Даля Ґрібаускайте, міністр фінансів Німеччини Вольфґанґ Шойбле, комісар ЄС із енергетики Ґюнтер Еттінґер, міністр енергетики Росії Олександр Новак, керівники Royal Dutch Shell, спеціальний посол США з міжнародних енергетичних питань Карлос Паскуаль.

У суботу й неділю чільні політики з усього світу, включно з віце-президентом США Джозефом Байденом, канцлером Німеччини Анґелою Меркель, міністри закордонних справ із багатьох країн, лідери ЄС, керівники світових банків, представники бізнесу дискутуватимуть про майбутнє НАТО, проблеми Сирії, Малі, про безпеку в глобальному інтернеті та інші важливі проблеми міжнародної безпеки.
Передрук з "Радіо Свобода"
XS
SM
MD
LG