Спеціальні потреби

Візит Путіна до Північної Кореї: два режими під санкціями ООН шукають співпраці


Путін і Кім знайшли причини працювати разом, оскільки кожен веде власну кампанію проти впливу Заходу.
Путін і Кім знайшли причини працювати разом, оскільки кожен веде власну кампанію проти впливу Заходу.

СЕУЛ, ПІВДЕННА КОРЕЯ — Коли північнокорейський лідер Кім Чен Ин відвідав Росію у вересні, велика частина його місії здавалася зрозумілою: подивитися на якомога більше російської зброї.

Під час свого широко розрекламованого багатоденного візиту Кім піднявся в кабіну одного з найсучасніших російських винищувачів, оглянув стратегічні бомбардувальники, здатні нести ядерну зброю, і оглянув військовий корабель Тихоокеанського флоту Росії.

Президент Росії Володимир Путін також влаштував Кіму особисту екскурсію космодромом “Восточний”, найсучаснішим місцем для запуску космічних ракет в країні, де він визнав, що Росія допоможе Північній Кореї будувати супутники.

Хоча взаємодія підкреслила зростання оборонних зв’язків між Москвою та Пхеньяном, під час зустрічей не було оголошено про жодні офіційні домовленості, що здивувало деяких спостерігачів.

Президент Росії Володимир Путін і лідер Північної Кореї Кім Чен Ин оглядають стартовий майданчик на космодромі Восточний, приблизно за 200 кілометрів від Благовєщенська, Росія, 13 вересня 2023 року. Mikhail Metzel, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP
Президент Росії Володимир Путін і лідер Північної Кореї Кім Чен Ин оглядають стартовий майданчик на космодромі Восточний, приблизно за 200 кілометрів від Благовєщенська, Росія, 13 вересня 2023 року. Mikhail Metzel, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP

Але коли Путін незабаром відвідає Північну Корею вперше за 24 роки, йтиметься вже не тільки про рукостискання, вважають деякі аналітики, які нагадують, що обидві сторони, ймовірно, працювали над зміцненням військової співпраці.

“Я б очікував від візиту якогось формального результату, а не обміну люб'язностями”, — сказав Олексій Муравйов, який спеціалізується на національній безпеці та стратегічних дослідженнях в австралійському Кертінському університеті.

Російська влада підтвердила запланований візит Путіна, але не назвала жодних дат. У середу влада Південної Кореї заявила, що візит, ймовірно, відбудеться в найближчі “кілька днів”.

У п’ятницю високопоставлені дипломати США та Південної Кореї провели екстрений телефонний дзвінок щодо майбутнього візиту Путіна. За словами Сеула, обидві сторони попередили, що поїздка Путіна не повинна призвести до будь-яких порушень резолюцій Ради безпеки ООН, які забороняють широкий спектр економічної та військової взаємодії з Пхеньяном.

Злети і падіння

Росія протягом десятиліть була одним із найважливіших економічних і військових прихильників Північної Кореї разом із Китаєм. Але зв’язки іноді були непростими.

У 2017 році Росія — постійний член Ради Безпеки ООН із правом вето — підтримала міжнародні санкції у відповідь на прогрес Пхеньяна у галузі ядерної зброї.

Відтоді Путін і Кім знайшли причини працювати разом, оскільки кожен веде власну кампанію проти впливу Заходу.

Росія зараз перебуває під ще більшими санкціями, ніж Північна Корея, тому якщо вона порушить міжнародний режим санкцій, то хіба може постраждати більше?
Олексій Муравйов

Після відходу від переговорів зі Сполученими Штатами у 2019 році Кім Чен Ин різко розширив свій ядерний арсенал, який, за його словами, спрямований на стримування Сполучених Штатів та їхніх регіональних союзників.

Тим часом Путін розпочав повномасштабне вторгнення в Україну у 2022 році, і відтоді воює там з українськими силами, які підтримує Захід.

Незабаром після вторгнення Росії Кім став одним із небагатьох світових лідерів, які висловили відверту підтримку війні Путіна.

Незалежні спостерігачі виявили північнокорейську зброю, включаючи ракети, на полі бою в Україні, підтверджуючи твердження уряду США про те, що Північна Корея постачає Росії боєприпаси.

Ця подія узгоджується зі зростаючою сміливістю Росії щодо порушення санкцій ООН, проти яких, за словами Москви, вона зараз виступає.

Візит Путіна

Путін все ще може діяти обережно в Пхеньяні. Навряд чи він повністю або явно відмовиться від санкцій ООН, оскільки, за словами Муравйова, Москва зацікавлена в тому, щоб показати себе відповідальною зацікавленою стороною, яка поважає міжнародне право.

Утім, каже Муравйов, Росія може “показати середній палець Заходу”, продовжуючи поступове послаблення санкцій ООН проти Північної Кореї.

“Росія зараз перебуває під ще більшими санкціями, ніж Північна Корея, тому якщо вона порушить міжнародний режим санкцій, то хіба може постраждати більше, ніж від того, що вже її чекає в результаті агресивних дій в Україні?”, – запитує експерт.

Путін також міг би використати свою поїздку до Північної Кореї, щоб підкреслити подальшу підтримку супутникової програми Північної Кореї.

Після візиту Кіма до Росії Північна Корея здійснила два запуски супутників. Хоча останній запуск не вдався, аналітики з питань оборони заявили, що використання Північною Кореєю нового типу ракети-носія свідчить про допомогу Росії.

Незважаючи на те, що санкції ООН залишаються суттєвим обмеженням для російсько-північнокорейської співпраці, обидві сторони можуть знайти економічні способи співпраці, наприклад, відправити північнокорейських робітників до Росії, сказав Артем Лукін, професор Далекосхідного федерального університету Росії.

“Росія ніколи не заявляла, що припиняє дотримання санкцій РБ ООН щодо Північної Кореї. Але ви знаєте, є способи впоратися з деякими подібними речами — просто подивіться на Китай”, — сказав Лукін Голосу Америки. — Я думаю, що Росія може певним чином слідувати тій же моделі”.

Лукін відмовився прогнозувати, як саме Росія може підтримувати збройні програми Північної Кореї, але визнав, що вона, “здається, єдина велика держава, яка може надати щось, що може змусити Північну Корею почуватися в безпеці”.

Експерт каже, що наразі невідомо, чи розширене співробітництво Росії та Північної Кореї переживе війну з Україною, але він натякнув, що тут діють довгострокові інтереси.

“Я вважаю справедливим називати відносини між Росією і [Північною Кореєю] фактичним зближенням, — сказав Лукін. — Ми ще не знаємо, чи перейде цей союз у реальний альянс чи ні, але я б не виключав цього”.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG