Спеціальні потреби

Актуально

12% українців покинули свої домівки через російську агресію - ООН

Чергове засідання Ради Безпеки ООН, присвячене гуманітарній ситуації в Україні, скликали Великобританія, Абланія, Ірландія, Норвегія, США та Франція

З початку російського вторгнення понад 5 мільйонів українців – 12 відсотків населення – покинули свої домівки та стали вимушеними переселенцями. З них щонайменше 3,2 млн – біженці, які виїхали за межі України. І більше 2 млн – це внутрішньо переміщені особи. Такі дані під час засідання Ради Безпеки ООН, присвяченого гуманітарій ситуації в Україні, оприлюднила Розмарі Дікарло, заступниця Генсека ООН з політичних питань.

Також у період з 24 лютого по 15 березня Управління Верховного комісара ООН з прав людини зафіксувало 1900 жертв серед цивільного населення. В цілому загинуло 726 осіб, у тому числі 52 дитини. Поранено - 1174, з них 63 дитини. Проте, справжня кількість, за словами Дікарло, ймовірно, набагато вище.

«Більшість із цих жертв була спричинена застосуванням у населених пунктах вибухової зброї з широкою зоною впливу. Пошкоджено або зруйновано сотні житлових будинків, а також лікарні та школи», - зазначила заступниця Генсека.

Управління Верховного комісара ООН з прав людини також серйозно занепокоєне через повідомлення «про свавільні арешти та насильницькі зникнення цивільних, представників місцевих органів влади, а також громадських активістів у підконтрольних Росії районах. «Ми закликаємо до їх негайного звільнення», - фіналізувала Дікарло.

Виступаючи вона також згадала і про ситуацію довкола Маріуполя, назвавши її особливо тривожною.

«Багатьом маріупольцям, які не змогли безпечно евакуюватися, бракує їжі, води, електрики та медичної допомоги. Незібрані трупи лежать на міських вулицях. Вчорашній удар по Маріупольському театру, який, як повідомляється, служив бомбосховищем для переміщених мирних жителів, доповнює список нападів на цивільні структури», - додала Дікарло.

У той же час, за її словами, міжнародне гуманітарне право – дуже чітке: цивільні особи мають право на захист від небезпек, що виникають під час військових дій. Прямі напади на мирних жителів заборонені. «Не можна не бачити та заперечувати масштаби жертв серед цивільного населення та руйнування цивільної інфраструктури в Україні. Це вимагає ретельного розслідування та відповідальності», - попередила вона.

Також Дікарло нагадала, що наразі триває збір коштів у рамках програми «Ukraine Flash Appeal», і ООН звертається до всіх донорів із проханням прискорити її фінансування. Мета програми зібрати $1,1 млрд на допомогу 12 млн українців. Наразі профінансована на 36%.

У своєму виступі Дікарло згадала і про те, що російське вторгнення матиме значний вплив на ситуацію з цінами на продукти харчування, адже Росія та Україна забезпечують більше половини світових поставок соняшникової олії та близько 30 % пшениці. «Ціни на продукти харчування, паливо та добрива стрімко зростають. Ланцюги постачання порушуються. Усе це найбільше б’є по найбідніших і потенційно створює нестабільність у всьому світі», - попередила вона.

Постпред України при ООН згадав про атаку на Маріупольський драматичний театр
Постпред України при ООН згадав про атаку на Маріупольський драматичний театр

Під час засідання Ради Безпеки, більшість виступаючих засуджували дії Росії по відношенню до мирних жителів українських міст. Постійний представник України при ООН Сергій Кислиця, наприклад, процитував російського президента Володимира Путіна. «Операція йде успішно, і в суворій відповідності до попередньо затвердженого плану». Ці слова сказані Путіним вчора, через три тижні після початку неспровокованого і невиправданого вторгнення Росії в Україну. Діти є свідомою мішенню, враховуючи вчорашній обстріл Маріупольського драматичного театру. Будівля була повністю зруйнована, але укриття, на щастя, витримало. Воно не перетворилася на ще одну братську могилу, як, ймовірно, передбачав попередньо затверджений план Путіна. Звичайно, план Путіна не обмежується вбивствами лише дітей. Під загрозою перебувають усі цивільні українці та іноземні громадяни», - заявив він.

