Спеціальні потреби

Європейську фірму налякало прохання про дорогий годинник для українського чиновника – Демчук


Поліпшити діловий клімат між Україною і Європою неможливо без приборкання корупції в Україні. У цьому переконаний менеджер та один з ініціаторів Ділової ради ЄС-Україна (The EU-Ukraine Business Council) Ростислав Демчук. Ця організація, створена кілька років тому за участі колишнього посла України при ЄС, а нині банкіра Романа Шпека, має на меті сприяти діловим контактам між українськими і європейськими підприємцями.

– І в Україні, і Росії, на думку дослідників, панує олігархічна модель економіки, де влада і великий бізнес тісно пов’язані. Як це, на Вашу думку, впливає на ділові контакти між Україною, зокрема, і Європою?

– Це впливає дуже негативно у зв’язку з тим, що великі компанії фактично стали монополістами на ринку України, як західні компанії, так і українські компанії. Таким чином вони, фактично, знищили середній і малий бізнес в Україні і тому йому досить тяжко розвиватися. Одна з цілей нашої організації, нашої Ради – залучити якнайбільше інвесторів в українську економіку, але не лише в сектор великого бізнесу, але також малого і середнього. І що ми спостерігаємо за останні кілька років, зокрема за останній рік, це те, що фактично інвестори, яких ми запросили в Україну, і яким ми пробили дорогу на український ринок, фактично майже всі вимелись. Кілька останніх компаній, які були пов’язані з фармацевтичним бізнесом, квітковим бізнесом, нещодавно вже повернулися назад до Нідерландів та Брюсселя. Для нас це дуже негативний симптом. Зате інші, досить великі компанії звертаються до нас із проханням, скажімо, знайти, так би мовити, напівубиті підприємства в Європі, які можна було б за копійки скупити, а потім перепродати, чи їх відновити. Таким чином, це модель виведення капіталу представників великого бізнесу із України. І тому я вважаю, що це для української економіки є досить шкідливою тенденцією.

– Великий бізнес не тільки виводить гроші з України, про що Ви щойно згадували, але й деякі представники великого бізнесу самі переїжджають до Європи. Це, зокрема, стосується Валерія Хорошковського, колишнього українського урядовця, одного з найбагатших бізнесменів країни, який тривалий час вже живе в Монако. Він продав в Україні один зі своїх головних активів, телеканал «Інтер». Хорошковський це називає закордонною відпусткою, але є підозри, що це вимушений вибір. Іще один український мільярдер Ігор Коломойський переважно живе у Швейцарії і буквально цього тижня він спростував чутки про те, що продаватиме свій медійний актив, телеканал «1+1». Як Ви оцінюєте це?

Чимало українських олігархів намагається усіма силами пробитися до парламенту, щоб дістати імунітет для свого бізнесу
– Ми бачимо, що чимало українських олігархів намагається усіма силами пробитися до парламенту, щоб дістати імунітет для свого бізнесу. Ось, скажімо, той самий Коломойський, про якого ви згадували, він не пішов у парламент, зате він створив Європейський єврейський парламент (Європейська єврейська рада – ред.), який засідає тут, у Брюсселі, щомісяця, де збирається фактично усе ділове лобі з усіх країн світу єврейської національності. Щодо Хорошковського, я не можу прокоментувати. Якщо він міг легко змінити громадянство України на російське громадянство, і відкрити там свій бізнес, працювати в Росії, за певних вже сприятливих обставин він повернувся до України, продовжував бізнес в Україні. Сьогодні для нього склались знову несприятливі обставини, він залишив Україну і приїхав в інше місце. Для нього це не проблема.

– Цікаво, що Ви хочете залучити європейський бізнес в Україну. А той же Валерій Хорошковський говорить, я наведу його цитату з інтерв’ю часопису «Форбс», що з урахуванням корупційного податку заробити в Європі нині можна навіть більше, ніж в Україні. Чим Вам вдається, якщо не заманити, то загітувати європейців вкладати гроші в Україну?

Всі знають, що Україна одна із найбільш корумпованих країн світу. І це відлякує західних інвесторів
– От власне, тепер нам не вдається цього зробити, тому що всі знають, що Україна одна із найбільш корумпованих країн світу. І це відлякує західних інвесторів, зокрема інвесторів середнього бізнесу, тому що вони знають, що їм там не вижити. Останній із прикладів – це (бельгійська) фірма DDD Pharma, яка намагалася вийти на український ринок із своєю дешевою, але якісною фармацевтичною продукцією, однак запит для того, щоб одержати ліцензію для торгівлі або експорту цієї продукції в Україну, носив такі масштаби, що він просто налякав цих людей, аби взагалі мати справу з Україною. Якщо попросили для міністра, одного з представників Міністерства охорони здоров’я годинник за кількасот тисяч доларів в якості презенту...

– Можливо, Ви зможете передати Радіо Свобода більше інформації про це, щоб ми знали, до кого саме інформаційний запит надсилати?

– Ви просто поцікавтесь, хто є одним із найзапекліших колекціонерів годинників з цього міністерства, і вам стане все зрозуміло.

– Тобто це не для міністра?

– Для когось із тих лобістів, які саме пробивають шляхи для західних бізнесменів на український ринок (Радіо Свобода також надіслало запит до бельгійської фірми, чекаємо на відповідь – ред.).

– Скажіть, будь ласка, чи є, на Вашу думку, у Європейського союзу сьогодні дієві важелі для того, щоб поліпшити інвестиційний клімат в Україні, і чи зможе щось в цьому напрямку змінити угода про асоціацію, якщо вона буде підписана у листопаді?

Щоб змінити економічний клімат в Україні, перш за все треба побороти корупцію
– Якщо говорити чисто про бізнес, то ця угода формально, теоретично мала б поліпшити ситуацію в плані залучення західних інвестицій в українську економіку. Але практично для того, щоб змінити економічний клімат в Україні, перш за все треба побороти корупцію. А цю гідру досить тяжко побороти.

Передрук з "Радіо Свобода"
XS
SM
MD
LG