Спеціальні потреби

Звіт: влада Китаю застосовує колективне покарання проти родин затриманих дисидентів


Архівне фото: Поліцейський проходить повз повідомлення на підтримку ув’язненого китайського юриста-правозахисника Ван Цюаньчжана (на фото праворуч на плакаті) біля китайського офісу зв’язку в Гонконзі, 29 січня 2019 р.
Архівне фото: Поліцейський проходить повз повідомлення на підтримку ув’язненого китайського юриста-правозахисника Ван Цюаньчжана (на фото праворуч на плакаті) біля китайського офісу зв’язку в Гонконзі, 29 січня 2019 р.

Американська правозахисна організація стверджує, що влада Китаю "колективно карає" родини правозахисників в останні роки, попереджаючи, що переслідування є частиною "державної політики".

У новій доповіді правозахисники Китаю заявили, що влада тримала дітей затриманих правозахисників під вартою та поміщала їх у психіатричні лікарні чи дитячі будинки, примушувала дітей шкільного віку кидати школу, забороняла виїзд дітям правозахисників і ув'язнювала членів сімей активістів.

Колективне покарання сімей китайських правозахисників "є абсолютно незаконним і порушує низку міжнародних законів та конвенцій про права людини", – заявила Рене Ся, директор китайської організації Human Rights Defenders, під час онлайн-брифінгу для преси 11 квітня.

"Найболючішим є те, що [китайська влада] завдає стільки болю дітям правозахисників, і вони під час дорослішання спостерігають, як порушують права їхніх батьків, що завдає їм довгострокової психологічної травми", — додала вона.

Голос Америки звернувся до міністерства закордонних справ Китаю за коментарем, але ще не отримав відповіді. У звіті щодо періодичного дослідження, яке Рада ООН з прав людини провела в січні, головний дипломат Китаю в Женеві сказав, що Пекін відданий "захисту прав конкретних груп" і "розвитку дітей".

Дітей примушують кинути школу

У рамках колективних покарань сімей правозахисників, деякі зазнали неодноразових примусових виселень, а школи неодноразово відмовлялися навчати цих дітей під тиском місцевої влади.

На цьому архівному фото від 29 січня 2019 року демонстранти протестують на підтримку відомого китайського юриста-правозахисника Ван Цюаньчжана, праворуч на плакаті біля китайського офісу зв’язку в Гонконгу.
На цьому архівному фото від 29 січня 2019 року демонстранти протестують на підтримку відомого китайського юриста-правозахисника Ван Цюаньчжана, праворуч на плакаті біля китайського офісу зв’язку в Гонконгу.

Ван Цюаньчжан — відомий юрист-правозахисник, якого було засуджено до чотирьох з половиною років ув’язнення за звинуваченням у підривній діяльності під час "придушення акції 709" у 2015 році. З минулого квітня Вана десятки разів виселяли орендодавці та готелі. Він назвав примусове виселення як частину помсти китайської влади проти нього та його родини.

Репресії 2015 року відомі в Китаї як репресії 709, тому що вони почалися 9 липня 2015 року. У цей день влада почала переслідувати незалежних адвокатів і заарештувала сотні юристів.

"Влада вважає, що наша спільнота намагається принизити їх, тому вони хочуть використати всі наявні засоби, щоб покарати адвокатів-правозахисників", — сказав Ван Голосу Америки у телефонній розмові.

Крім примусових виселень, Ван сказав, що за минулий рік його 11-річному сину кілька разів відмовляли школи. "Оскільки ми були змушені так часто переїжджати в нові місця протягом останнього року, моєму синові було важко залишатися в тій самій школі досить довго", — сказав він, додавши, що деякі школи відмовлялися приймати його сина під тиском з боку влади.

Торік Ван намагався відправити сина за кордон, сподіваючись захистити його від переслідувань.

"Коли ми намагалися виїхати з Китаю в жовтні минулого року, митники зупинили мого сина та доньку іншого адвоката з прав людини та сказали, що їм заборонено залишати країну, оскільки вони можуть становити загрозу національній безпеці", — сказав він.

Відтоді Ван і його сім'я переїхали в південну провінцію Гуанчжоу і намагалися записати сина до приватної академії, рекомендованої друзями.

"Усього через тиждень близько 20 людей раптово з’явилися в академії, щоб провести "перевірку", і після неодноразових залякувань академія була змушена переїхати в менш відоме місце", — сказав Ван.

Невідомо, коли його син може повернутися до школи, тому Ван записує його на деякі онлайн-уроки, щоб надати йому хоч якесь навчання. "Влада знає, що мій син — моя найбільша слабкість, тому вони намагаються ускладнити йому навчання, сподіваючись, що це завадить мені їх критикувати", — сказав він Голосу Америки.

Діти інших затриманих правозахисників також зазнали переслідувань з боку китайської влади. Згідно зі звітом CHRD, 11-річного сина китайської активістки Хе Фанмей після її затримання в лютому 2021 року помістили в прийомну сім’ю, а двох її доньок, яким на той момент було чотири та один місяць, залишили в психіатричній лікарні, незважаючи на неодноразові благання родичів.

Тим часом Юй Чженьян, 19-річний син затриманого юриста-правозахисника Юй Веньшеня та його дружини Сюй Янь, був ненадовго затриманий і двічі намагався покінчити життя самогубством з листопада минулого року.

Арешти родин правозахисників

Крім переслідування дітей в рамках колективних покарань проти китайських активістів, CHRD заявляє, що китайська влада затримала або встановила жорсткий контроль над членами сімей ув’язнених активістів.

Ван Лі, дружину ув’язненого китайського художника Ван Занга, у грудні 2022 року засудили до двох з половиною років ув’язнення після того, як вона вимагала від влади звільнити її чоловіка.

Крім того, як раніше Голос Америки повідомляв, що за кількома членами сім’ї затриманого китайського активіста Пен Ліфа, який вивісив на мосту в Пекіні банери протесту, назвавши лідера Китаю Сі Цзіньпіна "національним зрадником", встановили суворий нагляд.

У своїй доповіді група вимагає від Китаю "негайно припинити будь-яке переслідування та позазаконне утримання під вартою членів сімей правозахисників". CHRD також закликав верховного комісара ООН з прав людини Фолькера Тюрка оприлюднити жорсткі заяви щодо порушень прав, скоєних урядом, і регулярно інформувати про хід діалогу з офіційними особами.

  • 16x9 Image

    Англомовна служба Голосу Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

XS
SM
MD
LG