Спеціальні потреби

У США відзначили соту річницю народження Рональда Рейгана


До святкування сотої річниці народження сорокового президента США Рональда Рейгана найкраще, мабуть, приготувалась бібліотека Рейгана у Симіанській Долині, штат Каліфорнія, де після реставрації, відкрився ряд нових виставок.

Куратори бібліотеки спробували використати найостанніші технології для того, щоб якомога яскравіше показати особистість сорокового президента США. Вітає гостей статуя самого президента.

Один із музейних експонатів – пальто, яке було на президенті, коли після 70 днів перебування на посаді на нього було вчинено замах. Можна побачити, як близько до серця влучила куля. У музеї також можна постояти за президентською трибуною та прочитати його інавгураційну промову із суфлера. Можна записати сцену з фільму за участю актора Рейгана. Одна з експозицій музею нагадує, яку ключову роль зіграв Рейган у припиненні «холодної війни», коли закликав Михайла Горбачова зруйнувати берлінську стіну. Рональд Рейган розумів тонкощі процесів, що відбувались у Радянському Союзі, – каже його біограф Ричард Рівз:

«Рейган розумів те, що комунізм не міг втриматись, і що настав час змінити стратегію – від прийнятої ще до його приходу до влади політики стримування до більш конфронтаційного підходу. І його політика виправдала його найсміливіші сподівання».

Втім, адміністрація Рейгана зазнала і гострої критики щодо таємного продажу зброї Ірану, який тоді перебував під ембарго на продаж та купівлю зброї – так званої справи «Іран-Контра». Кошти, отримані від продажу, адміністрація Рейгана відправила на фінансування антикомуністичних протестів у Нікарагуа.

Історик Майкл Дженовіз згадує і деякі інші негативні сторони президентства Рейгана:

«Всі президенти мають і гарні, і погані моменти правління. Рейган зіграв велику роль у розвалі Радянського Союзу. Він відновив економіку. Водночас він лишив по собі великий зовнішній борг. Коли він став президентом, ми були найбільшим кредитором у світі, по закінченню його терміну ми стали найбільшим боржником, і ми досі не оговталися».

Науковець Роберт Роланд зауважує, що Рейган мав непохитну віру та стійкі принципи, але був і прагматиком:

«Рейган був готовий до компромісу. Він задовольнявся тим, що міг взяти, та завжди намагався знайти спільну мову з іншою стороною».

Рейган створив в країні консервативну коаліцію, втім, каже Роланд, він навряд чи знайшов спільну мову із сучасними консерваторами:

«Вони постійно говорять, що Рейган був проти урядової машини, а це не так. Так, він зупинив розширення уряду, втім не зменшив його. Він намагався його реформувати. Він точно не має нічого спільного із сьогоднішнім Рухом чаювання».

Самі ж консерватори з таким твердженням не погоджуються. Колишній віце-президент США Ричард Чейні, виступив на святкуванні ста років з дня народження Рональна Рейгана на обіді, влаштованому Фондом молодих американців – організації, створеної пропагувати консервативні ідеї в американських коледжах:

«Вісім років на посаді губернатора цього штату, роки керування профспілкою Голлівуду – все це його загартувало та зробило завзятим захисником власних принципів. Він розумів необхідність скорочення податків, зменшення розміру та повноважень федерального уряду та розумів важливість посилення американської армії».

Втім передусім Рейган був справжнім лідером та сильною людиною. Уперше в оновленому музеї, громадськість може побачити листа, який він написав, коли йому поставили діагноз Альцгаймера, а також можуть почути запис його аудіозвернення:

«Тепер я починаю подорож, яка приведе мене до заходу мого життя. Я знаю, на Америку попереду завжди чекає яскравий новий ранок».

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG