Спеціальні потреби

Українська опозиція звіряє імена (європейська преса)


Прага – Європейські газети підсумовують суперечливі підсумки суботнього маршу опозиційних сил у Києві. Оглядачі цитують аналітиків, які дискутують щодо проблеми єдності українських опозиційних сил напередодні президентських виборів 2015 року в Україні. Аналітики сумніваються у змозі опозиції назвати єдиного кандидата і вважають, що опозиція розколеться на іменах Тимошенко (або її кандидата) та Кличка. Преса в Європі також звертає увагу на суперечливі цифри щодо кількості учасників маршів від влади та опозиції. Крім цього, газети інформують про нові намагання українських олігархів «воювати» в суді Лондона за свої мільярдні статки, котрі вони не поділили.

Швейцарська Neue Zurcher Zeitung інформує, що 10 тисяч прихильників різношерстої української опозиції вимагали на вулицях Києва у суботу зближення України з ЄС. Видання також зауважило, що цього разу влада вивела на вулиці столиці до 40 тисяч своїх прихильників, які також несли гасла за угоду України про асоціацію з ЄС. Опозиція до цього вимагала негайного звільнення з ув’язнення Юлії Тимошенко. Це, на думку газети з Цюріха, прискорило б підписання ЄС з Україною угоди про асоціацію, що заплановано на листопад у Вільнюсі. Швейцарське видання також зауважує, що сама опозиція назвала 50 тисяч своїх прихильників, які 18 травня вимагали в центрі Києва відставки чинного президента Віктора Януковича, тоді як міліція в столиці називала трохи більше ніж 6 тисяч учасників опозиційної акції, спостерігачі оцінили сили опозиції минулої суботи в 10 тисяч демонстрантів.

Польська Gazeta Wyborcza повідомила у понеділок, що у перебігу маршів опозиції та прихильників влади у Києві минулої суботи не обійшлося без бійок між сторонами у другій половині дня, коли внаслідок агресії молодиків – ймовірно, з боку активістів Партії регіонів – постраждали й журналісти. Газета також звертає увагу, що вулицями столиці курсував досить дивний бронетранспортер, котрий мав на меті провокувати протистояння. Видання також інформує, що з обох боків в акціях брало участь до 100 тисяч учасників.

Ще одна польська газета – Rzeczpospolita – вважає, як йдеться у матеріалі її оглядача Тетяни Серветник, що для різнобарвної української опозиції, як показала й акція 18 травня «Вставай, Україно!», проблемою є висунення єдиного кандидата проти влади Януковича на виборах президента 2015 року. Йдеться, як стверджує Серветник, про «моральне право Тимошенко» або ж хоча б, на переконання її прихильників, висування самою Тимошенко такого кандидата від опозиції. Але, як стверджують чимало аналітиків, є сумніви, що опозиції вдасться погодити єдиного кандидата проти влади на виборах 2015 року. На цей час Янукович набирає понад 30 відсотків голосів своїх прихильників, найбільше з опозиції набирає Віталій Кличко – понад 20 відсотків, далі – Юлія Тимошенко, яка могла б набрати до 17 відсотків, але проблема в її ув’язненні та у майбутньому праві на балотування. Хоча є експерти, які вважають, що найважливішою для опозиції є не єдина кандидатура, а програма виходу держави з кризи та покращення економічного життя суспільства, бо влада Януковича намагатиметься використати для себе у 2015 році позитив підписання угоди з ЄС, до чого вона вже сьогодні готується.

Лондонська Financial Times інформує, що український олігарх Віктор Пінчук, зять другого президента України Леоніда Кучми і власник металургійних підприємств і ЗМІ, подав судовий позов до суду Лондона на двох інших українських магнатів – Геннадія Боголюбова та Ігоря Коломойського. Йдеться про вимогу Пінчука до названих осіб, щоб ті визнали його власником Криворізького залізорудного комбінату та компенсували збитки, що нібито мали місце під час купівлі Пінчуком у Боголюбова і Коломойського цього комбінату ще у 2005 році. Пінчук стверджує, що він купив свого часу цей комбінат через офшорну компанію і заплатив за це понад 140 мільйонів доларів, але Коломойський і Боголюбов не дотрималися слова, свідком чого нібито був і Рінат Ахметов, та шляхом маніпулювання підставними власниками утримували комбінат під своїм контролем до сьогодні. Ціною питання, якщо сторони не домовляться до початку судового розгляду, може бути до 2 мільярдів доларів. Експерти не виключають, що більше шансів тут у Віктора Пінчука. Жоден із відповідачів поки що офіційно не відреагував на вимоги Пінчука.

Передрук з "Радіо Свобода"

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

XS
SM
MD
LG