Постійна представниця США при ООН Лінда Томас-Грінфілд, у свою чергу, згадала, що російські ракети та бомби поцілили у 43 лікарні. «Журналісти АР повідомляють з місця подій та показують братські могили у Маріуполі – вузькі траншеї, які наповнені тілами дітей. Вчора російські війська скинули потужну бомбу, яка вразила театр у Маріуполі, де переховувалися сотні мирних жителів. Російське слово «діти» було спереду і ззаду, великими білими літерами, які можна було побачити з неба. Але російські війська все одно бомбили його», - зазначила вона.

У той же час постійний представник Росії при ООН Василь Небензя, виступаючи, вчергове повторив тези, які відкидає Україна, що українські військові нібито «утримують жителів, як живий щит, не даючи їм евакуюватися».

Також він заявив, що Росія вирішила відмінити голосування у Раді Безпеці ООН за свій проект резолюції «Про погіршення гуманітарної ситуації в Україні», яке планувалося на 18 березня. За його словами, «делегації в ООН зіштовхуються з тиском Заходу». Проте, деякі дипломати такі дії постпреда Росії пов'язують з тим, що Росії не вдалося знайти достатньої кількості голосів в рамках РадБезу, які би підтримали проект російської резолюції.

Український постпред плани Росії назвав «кричущим лицемірством»: «На тлі подальшого загострення гуманітарної ситуації, Росія мала нахабство внести проект «гуманітарної резолюції» на розгляд Ради Безпеки. Звернення серійного вбивці до членів ООН з пропозицією стати одним із співавторів цього кричущого лицемірства є обурливим», - додав він.

Ми знаємо, якби Росія справді дбала про гуманітарні кризи, які вона створила, вона могла б просто припинити свої атаки на народ України.
Лінда Томас-Грінфілд

Посолка США при ООН відразу відреагувала на цю заяву Небензі. «Мені на мить було приємно почути, що росіяни зупиняють голосування за свою фарсову гуманітарну резолюцію, яка була приречена на провал. Ми знаємо, якби Росія справді дбала про гуманітарні кризи, які вона створила, вона могла б просто припинити свої атаки на народ України. Але замість цього вони хочуть скликати ще одне засідання Ради Безпеки, щоб використовувати цю Раду як місце для дезінформації та для просування її пропаганди. Не забуваймо, що тут агресором є Росія. Вони мають війська всередині України. Вони вбивають людей всередині України», - заявила вона.

Всі новини дня

Сунак: Велика Британія зараз не планує надсилати військових в Україну

Прем’єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак

Прем’єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак заявив, що немає найближчих планів розгортати військових інструкторів в Україні, спростувавши коментарі свого міністра оборони про те, що він хоче розпочати навчання українських військ в країні, повідомляє Reuters.

Британський міністр оборони Ґрант Шаппс, який був призначений на цю посаду минулого місяця, заявив в інтерв’ю газеті Sunday Telegraph, що він хоче спрямувати в Україну військових інструкторів, у додаток до навчання українських збройних сил у Великій Британії та інших західних країнах.

Через кілька годин після публікації цього інтерв'ю Сунак заявив, що найближчим часом не планується відправляти британські війська в Україну.

«Те, що міністр оборони сказав, полягало в тому, що колись в майбутньому ми цілком можемо провести частину цього навчання в Україні», — сказав Сунак журналістам на початку щорічної конференції правлячої Консервативної партії в Манчестері.

«Але йдеться про довгострокову перспективу, а не тут і зараз. Немає британських солдатів, яких відправлять воювати в поточному конфлікті», - сказав Сунак.

Колишній президент Росії Дмитро Медведєв у неділю заявив, що будь-які британські солдати, які навчають українських військових в Україні, будуть законними цілями для російських військ.

З початку 2022 року понад 23 тисяч українських військових пройшли бойову підготовку на військових базах по всій Великій Британії, отримавши навички поводження зі зброєю та надання першої допомоги на полі бою. На початку цього року британський уряд зобов’язався навчити ще 20 тисяч новобранців.

В інтерв’ю Sunday Telegraph Ґрант Шаппс сказав, що є можливість запропонувати військовий вишкіл в Україні після обговорення в п’ятницю з британськими військовими.

