Спеціальні потреби

Кінорежисери Європи бояться зони вільної торгівлі між ЄС і США


EU-US flags
EU-US flags
Брюссель – Сполучені Штати та Євросоюз готуються розпочати переговори щодо створення зони вільної торгівлі. По обидва боки Атлантики мають полегшити комерційні обміни, зокрема, скасувати податки на імпорт. У четвер цю ініціативу підтримала комісія Європарламенту з питань торгівлі. Однак, цей проект викликає холодний піт у європейських митців, режисерів та загалом тих, котрі захищають так звану «культурну винятковість» мистецтва Європи з її музикою, пісенною творчістю та кінематографом. Вони вимагають не включати творів аудіо чи відеомистецтва до угоди про вільну торгівлю зі США.

«Культурна винятковість» – це політика, націлена на те, щоб тримати продукцію культури поза законами вільного ринку. Саме завдяки цій політиці, країни Європи мають можливість надавати допомогу й підтримувати, так би мовити, свою «домашню культуру».

На практиці, це – субсидії, скажімо, для розвитку кіноіндустрії, чи, загалом, будь-якої форми творчості. З іншого боку, в державах ЄС існують квоти на трансляцію, тобто встановлений законами мінімум творів, які зроблені у Європі та мають бути використані на радіо й телебаченні. Така практика триває вже десятки років. А в середині 90-х, коли США хотіли внести твори мистецтва, зокрема кіно, до списку товарів, що продаються вільно, європейці створили поняття «культурна винятковість», що якоюсь мірою покликане заохочувати й стимулювати саме європейську творчість.

Зрештою, така політика знайшла відображення і в директивах Європейської комісії.

Ці речі хвилюють Америку саме з ідеологічних причин. У США культура – це такий самий продукт, як і всі інші товари, тож закони там субсидій для неї не передбачають. До того ж, виробництво творів культури, наприклад, голівудський кінематоргаф, посідає важливе місце у всій американській промисловості.

А як бути із культурним розмаїттям? – євродепутат

Можна зрозуміти розчарування Сполучених Штатів згаданими європейськими квотами, адже вони обмежують доступ їхньої продукції на телевізійні екрани Європи. Тобто, це для американців – ще й втрата значних прибутків. Характерно, що доповідач Європарламенту з питань торгівлі зі США Вітал Морейра зауважив, що для нього є доволі дивним намагання обмежити доступ американської продукції кіномистецтва на європейський ринок, адже це йде врозріз із положенням європейського засадничого закону про культурне розмаїття Євросоюзу.

Тим часом, європейські митці кінематоргафу забили на сполох і вже підготували петицію, підписану, зокрема, відомими режисерами, володарями Оскарів та Пальмових гілок. Причина занепокоєння в тому, що коли розпочинаються переговори щодо торгівлі, то сторони заздалегідь оголошують, які саме сфери не будуть предметом цих дискусій. Натомість, донині ніде не згадувалося, що культурна відео та аудіоіндустрія буде викреслена з цих переговорів. Зрозуміло, що в колах європейських кінорежисерів, композиторів та інших творців сучасного мистецтва панують сумніви.

«Культурну винятковість» не чіпатимуть – Єврокомісія

До речі, ці сумніви останніми днями намагалася розвіяти Єврокомісія, яка власне й представлятиме ЄС у переговорах зі США.

«Культурна винятковість» у жодному разі не буде змінена під час переговорів про торговельну угоду між ЄС та Сполученими Штатами»
Олів’є Байї
«Єврокомісія, зокрема, комісар (з питань торгівлі) Карел де Ґюхт, бере на себе зобов’язання поважати те, що входить у поняття «культурна винятковість», – пояснює речник цієї євроустанови Олів’є Байї. – Тобто, ті квоти, які, згідно з європейськими законами, дають можливість підтримувати національними субсидіями сектор радіо і телебачення. Отже, «культурна винятковість» у жодному разі не буде змінена під час переговорів про торговельну угоду між ЄС та Сполученими Штатами».

Однак, сумніви залишаються, адже європейці та американці ведуть торговельну розмову за зачиненими дверима. Дізнатися про зміст угоди можна буде тільки тоді, коли переговори завершаться й угода потрапить на ухвалення до Європейського парламенту. Тим часом комісія парламенту ЄС із комерційних питань зі свого боку виступила проти включення творів аудіо й відеомистецтва до угоди щодо зони вільної торгівлі між Євросоюзом та США.

Передрук з "Радіо Свобода"

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG