Спеціальні потреби

Можновладців Франції змусять відверто декларувати свої маєтки і рахунки


Брюссель – Скільки нерухомості у міністра? Якою кількістю автомобілів він володіє? Де і скільки у нього грошей на банківських рахунках? Цю інформацію у Франції десятиріччями тримали у секреті. Однак, нинішній скандал навколо виявлених у одного з колишніх членів уряду неоподаткованих закордонних заощаджень, очевидно, змінить цю ситуацію. У середу в Парижі французький прем’єр-міністр ознайомив колег із законопроектом щодо моральності, відвертості та прозорості політиків перед громадянами.

Уряд Франції, яким керують соціалісти, погрузнув у скандалі через виявлені приховані рахунки колишнього міністра бюджету Жерома Каюзака. Прагнучи поправити репутацію, прем’єр-міністр Жан-Марк Ейро розповів перед Радою міністрів, що новий законопроект передбачатиме три напрямки: боротьбу із податковими шахрайствами, із конфліктами інтересів та передбачатиме впровадження жорстких санкцій проти порушників. Окрему й посилену увагу цей закон приділятиме роботі із так званими податковими оазами, на кшталт Кайманових островів чи Швейцарії.

Президент Франсуа Олланд, чия популярність через безробіття, економічну скруту та нинішній скандал суттєво постраждала, заявляє, що він та його команда «повинні бути взірцем». Олланд зауважив, що нові правила, зокрема, передбачатимуть заборону на поєднання парламентських мандатів із професійною діяльністю. Боротьбу із шахрайством у великих розмірах вестиме спеціально призначений державний прокурор, а банки щороку примушуватимуть звітувати про вклади та перекази в їхніх закордонних філіях, здійснені французькими можновладцями.

Втім, прозорість та більша моральність французьких політиків має на меті – насамперед відновити втрачену довіру людей, що були шоковані правдою про приховані рахунки одного з членів уряду.

«Відвойовування довіри громадян – це складна робота, але це ще й головна політична вимога», – визнає прем’єр-міністр Жан-Марк Ейро.

Правдивість декларацій про доходи міністрів перевірятиме незалежна комісія

Із наступного понеділка для підтвердження прозорості будуть оприлюднені дані про маєтки та заощадження, якими володіють французькі міністри, а для перевірки цих відомостей буде створена спеціальна Вища незалежна комісія.

Дехто з політиків, наприклад, Паскаль Канфен, міністр із питань розвитку, вже оголосив, що має квартиру в Парижі, вартістю півмільйона та ще 25 тисяч євро на рахунку. Колишній прем’єр-міністр, консерватор Франсуа Фійон, також щойно заявив публічно, що володіє будинком у місті Сарт, двома старенькими авто і має трохи менше ста тисяч євро у декількох банках. Його однопартієць Лоран Вокьє декларує власність двох будинків, двох автомобілів Peugeot і двох із половиною тисяч євро на рахунку.

«Я підтримую все, що додасть нам моралі й прозорості. Вважаю, що ми постали перед глибокою кризою довіри й ті обранці, які цього не розуміють, опиняться на узбіччі», – заявляє Лоран Вокьє.

Характерно, що саме Франція та ще Словенія визнані двома державами ЄС, де є найбільше непрозорості щодо декларацій про доходи та власність політичної владної верхівки.

У ЄС не всі хочуть знищити податкові оази

Скандал навколо прихованих французьких рахунків за кордоном із новою силою відгукнувся в інших державах ЄС, де намагаються покласти край використанню податкових оаз для уникнення від податків.

На тлі цього, Люксембург, банківський сектор якого в 20 разів переважає державний бюджет, щойно пообіцяв ділитися інформацією щодо закордонних вкладників. Тим часом, далі дотримуватися банківської таємниці обіцяє Австрія, що теж має репутацію податкової гавані для багатих європейців.

Загалом, зон вигідного оподаткування вкладів з-за кордону у Європі налічується близько п’ятнадцяти. Найчастіше у цьому контексті згадуються Монако, Швейцарія, Ірландія та столиця Великобританії – Лондон.

Передрук з "Радіо Свобода"
XS
SM
MD
LG