«Сьогодні я говорив про те, щоб згодом наблизити навчання до України і фактично здійснювати в Україні також», — сказав міністр.

Він додав, що британським оборонним компаніям варто розглянути питання про створення виробництва в Україні.

«Зокрема на заході країни, я вважаю, що зараз є можливість принести в країну більше речей, а не лише навчання. Наприклад, ми бачимо, як BAE починає виробництво в країні, — сказав він про провідного британського виробника оборонної та аерокосмічної продукції. — Я дуже хочу, щоб інші британські компанії також зробили свій внесок, роблячи те ж саме».

Як повідомляв раніше Голос Америки, міністр оборони Ґрант Шаппс 28 вересня перебував у Києві, де провідною темою переговорів назвали подальшу підтримку України у війні проти російської агресії. В делегації з Лондона був також чільний британський командувач адмірал Тоні Радакін, який згідно з офіційним повідомленням сказав, що на зустрічах «обговорювали нові зобов’язання щодо військової допомоги, які були заявлені минулого тижня в Рамштайні».

Законодавці від обох партій закликають продовжити фінансову допомогу Україні

На тлі прийняття закону про тимчасове фінансування уряду, який не містить нової допомоги Україні, законодавці від обох партій закликали колег продовжити фінансову підтримку України.

«У питанні підтримки США доблесних людей і сил, які борються за свободу в Україні, Група підтримки України в Палаті представників підтримує вас», - йдеться у заяві, наданій Голосу Америки, засновниці та співголови Групи підтримки України в Палаті представників конгресвумен-демократки Марсі Каптур.

«Переважна більшість членів Палати представників повністю підтримують Україну - насправді 82% - виходячи з останніх голосувань лише цього місяця на підтримку допомоги Україні. Я, разом із представниками нашої Групи підтримки України, повністю підтримую прагнення України до територіального суверенітету, незалежності та приєднання до західної спільноти демократичних націй», - йдеться в заяві.

«Ми маємо намір забезпечити, що в майбутньому американський народ через Палату представників висловить волю на підтримку України. Свобода означає ніколи не здаватися, і Група підтримки України ніколи не піддасться примхам екстремістської меншості, яка обирає тиранію замість свободи», - зазначила Марсі Капутр.

Співголова Групи підтримки України в Конгресі Майк Квіглі назвав закон про тимчасове фінансування уряду перемогою для Путіна та закликав «виправити цю помилку».

«Боротьба в Україні – це наша боротьба, і будь-хто, хто намагається стверджувати, що вибір повинен бути зроблений між Україною та американським народом, презентує фальшиву дилему. Захист України є нашим національним інтересом», - йдеться у заяві Квіглі, наданій Голосу Америки.

Лідер республіканців у Сенаті США Мітч Макконнелл, звертаючись до колег в Сенаті, заявив, що прийняття закону про тимчасове фінансування дасть час продовжити обговорення низки невирішених пріоритетних питань, в тому числі «щоб надати Україні ще більше смертоносної допомоги, необхідної їй для відбиття вторгнення Росії».

«Щодо цього конкретного питання... республіканці в Сенаті залишаються відданими допомозі нашим друзям на передовій, інвестуванню більших коштів у американську силу, яка зміцнює наших союзників, і стримуванню нашого головного стратегічного противника - Китаю. Я впевнений, що Сенат схвалить подальшу термінову допомогу Україні пізніше цього року», - сказав Макконнелл.

Як раніше повідомляв Голос Америки, американські сенатори від обох партій виступили зі спільною заявою на підтримку Києва після того, як Конгрес затвердив, а президент Байден підписав законопроєкт про тимчасове фінансування уряду, який не містить додаткової допомоги Україні.

«Ми вітаємо сьогоднішню угоду, щоб уникнути шкідливого та непотрібного припинення роботи федерального уряду. Однак ця угода залишає ряд нагальних пріоритетів невирішеними. Ми очікуємо, що найближчими тижнями Сенат працюватиме над тим, щоб уряд США продовжував надавати критично важливу та стійку безпекову та економічну підтримку Україні», - йдеться у заяві, підписаній шістьма сенаторами від обох партій, в тому числі лідером демократичної більшості Чаком Шумером і лідером республіканської меншості Мітчем Макконнеллом.

Боррель: ЄС готує довгострокові безпекові запевнення для України

Президент України Володимир Зеленський і високий представник ЄС із закордонних справ Жозеп Боррель під час вшанування пам'яті загиблих захисників України, Київ, 1 жовтня 2023. Ukrainian Presidential Press Service/Reuters

ЄС продовжить допомагати Україні й готує довгострокові зобов'язання щодо безпеки. Про це заявив високий представник ЄС із закордонних справ Жозеп Боррель під час візиту до Києва, де він разом із президентом України Володимиром Зеленським взяв участь у вшануванні пам'яті загиблих захисників України.

"Війна Росії проти України є екзистенційною загрозою для всіх нас. Під час нашої першої особистої зустрічі із (міністром оборони) Рустемом Умєровим, ми обговорили постійну військову допомогу ЄС. Україна потребує більше можливостей і потребує їх швидше", - повідомив Боррель у мережі Х.

Цього тижня Європейське оборонне агентство повідомило, що сім країн ЄС замовили боєприпаси за схемою закупівель загальною сумою у 2 мільярди євро, щоб доставити в Україну терміново необхідні артилерійські снаряди та поповнити вичерпані західні запаси.

Напередодні Жозеп Боррель без попереднього оголошення прибув до Одеси і побував у зруйнованому російською ракетою храмі. Очільник європейської дипломатії також повторив тезу, що ЄС буде з Україною "стільки, скільки буде потрібно", пише Радіо Свобода.

У статті використано матеріали Reuters

Лідери республіканців та демократів в Сенаті закликали колег уможливити надання безпекової підтримки України

Лідер демократичної більшості в Сентаті Чако Шумер, лідер республіканскої меншості в Сенаті Мітч Макконнелл.

Американські сенатори від обох партій виступили зі спільною заявою на підтримку Києва після того, як Конгрес затвердив, а президент Байден підписав законопроєкт про тимчасове фінансування уряду, який не містить додаткової допомоги Україні.

«Ми вітаємо сьогоднішню угоду, щоб уникнути шкідливого та непотрібного припинення роботи федерального уряду. Однак ця угода залишає ряд нагальних пріоритетів невирішеними. Ми очікуємо, що найближчими тижнями Сенат працюватиме над тим, щоб уряд США продовжував надавати критично важливу та стійку безпекову та економічну підтримку Україні», - йдеться у заяві, підписаній шістьма сенаторами від обох партій, в тому числі лідером демократичної більшості Чаком Шумером і лідером республіканської меншості Мітчем Макконнеллом.

«Ми підтримуємо зусилля України із захисту свого суверенітету від нахабної агресії Путіна, і ми приєднуємося до сильної двопартійної більшості наших колег у цій важливій роботі. Спостерігаючи за нашими партнерами, союзниками та супротивниками, ми чітко розуміємо важливість американського лідерства та прагнемо зміцнити його від Європи до Індо-Тихоокеанського регіону», - йдеться там.

Як повідомляв раніше Голос Америки, президент Байден закликав спікера Палати представників забезпечити підтримку надання Україні допомоги. Пізно в суботу ввечері він підписав законопроєкт про тимчасове фінансування уряду, який не містить нової допомоги Україні.

«Хоча спікер і переважна більшість Конгресу були непохитними у своїй підтримці України, у цій угоді немає нового фінансування для продовження цієї підтримки. Ми за жодних обставин не можемо допустити, щоб американська підтримка України була перервана. Я цілком сподіваюся, що спікер дотримуватиметься своєї відданості народу України та забезпечить підтримку, необхідну для допомоги Україні в цей критичний момент», - йдеться у заяві президента Байдена, розміщеній на сторінці Білого дому в суботу.

У США відпочили діти з України, батьки яких загинули або зникли безвісти на фронті. Відео

У США відпочили діти з України, батьки яких загинули або зникли безвісти на фронті. Їх на 3 тижні прийняли у своїх домівках родини американців, переважно, українських емігрантів, які мешкають у штаті Пенсильванія.

Більше

XS
SM
MD
LG